مدیریت چرای دام در مراتع میانبند استان تهران آغاز شد

تهران- ایرنا- رییس اداره مراتع اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان تهران اعلام کرد: با پایان یافتن فصل چرای دام عشایر در مراتع ییلاقی مدیریت چرای دام در مراتع میانبند استان آغاز شد.

به گزارش ایرنا، ایرج قاسمی با اشاره به اهمیت حفظ پوشش گیاهی و نقش ارزنده آن در توسعه اقتصادی و اجتماعی روز سه شنبه به خبرنگاران گفت: بنا به ضرورت حفظ منابع پایه آب و خاک و فراهم کردن بستر مناسب جهت تجدید حیات گیاهان مرتعی و به منظور جلوگیری از تخریب و ارتقای اکوسیستم عرصه های طبیعی، این پروژه که از اقدامات حفاظتی مهم در ایجاد تعادل دام و مرتع در عرصه های مرتعی به شمار می آید که در قالب طرح بهبود و اصلاح مراتع اجرا می شود.

وی مدیریت چرا در مراتع میانبند را بسیار با اهمیت دانست و در این باره اظهار داشت: بدلیل اینکه مراتع میانبند هر ساله در دو نوبت یکبار در فصل بهار و هنگام کوچ عشایر و دامداران به مراتع ییلاقی و یکبار در فصل پائیز و هنگام کوچ دام ها به سمت مراتع قشلاقی مورد تعلیف قرار می گیرند، حفظ و احیای این مراتع از اهمیت بسزایی برخوردار است.

قاسمی، وسعت مراتع استان تهران را ۹۱۸ هزار هکتار اعلام کرد و گفت: از این میزان ۳۶۸ هزار و ۶۹ هکتار جزو مراتع قشلاقی و ۵۴۹ هزار و ۹۳۱ هکتار جزو مراتع ییلاقی و میانبند است که ظرفیت مجاز چرای دام در این مراتع ۵۸۵ هزار و ۳۹۹ واحد دامی و تعداد بهره برداران ۵ هزار و ۵۸۲ بهره بردار است.

وی خاطر نشان کرد: در صورت مشاهده هرگونه تخلف از قوانین و مقررات مربوط به چرای دام در مراتع، با متخلف یا متخلفان برخورد قانونی خواهد شد و متخلفان به مراجع قضائی معرفی و پروانه بهره برداری آنان باطل می شود.

رییس امور مراتع استان تهران خطاب به عشایر، مرتعداران و سایر بهره برداران تأکید کرد: بر اساس بخشنامه صادره از سوی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور تمامی پروانه های چرای دام که تا پایان سال ۹۸ صادر شده باید حداکثر تا پایان سال ۱۴۰۰منجر به طرح اجرائی شود که در غیر این صورت این پروانه ها فاقد اعتبار خواهند بود.

همزمان با پایان یافتن استقرار جامعه عشایر در مناطق ییلاقی (سردسیر) کوچ پاییزه عشایر استان تهران آغاز شده و این کوچ به مناطق میانبند (بین مناطق سردسیر و گرمسیر) رسیده است.

در این کوچ گله های عشایری پس از عبور از مناطق میانبند به مناطق قشلاقی می رسند.

استان تهران حدود ۳ هزار خانوار عشایری دارد که این جامعه تولید کننده ۷۰۰ هزار راس دام سبک در اختیار دارند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 1 =