طرح روستاهای دارای بافت با ارزش در هفت روستای استان زنجان تهیه شد

زنجان - ایرنا - مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان زنجان گفت: طرح روستاهای دارای بافت‌های با ارزش به تعداد هفت روستا در سطح استان تهیه و هم‌اکنون این مهم برای روستای درسجین، قلعه و روستای قوزلو فاز یک، مصوب شده است.

رضا خواجه ای روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: این طرح برای روستای خورجهان در دست تهیه همچنین روستاهای انجلین، جزیمق و لار مصوب دفتر مرکزی بنیاد مسکن بوده  که در صورت تامین اعتبار مطالعات مربوطه انجام خواهد شد.

وی اظهار داشت: حفظ هویت فرهنگی و تاریخی روستا، رونق گردشگری و ایجاد درآمد پایدار در روستاها در احیا و بهسازی بافت با ارزش روستایی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

خواجه ای گفت: خوشبختانه در روستاهایی که تحت‌ عنوان بهسازی و احیای بافت باارزش مطرح شده به جهت معماری بومی احیاء شده و ساخت و سازها در آن چهارچوب‌ها انجام می‌شود.

این مسؤول ادامه داد: بافت کالبدی روستاهای استان ضمن برخورداری از ارزش های معماری همانند سادگی، دارای الگوهای بصری و زیبایی شناختی، انطباق با محیط طبیعی، هماهنگی با عملکرد زیستی و معیشتی، استفاده از مصالح بوم آورد و دانش بومی است.

مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان زنجان اظهار داشت: در این میان بافت کالبدی برخی از روستاهای استان به دلیل برخورداری از ویژگی های خاص معماری، تاریخی و فرهنگی به عنوان میراثی ارزشمند و بجای مانده از نیاکان ما به شمار می رود که حفظ و نگهداری آن ها از اهمیت فراوانی برخوردار است.

وی اظهار داشت: از این رو، انجام اقدام مناسب برای بهسازی و حفظ ذخایر کالبدی و ثروت های فرهنگی موجود در این روستاها ضرورت می یابد، که خوشبختانه بنیاد مسکن استان در این زمینه موفق عمل کرده است.

خواجه ای افزود: بنیاد مسکن انقلاب اسلامی به عنوان متولی توسعه کالبدی روستاهای کشور با هدف حفاظت و احیای بافت کالبدی با ایده و راهکارهای نوین و صیانت از اصالت فرهنگی، تاریخی و کالبدی-فضایی روستاها، شناسایی، مطالعه، طراحی و اجرای طرح بهسازی بافت با ارزش را در دستور کار قرار داده است.

وی اضافه کرد: هدف اصلی طرح های بهسازی بافت با ارزش روستایی، زمینه سازی برای احراز هویت و فراهم کردن امکان نگهداری بافت ها و آثار ارزشمند معماری روستایی با احیای بافت کالبدی و با ایده و راهکارهای نوین برای تامین خواسته ها، افکار و شیوه جدید معیشت مردم و با احترام خاص به اصالت های کالبدی و ارتباطات اجتماعی موجود در روستاها است.

مدیرکل بنیاد مسکن استان زنجان خاطرنشان کرد: برخی از سکونتگاه های روستایی به دلیل ویژگی های محیطی، اجتماعی، سیاسی و اقتصادی دارای غنایی شگرف در الگو و سبک معماری و هویت و فرهنگ معماری بوده اند، بنابراین باید با اجرای طرح های بهسازی ارزش این بافت ها حفظ شود.   

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 12 =