راه اندازی پایگاه‌های مدیریت بحران در مناطق پر تراکم تهران ضروری است

تهران- ایرنا- رییس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران بر ضرورت تاسیس پایگاه‌های جدید مدیریت بحران در مناطق و محلات متراکم پایتخت تاکید کرد.

به گزارش ایرنا، رضا کرمی محمدی روز سه شنبه در جلسه هم اندیشی خود با شهردار منطقه ۱۰، با بیان اینکه هر ناحیه  از مناطق شهر تهران باید از یک پایگاه مدیریت بحران برخوردار شود گفت:  این پایگاه‌ها به ویژه در مناطق متراکم نظیر منطقه ۱۰ پایتخت باید اضافه شود.

وی با بیان اینکه وجود پایگاه های مدیریت بحران در مناطق سرمایه‌ای ارزشمند است، گفت: اهداف مدیریت بحران جامعه محور در سطح محلات، باید از پایگاه های مدیریت بحران هدایت و عملیاتی شود که بر همین اساس آماده همکاری در ساخت پایگاه جدید مدیریت بحران با شهرداری مناطق هستیم.

به گفته کرمی محمدی، همچنین با توجه به بافت فرسوده این منطقه دستورالعمل بهسازی لرزه‌ای نسبی ساختمان‌ها در آن اجرایی خواهد شد.

۵۰ درصد بافت منطقه ۱۰ فرسوده است

رییس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران ادامه داد: حدود ۵۰ درصد بافت منطقه ۱۰ فرسوده است و به همین دلیل نیز نوسازی و مقاوم سازی بافت فرسوده و نیز اقدامات پیشگیرانه باید در اولویت باشد.

وی درباره اجرای طرح مدرسه آماده نیز گفت: این طرح از چند سال پیش و با ابتکار سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران اجرا شد، اما از سال گذشته با تفاهم نامه مشترکی که میان  شهرداری تهران،   وزارت آموزش و پرورش، سازمان پدافند غیر عامل و سازمان مدیریت بحران کشور به امضا رسید، اجرای این طرح به شکل ملی تبدیل شد و طرح ملی مدرسه آماده نام گرفت.

کرمی محمدی خاطرنشان کرد: اعلام کردیم که آماده انتقال تمام تجربیات خود در این زمینه هستیم و در حال حاضر برنامه ریزی های لازم برای اجرای این طرح فراهم  و ظرفیت بسیار خوبی هم ایجاد شده است و حتی در شرایط کرونا شرایطی فراهم شده تا  تمامی مدارس بتوانند به صورت مجازی آموزش های مربوط به مدرسه آماده را دریافت کنند.

شهردار منطقه ۱۰ نیز در این نشست با تشریح ویژگی های این منطقه از جمله وجود بافت فرسوده و فضاهای متراکم جمعیتی گفت: بیش از ۵۰ درصد منطقه بافت فرسوده است و با وجود تراکم جمعیتی و بافت مسکونی اجرای برنامه های نوسازی و مقاوم سازی بافت های فرسوده در این منطقه ضروری است و ما از اجرای طرح بهسازی لرزه ای نسبی ساختمان های متداول شهر تهران استقبال می کنیم.

مجید رباطی افزود: ۱۳۰مدرسه در منطقه ۱۰ وجود دارد و به همین دلیل اجرای طرح مدرسه آماده و آموزش های مدیریت بحران ویژه دانش آموزان ضروری و با اهمیت است.

وی ادامه داد: با توجه به بافت فرسوده و بافت مسکونی این منطقه وجود پایگاه های مدیریت بحران در این منطقه بسیار با اهمیت است از این رو زمینی را برای ساخت پایگاه جدید مدیریت بحران در این منطقه پیش بینی و در نظر گرفته ایم.

پیش بینی زمین مناسب برای احداث پایگاه مدیریت بحران، آموزش مدیریت بحران ویژه مدارس و شهروندان، اجرای طرح بهسازی لرزه‌ای نسبی ساختمان‌های متداول شهر تهران از جمله مباحث مطرح در نشست رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران با شهردار منطقه ۱۰ بود.

شهردار منطقه ۱۰ در بازدید از مرکز فرماندهی مدیریت بحران تهران ضمن آشنایی با فعالیت‌های این مجموعه در رصد و پایش حوادث و سوانح، طرح ها و همچنین برنامه های حوزه پیشگیری و کاهش خطرپذیری در جریان کم و کیف عملکرد سامانه های هشدار سریع زلزله، تخمین خسارت، هواشناسی و هشدار سیل قرار گرفت.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 6 =