بیکاری افراد تحصیل‌کرده اصلی‌ترین مشکل مردم دولت‌آباد است

کرمانشاه- ایرنا- مدیر دفتر تسهیلگری و توسعه محلی دولت‌آباد، دیزل‌آباد، دره‌دراز و اسلامیه شهرستان کرمانشاه بااشاره به پنج مشکل اساسی در این محلات گفت: بیکاری افراد تحصیل‌کرده اصلی‌ترین مشکل مردم این مناطق حاشیه‌نشین به شمار می‌رود.

محمد اعظمی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا دومین مشکل این مناطق را کمبود مکان‌های فرهنگی، اجتماعی و ورزشی دانست و گفت: گرایش به اعتیاد، فروش موادمخدر، مشروبات الکلی و اسلحه و در نهایت اشتغال‌های غیررسمی و ناپایدار از دیگر مشکلات مردم این مناطق است.

حاشیه‌نشینی چالش اصلی هزاره سوم دنیا است

اعظمی با اشاره به اینکه حدود ۹ هزار و ۸۰۰ خانوار با ۳۵ هزار نفر جمعیت در این چهار محله زندگی می‌کنند، گفت:‌ حاشیه‏‌نشینی به عنوان چالش اصلی هزاره سوم در دنیا مطرح شده و در کشورمان نیز یکی از پنج اولویت آسیب های اجتماعی است و در کرمانشاه نیز یک سوم جمعیت شهر را حاشیه نشینان تشکیل می دهند.

او ادامه داد: در حوزه شهرسازی با شناسایی مسایلی همچون کمبود کاربری‌‏های خدمات عمومی در سطح محلات هدف با تشکیل تیم‏‌های مردمی و حساس‌‏سازی نهادها و سازمان‌‏ها مختلف در راستای این مسأله با مشارکت گروه خیرین مدلل، استانداری کرمانشاه و شهرداری کرمانشاه زمین ورزشی چمن مصنوعی برای محله دولت‌‏آباد تخصیص داده شد؛ همچنین به دلیل نبود امکانات و خدماتی شهری در محله دره دراز با حمایت‌‏ها و اقدامات شهرداری منطقه ۲ کرمانشاه زمین موردنظر برای بوستان این محله با اعتباری بالغ بر پنج میلیار ریال تجهیز و افتتاح شد.

آنچنان که اعظمی می‌گوید: سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری کرمانشاه نیز با پیگیری‏‌های این دفتر در حال افتتاح و راه‌‏اندازی سرای محله دولت‌‏آباد است؛ سینما بهمن دولت‌‏آباد هم بیش از ۲۰ سال متروک و غیرفعال بوده است که با پیگیری‏‌های دفتر تسهیلگری و توسعه محلی و حمایت‏‌ها و مشارکت حوزه هنری استان کرمانشاه در صورت رفع موانع حقوقی فعالسازی این سینمای متروکه و کمک به ترویج مسایل فرهنگی و خدمات عمومی در آینده‌‏ای نزدیک پیش روی محله دولت‌‏آباد است.

دفتر تسهیلگری زمینه اشتغال ۱۰۰ نفر را فراهم می‌کند

این فعال اجتماعی درخصوص مشکلات اقتصادی هم گفت: این دفتر با مشارکت تیم‌‏های مردمی و معتمدین و کسبه، گروه بازاریابی و فروش محصولات تولیدی محله را راه‏‌اندازی کرده است که می‌‏تواند زمینه‏‌های رونق کسب و کار در محلات را فراهم آورد؛ همچنین با راه‌‏اندازی کارگاه قالی‏بافی، ماسک دوزی و پشم ریسی زمینه‌‏های اشتغال نزدیک به ۸۰ تن از بانوان جویای کار فراهم شده است.

وی اظهار داشت: این دفتر در نظر دارد با همکاری پارک علم و فناوری سازمان جهاد دانشگاهی در سه رسته گلیم‌‏بافی، گیوه‏‌بافی و چرم دوزی زمینه‌‏های اشتغال بیش از ۱۰۰ نفر از ساکنان محلات را فراهم نماید و این دفتر به منظور بهبود فضای کسب و کار برای افراد تحصیل‏کرده محلی با کمک پارک علم و فناوری کرمانشاه به دنبال برگزاری چند کارگاه کارآفرینی، راه اندازی استارتاپ و آموزش بورس است تا بتوان از این طریق ایده‏‌های اشتغال و جهش تولید در بین افراد تحصیلکرده فراهم کرد.

