بازگشایی مدارس اسپانیا؛ شیوع کرونا در بیش از ۲۰۰ مرکز آموزشی

تهران - ایرنا - به دنبال بازگشایی مدارس اسپانیا در هاله ای از تردیدها و سردرگمی‌ها، شیوع پراکنده ویروس کرونا در بیش از ۲۰۰ مرکز آموزشی ایالت‌های این کشور منجر به قرنطینه کلاس‌های درس و در برخی موارد تعطیلی مدارس شده است.   

به گزارش ایرنا به نقل از خبرگزاری اروپا پرس، بر اساس آمارهای جمع آوری شده از ایالت‌های خود مختار اسپانیا در بازه زمانی ۱۱ تا ۱۴ سپتامبر (۲۱ تا ۲۴ شهریور ماه) دست کم ۲۱۲ مدرسه در سراسر این کشور اروپایی مواردی از ابتلای دانش آموزان و معلمان به بیماری کووید-۱۹ را ثبت کرده اند که منجر به قرنطینه کلاس و در موارد جدی تر به تعطیلی مدارس انجامیده است.  

مدارس و مراکز آموزشی ایالت‌های اندلوسیا، پائیس باسک، آراگون، والنسیا، ناواررا، بالئارس، اکسترامادورا از جمله مناطق اسپانیا با گزارش‌هایی از شیوع بیماری همه‌گیر به شمار می‌روند.

بر اساس اطلاعات ارائه شده، نشانه‌هایی از ابتلا به ویروس کرونا در ۳۴ مرکز آموزشی اندلوسیا مشاهده شده که به این ترتیب این ایالت در صدر مناطق درگیر قرار دارد. مجموع مبتلایان به این بیماری در دانش آموزان، معلمان و کارکنان ۹ مدرسه در ایالت آلمریا نیز به ۴۳ نفر رسیده است.  

در همین حال دانش آموزان دو کلاس درس در ایالت کادیز، شش کلاس در ایالت کوردوبا در قرنطینه قرار گرفتند.  

به دنبال شیوع ویروس کرونا در ۳۰ مرکز آموزشی ایالت پائیس باسک نیز تا این لحظه چهار مدرسه تعطیل شده و در سایر مراکز تدابیر قرنطینه اعمال شده است.  

در حالی که مدارس اروپا با نادیده گرفتن توصیه سازمان جهانی بهداشت به عدم آغاز سال تحصیلی در تاریخ معمول در هفته‌های اخیر در کشورهای قاره سبز بازگشایی شده است، آمار ارائه شده از شیوع پراکنده ویروس کرونا در برخی مدارس و مراکز آموزشی در گوشه و کنار این قاره، نگرانی‌ها از افزایش مبتلایان به این بیماری را تشدید کرده است.

پس از پنج ماهی‌ که دانش آموزان در اسپانیا به دلیل گسترش بیماری همه‌گیر مجبور به خانه نشینی شدند، به رغم اینکه با رسیدن ماه سپتامبر، بار دیگر این بیماری شیوع پیدا کرده، تمایل مشترک دولت‌های ایالتی‌ این کشور این بود که کلاس‌های درسی‌ به طور حضوری برگزار شوند.

تقسیم مراکز آموزشی به قسمت ها و بخش‌های مختلف و انطباق فضاها (نصب دیوارهای شیشه ای بین دانش آموزان، نصب دیوار بین بخش های مختلف برای جلوگیری از تماس بین دانش آموزان یک کلاس با کلاس دیگر مخصوصا در زنگ تفریح)، استخدام معلمان بیشتر برای تقسیم دانش آموزان و تعریف سناریوهای مختلف برای تصمیم گیری در مورد اینکه آیا تدریس باید حضوری باشد یا از راه دور یا نیمه حضوری، استفاده اجباری از ماسک برای دانش آموزان شش سال به بالا و سنجش حرارت بدن در زمان ورود و خروج دانش آموزان و معلمان از جمله تدابیر دولت اسپانیا برای آغاز سال تحصیلی بوده است.

از زمانی‌ که در روز ۳۱ ژانویه (۱۱ بهمن)، نخستین مورد از کووید در اسپانیا شناسایی شد تا کنون  هزار و ۷۳۰ نفر به ویروس کرونا مبتلا شده و ۲۹ هزار و ۸۴۸ نفر هم در اثر ابتلا به این بیماری جان خود را از دست داده‌اند.  

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 3 =