حدود ۱۶ میلیارد تومان برای آبخیزداری غرب مازندران اختصاص یافت

نوشهر - ایرنا - معاون فنی و آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری مازندران - نوشهر از اختصاص ۱۵ میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان اعتبار از محل صندوق توسعه ملی برای اجرای طرح های آبخیزداری در غرب مازندران خبر داد.

محمدرسول رجبی روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: از این میزان ۱۳ میلیارد تومان برای اجرای طرح های آبخیزداری مکانیکی ، حفاظت و جلوگیری از فرسایش خاک در سیلاب و همچنین به منظور ذخیره منابع آبخیزداری در این حوزه می باشد.

وی ادامه داد: با این میزان اعتبار قرار است ۱۰ پروژه طرح های آبخیزداری مکانیکی تا پایان سال مالی امسال به بهره بردرای برسد که با تکمیل این پروژه ها ۲۶ هزار و ۸۱۲ هکتار از سطح منابع طبیعی و آبخیزداری منطقه را پوشش خواهد داد.

معاون فنی و آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری مازندران - نوشهر گفت : برخی از این طرح شامل بندهای مشبک سرشاخه‌گیر رودخانه های خیرودکنار نوشهر و میجران و پلنگ رود رامسر  است.

به گفته وی، بند مشبک سرشاخه‌گیر رودخانه خیرودکنار نوشهر با اعتبار چهار میلیارد تومان ، بند سرشاخه گیر رودخانه های میجران ، با اعتبار ۲ میلیارد و ۵۵۰ میلیون تومان و بند سرشاخه گیر پلنگ رود رامسر هم با اعتبار ۲ میلیارد و ۲۵۰ میلیون تومان احداث خواهند شد.

وی خاطرنشان کرد: اجرای این طرح ها در مرحله مناقصه است و با انتخاب پیمانکار کار اجرایی آنها آغاز خواهد شد.

رجبی همچنین از اجرای هفت طرح آبخیزداری سازه ای سنگ ملاتی، بتنی و گابیونی برای کنترل جریان‌های آبی خبر داد و افزود: در منطقه سیاه بیشه سازه ای با حجم عملیات یکهزار و ۲۰۰ متر مکعب با اعتبار ۵۴۱ میلیون تومان، ولی آباد بخش مرزن آباد چالوس سازه گابیونی با حجم عملیات ۹۰۰ متر مکعب و با اعتبار ۵۱۳ میلیون تومان، منطقه کوهپر در بخش کجور نیز با حجم عملیات ۹۰۰ متر مکعب با اعتبار ۵۱۳ میلیون تومان، منطقه آسیاب رود مرزن آباد نیز احداث بندهای اصلاحی سنگ و ملاتی با حجم عملیات ۸۰۰ متر مکعب و اعتبار ۳۶۰ میلیون تومان و احداث دیواره حایل ۵۵۰ متر مکعب با اعتبار ۲۵۳ میلیون تومان احداث می شود.

وی ادامه داد: در حوزه میخ ساز بخش کجور نیز احداث سازه سنگی، ملاتی و گابیونی با حجم عملیات ۸۰۰ مترمکعب و با اعتبار ۳۶۰ میلیون تومان، منطقه اشکورات شهرستان رامسر نیز ۶۰۰ متر مکعب احداث سازه سنگی ملاتی و گابیونی با اعتبار ۳۴۲ میلیون تومان و در حوزه سد صلاح الدین کلا در محدوده شهر کجور سازه سنگی، ملاتی و گابیونی با حجم عملیات یکهزار و ۵۰۰ متر مکعب با اعتبار ۷۳۰ میلیون تومان اجرا خواهد شد.

وی تصریح کرد: بیش از ۳۵۰ میلیون تومان نیز برای کارهای نظارتی بر اجرای پروژه های آبخیزداری حوزه اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری مازندران - نوشهر در نظر گرفته شده است. 

معاون فنی و آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری مازندران - نوشهر اظهارداشت: ۲ میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان از کل مبلغ تخصیصی صندوق توسعه ملی برای کارهای بیولوژی جنگلداری ، جنگل کاری ، حفظ و مراقبت و اقداماتی در ارتباط با حفظ ، توسعه و احیای مراتع منطقه هزینه می شود.

رجبی ادامه داد: اجرای طرح های حفاظتی و توسعه مراتع  در سطح ۲۹۰ هکتار در منطقه اشکورات رامسر، ۲۰۰ هکتار در سیاه بیشه، ۱۵۰ هکتار در منطقه آسیاب رود مرزن آباد و نیز ۲۰۰ هکتار در کل مراتع این حوزه فعالیت های چون کپه کاری گونه های مرتعی،  تکثیر گیاهان دارویی و علوفه دامی انجام می شود.

سال گذشته ۱۴ پروژه طرح آبخیزداری با اعتبار ۳۲ میلیارد و ۶۶۰ میلیون تومان از صندوق توسعه ملی در حوزه منابع طبیعی و آبخیزداری مازندران - نوشهر اجرا شده بود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 3 =