اعظمی با اشاره به اعتیاد که یکی از مشکلات بزرگ مناطق حاشیه نشین است، گفت: اعتیاد یکی از بزرگترین معضلات اجتماعی در سطح کشور و جهان است که دفتر تسهیلگری و توسعه محلی دولت‌‏آباد، دیزل‌‏آباد، دره دراز و اسلامیه در جهت درمان اعتیاد در محلات با تقویت مرکز درمان سوء مصرف موادمخدر مستقر در محله و ارایه آموزش‏‌های فنی و حرفه‏‌ای به درمان‏‌یافتگان در جهت بازگشت به زندگی معتادان گام بر می‏‌دارد و بااستفاده از سرمایه اجتماعی محلات در پی ایجاد اشتغال برای آن‏هاست که پیش‏‌بینی می‏ شود در حدود ۵۰ نفر از درگیران بلای خانمان سوز اعتیاد در اجرای این طرح به زندگی و اجتماع باز گردند.

او ادامه داد: همچنین با برگزاری ۶ جلسه کارگاه آموزشی برای خانواده‏‌های درگیر اعتیاد در قالب طرح پازک با همکاری سازمان بهزیستی و کلینیک ترک اعتیاد مهراندیشان آموزش‌‏های لازم در خصوص مواجه با معتادان در خانواده‏‌ها داده شد؛ از سوی دیگر کودکان و نوجوانان به عنوان جامعه در معرض خطر گرایش به اعتیاد و مادران به عنوان راهبران آموزشی خانواده در طرح‌‏های آموزشی پیشگیری از اعتیاد مورد آموزش قرار خواهد گرفت که بتوان گرایش به سمت اعتیاد را در سطح محلات کم کرد.

وی گفت: از طرف دیگر طی رایزنی‏‌های صورت گرفته با کلانتری ۲۵ دولت‌‏آباد و مشارکت و همراهی مؤثر این کلانتری زمینه‏‌های پیوندهای مردمی در جهت پیگیری کاهش فروش موادمخدر و مشروبات الکلی و اسلحه در سطح محلات فراهم شده است و از این طریق با کمک جامعه محلی در پی آن هستیم محله‌‏ای عاری از موادمخدر فراهم آوریم.

بهبود شرایط محلات حاشیه نشین نیازمند جذب اعتبارات عمرانی و هزینه‌های بیشتری است

اعظمی افزود: طی سال‌‏های گذشته با ارایه برنامه‌‏های دفاتر تسهیلگری و توسعه محلی مستقر در شهر کرمانشاه به وزارت کشور و سازمان برنامه و بودجه و با حمایت‌‏ها و پیگیری‏‌های دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری کرمانشاه، اعتبارات عمرانی مناسبی در خصوص تملک دارایی‏‌ها در محلات کم برخودار جذب شده است که در ۲ سال گذشته بیش از ۱۰۷ میلیارد ریال از این اعتبارات جذب استان شده که در آخرین نمونه به ۹ مورد از مدارس محروم شناسایی شده توسط دفتر تسهیلگری و توسعه محلی دولت‌‏آباد، دیزل‌‏آباد، دره دراز و اسلامیه تجهیزاتی با مبلغی در حدود ۲ میلیارد و ۸۰ میلیون ریال تخصیص داده شده است.

این فعال اجتماعی گفت: معتقدیم رویکرد محله گرایی در کلان شهرها و به ویژه در محلات حاشیه نشین قادر خواهد بود بسیاری از مشکلات در اداره شهرها را از پیش رو بردارد.

وی یادآور شد، در زمان بروز بحران کرونا اقداماتی نظیر آگاه سازی، مشارکت با نهادهای مسوول در توزیع بسته های معیشتی و تدوین گزارش نظرسنجی تلفنی از ساکنان محله در خصوص ابعاد بحران کرونا که برای برنامه ریزی در اختیار مدیران استانی قرار گرفت از دیگر اقدامات اساسی دفتر در یکسال گذشته بوده است.

مدیر دفتر تسهیلگری دولت‌آباد اظهار داشت: توسعه محلی نوعی از تحول مثبت در مقیاس محلی است که هدف آن شناسایی مشکلات محلی، افزایش اعتبار منابع مادی و محلی است و عبارت است از فرآیندی مبتنی بر مشارکت داوطلبانه و خودیارانه در میان ساکنان یک محله در جهت بهبود شرایط فیزیکی، اجتماعی و اقتصادی می توان گفت برنامه‌‏ای است که با توجه به شرایط خاص هر محله و براساس شناخت واقعی و دقیق همان منطقه جغرافیایی و توسط مردم همان منطقه و نظارت تسهیل گران توسعه تدوین و انجام می شود.

وی گفت: اما بهبود شرایط چنین محلاتی نیازمند جذب اعتبارات عمرانی و هزینه‌‏ای بیشتری است که امید است با حمایت‌‏های دولت، وزارت کشور و استانداری کرمانشاه و نمایندگان استان در مجلس شورای اسلامی چنین اعتبارات بیش از گذشته جذب چنین محلاتی شوند.

سرخط اخبار استان‌ها