سامانه نظام پیشنهادها در حوزه حج و زیارت رونمایی شد

تهران - ایرنا - مراسم رونمایی از «سامانه نظام پیشنهادها» امروز(سه شنبه) با حضور حجت الاسلام والمسلمین سید عبدالفتاح نواب نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت و سرپرست حجاج ایرانی و معاونان بعثه مقام معظم رهبری برگزار شد.

به گزارش ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی حج، حجت الاسلام والمسلمین نواب در این مراسم، راه اندازی سامانه نظام پیشنهادها را اقدامی مثبت و سازنده برای جمع آوری ایده ها و پیشنهادهای مخاطبینی دانست که با حوزه حج و زیارت ارتباط دارند. 
وی با اشاره به آیه 72 سوره احزاب ” إِنَّا عَرَضْنَا الْأَمَانَةَ عَلَی السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضِ وَالْجِبَالِ فَأَبَیْنَ أَنْ یَحْمِلْنَهَا وَأَشْفَقْنَ مِنْهَا وَحَمَلَهَا الْإِنْسَانُ إِنَّهُ کَانَ ظَلُومًا جَهُولًا- ما بر آسمانها و زمین و کوههای عالم عرض امانت کردیم ، همه از تحمّل آن امتناع ورزیده و اندیشه کردند و انسان آن را پذیرفت ، انسان هم (درمقام آزمایش و اداء امانت) بسیار ستمکار و نادان بود " اظهار داشت: برخی مفسران اظهار می دارند خداوند دراین آیه به انسان تکلیف نکرد بلکه پیشنهاد کرد که این امانت را به سرمنزل مقصود برساند.
وی افزود: این پیشنهاد به آسمان ها و زمین هم عرضه شد و نپذیرفتن آنها از باب خود برتربینی همانند شیطان و یا نافرمانی نبود بلکه گفتند ما نمی توانیم این امانت را به سر منزل برسانیم.
نماینده ولی فقیه درامور حج و زیارت با بیان اینکه در زمان ائمه(ع) نیز موضوع ارائه  پیشنهاد و یا مسئله مطرح بوده است، گفت: سوال و پیشنهاد با هم تفاوت دارند، در پیشنهاد هم افزایی نهفته است و فرد پیشنهاد دهنده در واقع راهکار هم ارائه می دهد ولی در سوال کردن، درخواست، دریافت امر پنهان و حتی گرفتن اعتراف از سوال شونده مطرح است.
وی استفاده ازصندوق های پیشنهادات و انتقادات در سازمان ها و ارگان های مختلف درگذشته را یادآور شد وبا بیان اینکه شرایط کنونی متفاوت و راهکارهای نوی را می طلبد، اظهارداشت: سامانه نظام پیشنهادها شیوه جدیدی برای جمع آوری ایده‌ها است و افرادی که پیشنهاد و ایده ای را ارائه می دهند انتظار دارند که آن پیشنهاد بررسی و پیگیری شود و نتیجه آن نیز به ایده دهنده منعکس گردد.
وی در ادامه بر لزوم استفاده از خرد جمعی تاکید کرد و افزود: پیشنهاد دهنده به دنبال این است که تحقق ایده اش به کجا رسید و اگر فکر کند ایده اش بلااستفاده مانده است دلسرد و حتی افسرده شود بنابراین باید این موارد را درنظرگرفت و اقدامات لازم را انجام داد و حتی جایزه و هدیه برای پیشنهادها و راهکارهای مفید و موثر لحاظ کرد. 
برپایه این گزارش، درآغاز این مراسم آقایان محمد حسین خوشنویس معاون توسعه ، مدیریت و منابع و بهمن جهانی مدیر فناوری اطلاعات و هوشمند سازی سازمانی بعثه درباره اهداف این سامانه و تدوین ملاک‌های ارزیابی ایده ها و پیشنهادها توضیحاتی ارائه کرده و افزودند: امکان دسترسی راحت مخاطبان به این سامانه ، از طریق پرتال حج به نشانی hajj.ir  فراهم شده است. 
درپایان این جلسه معاونان اموربین الملل، فرهنگی و مدیریت نظارت و بازرسی بعثه ضمن ابراز خرسندی از راه اندازی سامانه نظام پیشنهادها، نظرات و دیدگاه خود را در خصوص راههای استفاده هرچه مطللوبتر از این سامانه بیان کردند . 
این گزارش حاکیست درپایان این مراسم، نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت خواستار راه اندازی سامانه سوالات، شکایات و انتقادات شد و آن را در راستای جبران برخی از کاستی ها و مدنظر قراردادن نظرات مخاطبان در بخش های مختلف دانست.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 4 =