نمدمال چنارانی رتبه نخست مسابقات صنایع دستی کشور را کسب کرد

مشهد- ایرنا- مدیر میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی چناران گفت: محمد امین علیزاده، هنرمند جوان چنارانی در رشته نمدمالی رتبه‌ نخست سی و هشتمین دوره‌ مسابقات فرهنگی و هنری دانش‌آموزان کشور را کسب کرد.

محمد طاهریان ‌مقدم روز سه‌شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: این هنرمند جوان طی دو سال گذشته در مسابقات فرهنگی و هنری صنایع دستی استان خراسان رضوی رتبه برتر را کسب کرده است.
وی ادامه داد: قدم‌های اولیه برای احیای رشته نمد مالی و تزئینات نمدی با پرداخت تسهیلات در سال ۹۶ آغاز شد که خوشبختانه تاکنون مورد استقبال خوب هنردوستان قرار گرفت و اقدامات انجام شده باعث توسعه و رونق این رشته در شهرستان چناران شده است.
مدیر میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی چناران گفت: این هنرمند جوان، هنر نمدمالی را به صورت موروثی و سنتی در کنار پدرش از کودکی آموزش دیده است.
طاهریان افزود: محصولات رشته نمدمالی شامل کلاه، کفش، دمپایی، روفرشی، کیسه خواب، جلیقه، مچ‌بند و زانوبند است.
۳۶۰ رشته صنایع دستی در ایران فعال است که ۹۰ رشته از این تعداد در خراسان رضوی وجود دارد و هم اکنون حدود ۲۰ هزار نفر در این استان از محل تولید و فروش صنایع دستی ارتزاق می‌کنند و هشت هزار و ۴۰۰ هنرمند هنرهای سنتی و صنایع دستی در استان خراسان رضوی پروانه فعالیت دارند.

سی و هشتمین دوره مسابقات فرهنگی هنری دانش آموزان کشور به دلیل شیوع کرونا با حضور ۶ هزار دانش‌آموز به صورت مجازی برگزار شد.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha