معاون وزیر جهاد کشاورزی: ۱۰ درصد از ورودی صندوق توسعه ملی به بخش کشاورزی تخصیص یابد

شیراز-ایرنا -معاون  برنامه ریزی و امور اقتصادی وزیر جهاد کشاورزی گفت: انتظار داریم صندوق توسعه ملی ۱۰ درصد از ورودی ارزی این صندوق را به بخش کشاورزی تخصیص دهد که این موضوع در قانون نیز تصریح شده است.

شاهرخ شجری سه شنبه در همایش تبیین رویکردهای بخش کشاورزی استان فارس با محوریت جهش تولید و شروع سال زراعی  ۱۳۹۹-۱۴۰۰ افزود: همچنین انتظار داریم ۱۵ درصد از منابع اعتباری بانک های غیرتخصصی به بخش کشاورزی تخصیص پیدا کند و سهم اعتباری بخش کشاورزی برای اعتبار اشتغال پایدار از ۴۵ درصد به ۶۰ درصد افزایش یابد.
وی در ادامه با اشاره راهبردهای وزارت جهاد کشاورزی بیان کرد: مهمترین راهبرد ارتقای امنیت غذایی با اتکا بر تولیدات داخلی و به استناد استتاد بالا دستی است.
وی ادامه داد: ارتقای بهره وری عوامل و منابع تولیدی و بهبود تراز تجاری از طریق سیاست های مدیریت از دیگر راهبردهای وزارت جهاد کشاورزی است.
معاون وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به میزان تولیدات بخش کشاورزی کشور گفت: میزان تولیدات از ۹۶ میلیون و ۸۹۰ هزار تن از سال ۱۳۹۲ به بیش از ۱۲۳ میلیون تن در سال ۱۳۹۸ رسیده و پیش بینی می شود به بیش از ۱۲۸ میلیون تن در سال ۱۳۹۹ ارتقا یابد.
شجری افزود: تولید محصولات زراعی از ۶۸ میلیون تن در سال ۱۳۹۲ به ۸۳.۵ میلیون تن در سال ۱۳۹۸ افزایش یافته و افزایش تولید تا بیش از ۸۶میلیون تن در سال ۱۳۹۹ پیش بینی می شود.
وی ادامه داد: تولید محصولات باغی در سال ۱۳۹۲، ۱۶ میلیون تن بوده که در سال ۱۳۹۸ به ۲۳ میلیون تن افزایش یافته و پیش می شود تا بیش از ۲۴.۷ میلیون تن در سال ۱۳۹۹ افزایش پیدا کند.
معاون وزیر جهاد کشاورزی گفت: در رابطه با تولید محصولات دامی و طیور نیز میزان تولیدات در سال ۱۳۹۲، ۱۲ میلیون تن بوده که در سال ۱۳۹۸ به ۱۵.۷ میلیون تن افزایش یافته و پیش بینی می شود در سال ۱۳۹۹ به بیش از ۱۶ میلیون تن افزایش یابد.
شجری افزود: همچنین در بخش صید و پرورش آبزیان تولید از ۸۹۰ هزار تن در سال ۱۳۹۲ به ۱.۲۸ میلیون تن در سال ۱۳۹۸ افزایش یافته و پیش بینی از افزایش تا بیش از ۱.۳۷ میلیون تن در سال ۱۳۹۹ است.
وی ادامه داد: از نظر ارزش افزوده بخش کشاورزی، در اکثر سال ها رشد ارزش افزوده مثبت و بزرگتر از رشد تولید ناخالص داخلی است.
معاون وزیر جهاد کشاورزی گفت: حجم واردات و صادرات محصولات کشاورزی از بیش از ۱۳ میلیارد دلار در سال ۱۳۹۲ به ۱۲.۵ میلیارد دلار در سال ۱۳۹۸ رسیده است.
شجری با اشاره به چالش های پیش روی بخش کشاورزی افزود: منفی بودن تراز بخش کشاورزی، پایین بودن سهم ارزشی بازارهای هدف صادرات محصولات کشاورزی، کاهش میزان منابع ارزی و اعتباری و پایین بودن سرمایه گذاری در بخش کشاورزی از جمله این چالش ها است.
وی با اشاره به رویکرد وزارت جهاد کشاورزی به اشتغال بیان کرد: رویکرد این وزارتخانه حرکت از کشاورزی تولید محور به سمت کسب و کار کشاورزی است.
معاون وزیر جهاد کشاورزی گفت: برای اینکه در شرایط سخت اقتصادی کنونی بتوانیم انگیزه تولید را در کشاورز تقویت کنیم باید حمایت اعتبارات برای خرید های تضمینی و توافقی صورت بگیرد.

واگذاری زمین به جوانان بیکار
معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار فارس در این همایش گفت: سازمان جهاد کشاورزی استان باید با استفاده از ظرفیت منابع طبیعی و امور اراضی استان، اراضی را به جوانان بیکار استان واگذار کند.

