۱۷ تن سقز از درختان بنه گیلانغرب برداشت شد

قصرشیرین- ایرنا- رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری گیلانغرب گفت: برای نخستین بار ۱۷تن سقز از درختان بنه جنگل‌های این شهرستان به ارزش پنج میلیارد و ۱۰۰ میلیون تومان برداشت شد.

«جبار ولی‌پور» روز سه‌شنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا با اشاره به نامگذاری امسال بنام سال جهش تولید، افزود: این میزان سقز در یک دوره ۲ماهه از اواسط تیر تا اواسط شهریور ماه امسال استحصال شد که نقش عمده‌ای در تولید درآمد و توانمندسازی جوامع روستایی شهرستان دارد.

وی اظهار داشت: این میزان سقز از ۲۵ سامانه جنگلی و در قالب عقد قرارداد بهره‌برداری از محصولات فرعی جنگلی و با نظارت کارشناسان اداره منابع طبیعی و کارشناسان سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی به دست آمده است.

رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری گیلانغرب در ادامه گفت: در این راستا چهار نفر کارشناس به مدت سه ماه به کارگیری شد و از محل همین قراردادها عملیات احیاء جنگل‌های شهرستان با کاشت بذر بنه با ۱۶۸ میلیون تومان اعتبار اجرا می‌شود.

شیره خام درخت بنه مصارف دارویی و صنعتی زیادی دارد، از میوه آن به عنوان گیاه دارویی استفاده می شود، دارای ارزش اقتصادی فراوان است، زمینه صادرات دارد و در ارز آوری نقش ایفا می کند ضمن اینکه دارای خواص دارویی، خوراکی و صنعتی زیادی است و در طب سنتی نیز کاربرد دارد.

25 درصد از شیره سقز حاوی روغنی پر ارزش بنام تربانتین است که در صنعت کاربردهایی دارد و علاوه بر این از شیره در تولید آدامس، عطر و خوشبو کننده ها، حشره کش ها، صنعت دارو سازی، واکس و چرم نیز استفاده می شود.

شهرستان گیلانغرب ۲۰۵ هزار هکتار مرتع و جنگل دارد که گونه غالب جنگل‌ها ی آن بلوط و بنه است.

گیلانغرب در غرب کرمانشاه بیش از ۷۲ هزار تن جمعیت دارد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 11 =