۲۶ تُن بذر کلزا برای کشاورزان آذربایجان‌غربی تامین شد

مهاباد- ایرنا- کارشناس مسوول دانه‌های روغنی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان‌غربی گفت: ۲۶ تُن بذر کلزای وارداتی و داخلی برای کشت پاییزه کشاورزان استان تامین شد.

صولت قلی‌زاده روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به شروع کشت کلزا در مزارع استان از ۱۵ شهریور تا پنجم مهر اظهار داشت: تاکنون ۲۶ تُن بذر کلزای وارداتی و تولید داخل برای کشاورزان تامین و از این مقدار، ۱۲ تُن بین کلزاکاران استان توزیع شده است.

وی با اشاره به اینکه سهمیه ابلاغی کشت کلزا در آذربایجان‌غربی هفت هزار هکتار است، اضافه کرد: تاکنون برای ۲ هزار و ۱۰۰ هکتار قرارداد کشت کلزا بسته شده و در یک هزار و ۵۰ هکتار از مزارع آبی استان این محصول کشت شده است. 

کارشناس مسوول دانه‌های روغنی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان‌غربی گفت: شهرستان‌های نقده، بوکان، پلدشت و میاندوآب شهرستان‌های پیشرو در کشت دانه روغنی در آذربایجان‌غربی هستند.

وی در خصوص ادوات مورد نیاز کشت کلزا نیز بیان کرد: در تمامی شهرستان‌هایی که برای کشت کلزا سهمیه ابلاغی دارند، به اندازه کافی دستگاه ریزدانه‌کار در اختیار کشاورزان قرار دارد و از این لحاظ مشکلی نداریم.

"قلی‌زاده" اضافه کرد: با هماهنگی که با شرکت آب‌ منطقه‌ای آذربایجان‌غربی صورت گرفته آب مورد نیاز کشاورزان کلزاکار برای آبیاری از منابع آبی رها خواهد شد و کلزاکاران مشکلی در خصوص تامین ۲ نوبت آبیاری پاییزه برای سبزشدن محصول هم ندارند.

کارشناس مسوول دانه‌های روغنی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان‌غربی در خصوص سایر حمایت‌های دیگری هم که از کلزاکاران می‌شود، افزود: به ازای کشت هر هکتار کشت کلزا علاوه بر اعطای تسهیلات بانکی ۶۰ میلیون ریالی، ۶۰۰ کیلوگرم کودشیمیایی از سه نوع اوره، فسفات و پتاسیوم با قیمت یارانه‌ای در اختیار کشاورزان قرار داده می‌شود.

وی در خصوص قیمت خرید تضمینی کلزا گفت: برای سال زراعی آینده قیمت تضمینی هر کیلوگرم کلزا ۹۰ هزار ریال از سوی جهادکشاورزی پیشنهاد شده اما تاکنون این قیمت در شورای عالی اقتصاد تایید نشده است.

"قلی‌زاده" افزود: افزایش قیمت تضمینی خرید کلزا قبل از پایان فصل کشت این محصول می‌تواند رغبت کشاورزان را برای آن بیشتر کند و بخش زیادی از سهمیه ابلاغی را محقق سازد.

وی در خصوص برداشت امسال کلزا در مزارع آذربایجان‌غربی نیز گفت: در سال زراعی جاری در مجموع در بیش از سه هزار و ۳۰۰ هکتار از مزارع استان کلزا کشت شده بود و در مجموع بیش از پنج هزار و ۳۰۰ تُن محصول برداشت شد.

کلزا (Brassica napus) از گیاهان دانه ‌روغنی مهم در مناطق معتدل بوده و دارای طیف به نسبت وسیعی از سازگاری اقلیمی است؛ دانه کلزا دارای ۲۵ تا ۵۵ درصد روغن، ۱۸ تا ۲۴ درصد پروتئین بوده و به خاطر اسیدهای چرب اشباع نشده و فاقد کلسترول از کیفیت تغذیه‌ای بالایی برخوردار است.

سالانه بیش از ۵۵ میلیون تن کلزا در کشورهای عضو اتحادیه اروپا، چین و کانادا به عنوان سه تولیدکننده اصلی این محصول به دست می‌آید؛ میزان تولید این محصول در ایران بسیار اندک و کمتر از ۳۰۰ هزار تن در سال برآورد می‌شود که این رقم نیز در سال‌های اخیر با توجه ویژه وزارت جهاد کشاورزی به دست آمده است.

تامین روغن مورد نیاز کشور و جلوگیری از خروج ارز، تامین علوفه مورد نیاز دام و طیور و تامین امنیت غذایی و سلامت جامعه از اهداف توسعه کشت دانه‌های روغنی است.

کشت دانه‌ روغنی کلزا در تناوب با گندم موجب تقویت خاک و پایداری تولید گندم در کشور می‌شود و ترویج آن طی سال‌های اخیر تدبیری از سوی مسوولان برای افزایش بهره‌وری در بخش کشاورزی آذربایجان‌غربی بوده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 11 =