ظفر افشون افزود: در بحث واگذاری ارضی شیب دار باید از فرصت های قانونی بهره لازم را ببریم و اراضی قابل واگذاری هرچه سریعتر واگذار شود و برای جوانان بیکار شغل ایجاد کنیم.
وی ادامه داد: افشون افزود: در سال زراعی گذشته شاهد تلاش های تمام دست اندرکاران امر کشاورزی بودیم که خروجی این تلاش ها توانست استان فارس را در بخش تولید گندم در رتبه دوم کشور قرار دهد. بیش از ۱۱ درصد تولید گندم در کشور مربوط به استان فارس است.
معاون استاندار فارس گفت: باید برای شروع سال جدید زراعی با استفاده از تجربه سال های گذشته تلاش کنیم تا جایگاه فارس را در حوزه کشاورزی ارتقا دهیم.
افشون افزود: بحث تشکیل زنجیره های تولید باید یکی از اولویت ها و راهبردهای اساسی وزارت جهاد کشاورزی باشد که احساس می کنم در این زمینه مشکلاتی وجود دارد و باید تلاش کرد مشکلات پیش رو رفع شود.
معاون استاندار فارس همچنین با اشاره به اعتراض های صورت گرفته در خصوص نهاده ها گفت: اگر زنجیره های تولید را داشته باشیم شاهد اعتراض نخواهیم بود.
افشون افزود: نهاده ها در کشور در انحصار عده ای خاص است، برای نیروهای انقلابی و سازمان هایی که ماهیت انقلابی دارد این ضعف ها غیرقابل تحمل است.
وی بیان کرد: در استان فارس بیش از ۵۰ میلیارد تومان پول دامدار به موقع پرداخت نشده چون زنجیره تولید یک زنجیره ناقصی است.
معاون استاندار فارس گفت: در بحث توزیع و رسیدن محصولات به دست مصرف کننده مشکلاتی وجود دارد که باید تلاش کنیم این مشکلات حل شود و جهاد کشاورزی باید با یک برنامه درازمدت کاستی ها را برطرف کند.
وی در ادامه بیان کرد: این حرف که گفته می شود ۹۲ درصد آب های موجود کشور به بخش کشاورزی اختصاص داده شده و خروجی آن متناسب با میزان آب نیست را قبول ندارم اما در عین حال وظیفه داریم تلاش کنیم با بکارگیری روش های نوین آبیاری مصرف آب در بخش کشاورزی را به حداقل برسانیم.
وی ادامه داد: باید به سمت کشت های جایگزین برویم تا بتوانیم ارزش افزوده بیشتری داشته باشیم.
معاون استاندار فارس گفت: در بخش صادرات بخش کشاورزی در استان فارس مشکلاتی وجود دارد که انتظار است برای حل این مشکلات تلاش و شرایط صادرات فرآورده های کشاورزی فراهم شود.

بر مشکلات ناشی از تحریم فائق می آییم
محمدمهدی قاسمی رییس سازمان جهاد کشاورزی استان فارس نیز در این مراسم گفت: دست اندرکاران کشاورزی تلاش می کنند تا امنیت غذایی رقم بخورد که استان فارس با تولید بیش از ۱۰ درصد محصولات کشور نقش زیادی در تامین امنیت غذایی کشور دارد.
وی با اشاره به رویکرد همایش ۲ روزه تبیین رویکردهای بخش کشاورزی استان فارس بیان کرد: سعی کردیم با انسجام راهکارهای متناسب با استراتژی وزارت جهاد کشاورزی در جهت توسعه بخش کشاورزی استان تلاش کنیم.
وی ادامه داد: شرایط کشور شرایط خاصی است و تحریم ها باعث شده که در تامین برخی اقلام با مشکلاتی مواجه شویم اما با درایت ها و تلاش های صورت گرفته بر این مشکلات نیز فائق خواهیم آمد.
رییس سازمان جهاد کشاورزی استان فارس گفت: کشت های سال زراعی گذشته تحلیل شده که در این همایش برای سال زراعی جدید برنامه ریزی می کنیم و همه با هم پای کار هستیم تا بر مشکلات فائق بیاییم.

بخش کشاورزی اثرگذارترین بخش در تحقق جهش تولید است
حجت الاسلام سید محسن قائمی مسوول دفتر نهاد نمایندگی ولی فقیه در سازمان جهاد کشاورزی فارس نبز در این مراسم با اشاره به نامگذاری سال ۱۳۹۹ از سوی رهبر معظم انقلاب تحت عنوان سال جهش تولید گفت: بخش کشاورزی یکی از اثرگذارترین و اثربخش ترین حوزه ها برای تحقق جهش تولید است.
وی افزود: باید رویکرد سازمان جهاد کشاورزی را به سمت افزایش اقلام اساسی ببریم اما متاسفانه در برخی از مسوولان استراتژیک وارد کننده هستیم و سالانه میلیون ها دلار ارز از کشور خارج می شود.
وی ادامه داد: باید توجه ویژه ای به اقلامی که نیاز به ارز دارد داشته باشیم و تلاش کنیم در خصوص این محصولات نیز خودکفا شویم.
همچنین در این مراسم از سامانه سمیت(هماهنگی بین گروه ها و تشکل ها و مشارکت صد در صدی اعضای تشکل ها در تصمیم گیری ها) اداره کل تعاون روستایی استان فارس و ۳۰ کتاب منتشر شده از سوی سازمان جهاد کشاورزی استان تحت عنوان اطلس اراضی کشاورزی فارس رونمایی شد.
همایش ۲ روزه تبیین رویکردهای بخش کشاورزی استان فارس با محوریت جهش تولید و شروع سال زراعی ۱۳۹۹-۱۴۰۰ چهارشنبه ۲۶ مردادماه به کار خود خاتمه می دهد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =