استرالیا به ارتقای روابط اقتصادی با هند چشم دوخته است

تهران - ایرنا - بلومبرگ نسخه استرالیا روز چهارشنبه در گزارشی اعلام کرد که افزایش تنش ها میان استرالیا و چین پس از انتشار کووید-۱۹ موجب شد تا استرالیا برای افزایش ارتباط با یکی دیگر از اقتصادهای عظیم آسیا، یعنی هند، تلاش کند.

به نوشته این نشریه: ثبت نام دانشجویان بین المللی هند در استرلیا نسبت به سال ۲۰۱۹ حدود ۳۲ درصد افزایش داشته است که سریعترین رشد بازار خدماتی این کشور بوده است. شمار مهاجرین هند در استرالیا از چین پیشی گرفته است و پس از چین و انگلیس سومین کشور با پراکندگی جمعیت مهاجران است.
تورم جمعیت هند - که قرار است در سال ۲۰۲۷ از چین پیشی بگیرد - فرصت های همیشگی را به منظور ایجاد تنوع در اقتصاد استرالیا فراهم می سازد که در حال حاضر وابسته ترین اقتصاد توسعه یافته به چین است.  
پس از درخواست استرالیا برای تحقیق جامعه بین الملل در مورد ریشه های ویروس کووید-۱۹ که پکن آن را حمله سیاسی در نظر گرفت، روابط  این دو کشور به کمترین میزان خود در ۳۰ سال گذشته رسید و چین محدودیت هایی بر واردات جو، گوشت گاو و برخی محصولات دیگر از نیوزیلند و استرالیا اعمال کرد.
این موضوع باعث شده است که استرالیا به دنبال متحدان دیگری برای جبران این خلاء باشد. «نارندرا مودی» نخست وزیر هند و «اسکات موریسون» نخست وزیر استرالیا نیز با شرکت در یک ویدئو کنفرانس، بر گسترش روابط دو کشور تاکید کردند.
از طرفی افزایش نفوذ چین در منطقه یک امر نگران کننده برای هند و استرالیا است و دلیل اصلی گسترش روابط دریایی دو کشور محسوب می‌شود بنابراین هند و استرالیا روابط خود را به سطح " همکاری جامع راهبردی" ارتقاء داده‌اند.  
اخیرا وزیران تجارت ژاپن، هند و استرالیا توافق کرده اند تا در جهت دستیابی به انعطاف در زنجیره تأمین در منطقه هند و اقیانوس آرام تلاش کنند.
«ایان هال»، استاد روابط بین الملل در دانشگاه گریفیت در کوئینزلند گفت: ما می توانیم آموزش، بهداشت و درمان هند را ارتقا بخشیم چرا که توانایی بالقوه ای در علم و فناوری این کشور وجود دارد.
به گفته «کریگ امرسون» وزیر تجارت پیشین استرالیا که مذاکرات تجارت آزاد استرالیا و هند را در سال ۲۰۱۱ آغاز کرد، امروزه تجارت با هند چالش های خاص خود را دارد. دولت این کشور با ملی گرایی اقتصادی درگیر شده است؛ دهلی نو می خواهد افراد زیادی را با روادید کار به استرالیا بفرستد و خواهان کاهش تعرفه ها نیست.
دانشمند علوم سیاسی در دانشگاه فناوری در سیدنی در این باره می گوید: هند بسیار نگران کسری تجاری خود است؛ دولت این کشور نگران آسیب رساندن محصولات دامی و کشاورزی استرالیا، مانند لبنیات به کشاورزان هند است.
با این حال چین هنوز جایگزینی برای ارزشمندترین صادرات استرالیا - سنگ آهن - نیافته است که شاید به دلیل عدم وجود تأمین کنندگان جایگزین باشد. با این وجود به نظر می رسد پکن انعطاف پذیری بیشتری نشان می دهد، امرسون خاطرنشان کرد که چین در حال خرید حامل های سنگ معدن است تا حمل و نقل از راه دور از برزیل و خرید معادن گینه را بهبود می بخشد.
صادرات خدمات استرالیا طی ۱۸ ماه گذشته یک تغییر آرام را تجربه کرده است. در حوزه آموزش و پرورش، افزایش ثبت نام هندی ها باعث شده است که تعداد دارندگان روادید دانشجویی هند، دانشجویان چینی را تحت الشعاع قرار دهد. در حالی که تسلط چین بر کالاهای صادراتی استرالیا نشان دهنده افزایش تقاضای کالا از سوی آن کشور است که در دو سال گذشته دو برابر شدن صادرات خدمات به هند، اهمیت چین در بخش خدمات پر اشتغال را به چالش کشیده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 4 =