۲۵ شهریور ۱۳۹۹،‏ ۱۳:۴۲
کد خبرنگار: 2474
کد خبر: 84039769
۰ نفر

برچسب‌ها

حاشیه‌نشین‌ها از لنز دوربین؛ برنده جایزه عکاسی «دویچه بورس»

تهران- ایرنا- یک هنرمند فرانسوی الجزایری‌تبار موفق شد با مجموعه عکس‌هایی از جوامع به حاشیه رانده شده در فرانسه، جایزه عکاسی «دویچه بورس» را از آن خود کند.

به گزارش روزنامه هنر چاپ لندن، محمد بوروییسا (Mohamed Bourouissa) که با آثار خود درباره جوامع حاشیه‌نشین شناخته می‌شود، جایزه بنیاد عکاسی دویچه بورس را برای سال ۲۰۲۰ از آن خود کرد.

برنده نهایی این جایزه ۳۰ هزار پوندی طی یک مراسم آنلاین (برخط) از گالری عکاسان لندن اعلام شد که تا ۲۰ سپتامبر (۳۰ شهریور) میزبان نمایشگاهی از آثار بوروییسا و سه نامزد دیگر این جایزه خواهد بود.

برت راجرز مدیر گالری عکاسان لندن و رئیس هیئت داوران جایزه دویچه بورس می‌گوید: نمایشگاه خارق‌العاده وی (بوروییسا) که اولین بار سال ۲۰۱۹ در آرل فرانسه برگزار شد، بر منتقدان و مردم تاثیر عمیقی گذاشت و ارزیابی موثر و متقاعدکننده‌ای از سازوکار قدرت و تاثیر آن بر جوامعی ارائه داد که صدایشان شنیده نمی‌شود.

بوروییسا با نمایشگاه تجارت آزاد (Free Trade) به فهرست نامزدهای دریافت جایزه دویچه بورس راه یافت. این نمایشگاه سال گذشته برای جشنواره‌ تابستانی عکاسی آرل (Rencontres d'Arles) در سوپرمارکت مونوپریکس برپا شد و مجموعه آثاری را از ۱۵ سال گذشته به نمایش گذاشت. از جمله این مجموعه‌ها می‌توان به مجموعه Périphériques (از سال ۲۰۰۵ تا ۲۰۰۸) اشاره کرد که به کاوش در کلیشه‌های موجود درباره جوانانی می‌پردازد که در حومه شهر پاریس زندگی می‌کنند.

در مجموعه Shoplifters (از سال ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۵) که جزء دیگری از این نمایشگاه بود نیز عکس‌های پولورایدی به نمایش گذاشته شدند که از دزدان فروشگاه‌ها در بروکلین گرفته شده بودند. 

جایزه عکاسی دویچه بورس که از سال ۱۹۹۶ راه‌اندازی شد، هر ساله در حمایت و معرفی پروژه‌های برجسته در حوزه عکاسی اهدا می‌شود. 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 3 =