مدارس پاکستان پس از ۶ ماه بازگشایی شد

اسلام‌آباد - ایرنا - مدارس و دانشگاه‌های پاکستان پس از ۱۸۷ روز تعطیلی ناشی از شیوع ویروس کرونا در این کشور، امروز (سه‌شنبه) درحالی اولین روز فعالیت خود را تجربه می‌کند که نخست وزیر پاکستان نسبت به تهدید بالقوه موج جدید کووید-۱۹ و چالش پیش روی سلامت مردم هشدار داد.

به گزارش خبرنگار ایرنا، مدارس سراسر پاکستان از مقطع نهم تا دانشکده‌ها و دانشگاه‌ها شاهد حضور میلیون‌ها نفر دانش آموز و دانشجو است که بیش از ۶ ماه به دلیل شیوع ویروس کرونا در تعطیلات بسر بردند.

طرح بازگشایی مراکز آموزشی در اسلام آباد پایتخت پاکستان نیز مطابق پروتکل‌های بهداشتی به ویژه استفاده اجباری دانش آموزان از ماسک به اجرا درآمد و مسئولان هشدار داده‌اند که هرگونه سهل انگاری در پایبندی به تمهیدات بهداشتی از سوی مدارس و دانشگاه‌ها، منجر به تعطیلی آن و مجازات خواهد شد. همچنین برگزاری هرگونه مسابقات ورزشی، گردهمایی و تجمعات دانشجویی در روزهای فعالیت مدارس و دانشگاه‌ها اکیداً ممنوع اعلام شده است.

براساس این گزارش، طرح بازگشایی مراکز آموزشی در پاکستان پس از شش ماه تعطیلی به اجرا درآمد و براساس آن دانشگاه‌ها، دانشکده‌ها و مقاطع نهم تا دوازدهم از امروز (۲۵ شهریور) فعالیت خود را از سر گرفتند. در همین حال ترس از موج جدید شیوع کرونا باعث شد تا آغاز بکار مقاطع تحصیلی پایین تر به مراحل بعدی موکول شود.

ویروس کرونا همچنان در کمین مردم پاکستان

عمران خان نخست وزیر پاکستان با ابراز خرسندی از حضور میلیون‌ها دانش آموز و دانشجو در مدارس و دانشگاه‌ها پس از سپری کردن وضعیت دشوار ناشی از شیوع کرونا، تاکید کرده است که مسئولان و دانش آموزان باید مطابق پروتکل‌های بهداشتی عمل کنند در غیراین صورت تمام تلاش‌های دولت برای کنترل شیوع کرونا و مقاومت در برابر هرگونه شروع موج جدید این بیماری شکست خواهد خورد.

وی در عین حال هشدار داد که ویروس کرونا همچنان در کمین مردم است و تهدید بالقوه شروع موج جدید این ویروس در پاکستان حتی در فصل زمستان نیز وجود دارد.

براساس طرح بازگشایی مراکز آموزشی در پاکستان، طی مرحله اول حدود ۷ میلیون دانشجو حضور در دانشکده و دانشگاه‌ها را از سر خواهند گرفت درحالی که ۶. ۴ میلیون دانش آموز از کلاس ششم تا هشتم نیز در مرحله مجاز به مراجعه حضوری در مدارس خواهند بود.

هجدهم اردیبهشت ماه امسال دولت پاکستان به رغم کاهش محدودیت‌های کرونایی، تعطیلی مدارس و دانشگاه‌ها را برای دوماه تمدید کرده بود. 

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 2 =