مدیرکل امور مالیاتی کهگیلویه وبویراحمد: هر واحد شغلی باید در نظام مالیاتی ثبت نام کند

گچساران-ایرنا-مدیرکل امور مالیاتی کهگیلویه وبویراحمد گفت :براساس قانون هر مودی برای برخورداری از مزایای ابلاغ الکترونیکی اوراق مالیاتی ملزم است که برای هر واحد شغلی یا برای هر محل، جداگانه در نظام مالیاتی ثبت نام کند.

محمدعلی غفاری روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا تصریح کرد :هر فعال اقتصادی  در صورتی که در یک محل، بیش از یک فعالیت شغلی دارد، صرفا می باید برای تمام  فعالیت های شغلی محل مذکور، یکبار در نظام مالیاتی ثبت نام کند.
وی اظهار داشت: مشاغلی که به صورت مشارکت مدنی اعم از قهری یا اختیاری اداره می شوند، به عنوان یک مودی در نظام مالیاتی ثبت نام می شوند و صاحبان مشاغل مذکور مکلفند در زمان ثبت نام در نظام مالیاتی، اطلاعات مورد نیاز همه شرکا و نسبت سهم هر شریک را اعلام کنند.
مدیرکل امور مالیاتی کهگیلویه و بویراحمد یادآورشد :در صورتی که مودیان به استناد مجوز صادره از طرف مراجع قانونی در بیش از یک محل فعالیت دارند، برای تمامی این محل ها صرفا می باید یک بار در نظام مالیاتی ثبت نام کنند و ضمن اعلام مشخصات کامل تمام محل های فعالیت، یکی از این محل ها را بعنوان محل اصلی فعالیت خود مشخص کند .
غفاری ابراز داشت: هر گونه تغییرات از جمله انحلال، تعطیلی فعالیت( دائم یا موقت)، تغییر نام، تغییر شغل، تغییر نشانی، تبدیل فعالیت انفرادی به مشارکتی و یا بالعکس، تغییر شرکا (اختیاری یا قهری) و یا سایر موارد را حداکثر ظرف مدت ۲ ماه از تاریخ انجام یا وقوع تغییرات به سازمان امور مالیاتی کشور اعلام کنند.
وی اظهارداشت : در مورد اشخاص حقوقی ( به استثنای اشخاص موضوع ماده ۲ قانون مالیات های مستقیم)، شناسه ملی به عنوان شماره اقتصادی در نظام مالیاتی کشور محسوب می شود. برای اشخاص موضوع ماده (۲) قانون مذکور و صاحبان مشاغل، سازمان امور مالیاتی کشور، پس از ثبت نام مودی در نظام مالیاتی، شماره اقتصادی بر مبنای شناسه یا شماره ملی شخص صادر و ابلاغ می نماید. 
مدیرکل امور مالیاتی کهگیلویه وبویراحمدافزود: تا زمانی که که برای اشخاص موضوع ماده (۲) قانون مالیات های مستقیم و صاحبان مشاغل، شماره اقتصادی جدید صادر نشده است، حسب مورد از شناسه ملی، شماره ملی، شناسه مشارکت مدنی و شماره اختصاصی اشخاص خارجی در نظام مالیاتی استفاده می شود.

وی گفت که براساس دستورالعمل سازمان امور مالیاتی کشور، ثبت نام در نظام مالیات بر ارزش افزوده، کفایت داشته و نیازی به صدور گواهینامه ثبت نام مالیات بر ارزش افزوده نمی باشد و ثبت نام های قبلی به عنوان ثبت نام قطعی تلقی می گردد.
به گفته وی،  مشمولان ثبت نام در نظام مالیات بر ارزش افزوده، اعم از کارفرمایان، خریداران کالا و خدمات و فعالان اقتصادی می توانند با مراجعه به سامانه مالیات بر ارزش افزوده به  نشانی www.evat.ir ، با انتخاب گزینه «بررسی ثبت نام مودیان مالیات بر ارزش افزوده»، از ثبت نام در این سامانه کسب اطلاع نمایند.

وی افزود: طبق قانون در صورت عدم ثبت نام مشمولان نظام مالیات بر ارزش افزوده در سامانه مربوط، ادارات امور مالیاتی با توجه به نوع فعالیت و سابقه فعالیت مودی در پرونده عملکرد، نسبت به ثبت نام مودی اقدام نموده و مراتب را به مودی اطلاع رسانی کنند.

میزان درآمدهای مالیاتی سال ۱۳۹۸کهگیلویه وبویراحمد حدود چهار هزار میلیارد ریال اعلام شده است.

در این استان حدود ۵۰ هزار مؤدی حقیقی و حقوقی فعال وجود دارد.

این استان با هشت شهرستان بیش از ۷۲۳ هزار نفر جمعیت دارد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 5 =