هراس آمریکایی‌ها از آلودگی واکسن کرونا به «ویروس سیاست ترامپ»

تهران-ایرنا- نتایج نظرسنجی جدید نشان می دهد که به دلیل اولویت سیاست بر سلامت نزد دونالد ترامپ، مردم آمریکا تمایلی به دریافت واکسن کرونا ندارند معتقدند بعید نیست واکسن ها تحت تاثیر مسائل سیاسی و انتخاباتی، از سلامت کافی برخوردار نباشد.

به گزارش ایرنا، تارنمای یاهونیوز گزارش داد: اوایل ماه ماه بیشتر آمریکایی ها (۵۵ درصد) گفتند که وقتی واکسن کووید-۱۹ در دسترس آنها قرار گیرد، آن را دریافت خواهند کرد.

اکنون با گذشت چهارماه از این نظرسنجی، نتایج نظرسنجی جدید یاهو و موسسه یوگاو نشان می دهد که کمتر از یک سوم آمریکایی ها (۳۲ درصد) می گویند واکسینه خواهند شد. این نتایج از کاهش ۲۳ درصدی تمایل به واکسینه شدن در مقابل کرونا حکایت دارد که بازتاب نگرانی فزاینده درباره سیاسی شدن روند واکسیناسیون است و نشان می دهد توقف این همه گیری فقط از طریق طرح واکسیناسیون تا چه اندازه چالش برانگیز است.

این نظرسنجی که در بازه زمانی بین ۹ تا ۱۱ سپتامبر (۱۹ تا ۲۱ شهریور) انجام شده نشان داد برای اولین بار تعداد بیشتری از آمریکایی ها می گویند واکسن را دریافت نخواهند کرد. ۳۴ درصد گفتند مطمئن نیستند واکسینه شوند. تا همین اواخر ماه ژوئیه، ۴۲ درصد آمریکایی می گفتند قصد دارند واکسن کرونا را دریافت کنند و نتایج جدید نشان می دهد ۱۰ درصد مردم آمریکا دستکم در یک ماه گذشته متمایل به دادن پاسخ منفی یا «مطمئن نیستم» شده اند.

مظنونان جدید دریافت واکسن اکثرا دموکرات ها هستند. نظرنجی یاهو و یوگاو همچنین نشان می دهد صرف نظر از مسائل سیاسی گروهی متشکل از حدود ۲۰ درصد جمعیت آمریکا اصلا تمایلی به دریافت واکسن کووید ندارند.

در مقایسه با ماه مه، تعداد جمهوریخواهانی که اکنون می گویند واکسینه نخواهند شد کاهشی ۱۴ درصدی را داشته و از ۴۷ درصد به ۳۳ درصد تنزل پیدا کرده است.

نتایج جدید نشان داد کاهش تمایل دموکرات ها به دریافت واکسن بی ارتباط با تلاش آشکار ترامپ برای واکسیناسیون قبل از روز انتخابات نیست. ترامپ سعی دارد با این برنامه شانس خود برای پیروزی در دوره دوم ریاست جمهوری اش را افزایش دهد.

اکثریت آمریکایی (۵۷ درصد)  می گویند طرح واکسیناسیون ترامپ اهداف سیاسی را دنبال می کند و فقط ۲۴ درصد آن را به دلایل حفظ سلامت و بهداشت می دانند. ۸۲ درصد دموکرات ها و ۶۱ درصد رای دهندگان مستقل با این ارزیابی موافق هستند که ترامپ اهداف سیاسی را دنبال می کند و ۵۵ درصد آمریکایی ها می گویند اگر واکسن تا قبل از انتخابات در دسترس قرار گیرد، بی خطر نخواهد بود. فقط ۱۴ درصد مخالف  این نظر بودند و ۹ درصد دموکرات ها و ۲۷ درصد جمهوریخواهان نیز معتقدند که واکسنی که قبل از انتخابات در دسترس قرار می گیرد خطرناک خواهد بود.

فقط ۲۷ درصد جمهوریخواهان بر این باورند که واکسنی که قبل از سوم نوامبر (۱۳ آبان) روز انتخابات در آمریکا در دسترس قرار خواهد گرفت بی خطر است.

این نظرسنجی با مصاحبه آنلاین با یک هزار و ۵۷۷ نفر از افراد بزرگسال آمریکایی انجام شده و نتایج بر اساس سن، جنسیت، نژاد و میزان تحصیلات ارزیابی شده است. ضریب خطای این نظرسنجی تقریبا ۳.۳ درصد بوده است.

انتخابات ریاست جمهوری آمریکا سوم نوامبر ۲۰۲۰ برابر با ۱۳ آبان برای تعیین پنجاه و نهمین رئیس جمهوری آمریکا و معاون او برگزار می شود. ترامپ وعده داده تا قبل از این روز واکسن در اختیار مردم قرار خواهد گرفت.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha