آیین‌نامه فرصت مطالعاتی اساتید در صنعت تهیه شده است

تهران- ایرنا- معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: آیین‌نامه برگزاری فرصت مطالعاتی اساتید در صنعت به تازگی تهیه شده و قرار است این امر به شکل گسترده‌ای در وزارت علوم دنبال شود. هدف از حضور استادان در صنایع تنها اجرای پروژه‌های علمی و پژوهشی نیست، بلکه هدف اصلی مسئله‌یابی اساتید در صنعت است.

 به گزارش روز سه شنبه وزارت علوم، غلامحسین رحیمی در بیست و دومین در بیست و دومین کنگره سراسری همکاری‌های دولت، دانشگاه و صنعت برای توسعه که به صورت حضوری و مجازی در این وزارتخانه برگزار شد، تایید، تصویب و ترغیب به برگزاری فرصت مطالعاتی اساتید در صنعت و شکل‌گیری پایان‌نامه‌ها و رساله‌های تقاضامحور را از موثرترین برنامه‌های وزارت علوم در سال‌های آتی برشمرد.

وی در این کنگره با اشاره به قدمت ۳۰ ساله موضوع ارتباط صنعت و دانشگاه اظهار داشت: دفاتر ارتباط با صنعت و دانشگاه از سال‌ها پیش در دانشگاه ها و برخی صنایع شکل گرفت و به تدریج این ارتباط به شکل‌هایی چون ایجاد مراکز کارآفرینی در دانشگاه‌ها، شکل‌گیری مراکز رشد و ایجاد پارک‌های علم و فناوری و شرکت‌های دانش‌بنیان ادامه یافت.

رحیمی خاطرنشان کرد: آیین نامه برگزاری فرصت مطالعاتی اساتید در صنعت به تازگی تهیه شده و قرار است این امر به شکل گسترده‌ای در وزارت علوم دنبال شود؛ هدف از حضور استادان در صنایع تنها اجرای پروژه‌های علمی و پژوهشی نیست، بلکه هدف اصلی مسئله‌یابی اساتید در صنعت است.

وی با اشاره به تدوین آیین‌نامه پایان نامه‌های تقاضا محور گفت: طراحی سامانه‌ای برای پایان‌نامه‌های تقاضا محور از ۲ سال پیش آغاز شد و برای شکل‌گیری رساله‌های تقاضامحور، برنامه‌ریزی دراز مدت صورت گرفت تا علم در خدمت و پاسخ‌گوی تقاضاها و نیازهای جامعه باشد و این پاسخ‌گویی و فعالیت‌های تحقیقاتی باید بر اساس استانداردهای بین‌المللی انجام پذیرد.

معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم درخصوص برنامه مهم دیگری که در وزارت علوم دنبال می‌شود، گفت: موضوع اهتمام جدی به کارورزی و مهارت‌آموزی از برنامه‌های موثر به شمار می‌رود که آیین‌نامه آن نیز ابلاغ شده و از آنجایی که معمولاً کارآموزی در دانشگاه‌ها و کارورزی‌ها در بخش صنعت انجام می شود. قرار است دانشگاه‌ها از کارشناسان، مهندسان و مدیران برجسته صنعت برای برگزاری کارگاه‌های آموزشی در دانشگاه‌ها دعوت به‌عمل آورند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 1 =