بزرگترین تصفیه‌خانه فاضلاب در مشهد ٨٢ درصد پیشرفت دارد

مشهد- ایرنا- معاون خدمات شهری شهرداری مشهد گفت: ساخت تصفیه‌خانه چهل‌بازه به عنوان نخستین و بزرگترین تصفیه‌خانه محلی فاضلاب در کشور برای تامین آب مورد نیاز فضای سبز کلانشهر مشهد با ٨٢ درصد پیشرفت در حال اجرا است.

مهدی یعقوبی روز سه‌شنبه در گفتگو با خبرنگار ایرنا افزود: قرار گرفتن کلانشهر مشهد در اقلیم خشک و محدودیت‌های منابع آب باعث شد در سال ۹۶  احداث اولین و بزرگترین تصفیه خانه محلی فاضلاب کشور در دستور کار مدیریت شهری قرار گیرد.

وی ادامه داد: این تصفیه خانه با اعتبار بیش از ٢٣٠ میلیارد ریال و تامین اعتبار از سوی بخش خصوصی در مراحل پایانی ساخت قرار دارد و بر اساس برنامه ریزی تا آبان ماه سال جاری آماده بهره برداری خواهد شد.

معاون شهردار مشهد گفت: این تصفیه خانه طی مراحل پیش تصفیه، تصفیه فیزیکی، تصفیه بیولوژیکی، فیلتراسیون غشایی و گندزدایی، فاضلاب ورودی را به پساب بسیار دارای کیفیت مطلوب به منظور آبیاری فضای سبز شهر مشهد تبدیل می‌کند.

وی افزود: فضای اشغال کمتر، کیفیت عالی پساب خروجی و راندمان بسیار بالا در تصفیه فاضلاب، از مزایای این روش تصفیه نسبت به سایر روش‌های تصفیه قدیمی است.

یعقوبی ادامه داد: این تصفیه خانه می‌تواند در هر ثانیه ۵۰ لیتر پساب تولید کند و در مجموع با استفاده از این مقدار پساب تولید شده حدود ۵۰ هکتار از فضای سبز شهر به صورت روزانه آبیاری خواهد شد.

وی گفت: با توجه به کمبود منابع آب، مهمترین راه حل منطقی توسعه منابع آب در آینده، استفاده مجدد از پساب به عنوان یک منبع جدید و پایدار است و مقدمات اجرای ۶ تصفیه خانه محلی فاضلاب دیگر نیز در شهر مشهد فراهم خواهد شد.

معاون خدمات شهری شهرداری مشهد در ادامه از امداد رسانی به بیش از ٦ هزار و ٥٠٠ اصله درخت در معابر فرعی سطح شهر طی سه سال گذشته خبر داد و افزود: این درختان با اطلاع رسانی از سوی شهروندان مشهدی ، توسط اکیپ های سیار با عنوان "امداد گیاه" مورد تیمار و رسیدگی قرار گرفته است.

وی ادامه داد: متخصصان گیاه پزشک این معاونت، در قالب اکیپ امداد گیاه با هدف امداد رسانی به گیاهان و ارائه مشاوره های لازم، در محل های مورد درخواست شهروندان حضور می‌یابند و پس از بررسی مشکلات درختان ، با استفاده از راهکارهای دقیق و علمی در جهت رفع مشکل مورد نظر اقدام می‌کنند.

یعقوبی گفت: سرانه فضای سبز این شهر حدود ١٧.۳ مترمربع است و با توسعه حدود هزار و ١٣٥ هکتاری فضای سبز از ابتدای سال ۹۶ تاکنون به رغم افزایش جمعیت، سرانه فضای سبز مشهد بالغ بر سه متر مربع افزایش یافته است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 1 =