سوگواره «نغمه عشق» ترکیب موسیقی ایرانی و فرهنگ عاشورا است

همدان- ایرنا- مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی همدان با اشاره به اجرای نخستین سوگواره «نغمه عشق» در این استان گفت: این رویداد موسیقایی ترکیب هنرمندانه موسیقی اصیل و سنتی ایرانی و فرهنگ عاشورا است.

احمدرضا احسانی روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: موسیقی دینی و آیینی مهم‌ترین بخش هنر و موسیقی را تشکیل می‌دهد و آن را می‌توان در محرم و عاشورا جستجو کرد.

وی اضافه کرد: این سبک از موسیقی با نوایی حزن ‌انگیز و تاثر برانگیز همواره مورد توجه و استقبال مردم بوده و از این رو سوگواره «نغمه عشق» در همدان طراحی شده است. 

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی همدان گفت: همدان میزبان نخستین سوگواره ملی آواها و نغمه‌های عاشورایی است که با حضور فرهیختگان، هنرمندان و پژوهشگران کشوری برگزار می‌شود.   

احسانی با اشاره به انتشار فراخوان این رویداد موسیقایی گفت: سوگواره «نغمه عشق» در ۲ بخش اصلی و جنبی برگزار می‌شود که بخش اصلی شامل تکنوازی و گروه‌نوازی و در قسمت جنبی پذیرای مقاله با رویکرد موسیقی سوگواره و عزا در فرهنگ ایران و تعزیه و موسیقی هستیم. 

وی خاطرنشان کرد: این سوگواره به صورت مجازی است و علاقه‌مندان تا ۱۵ مهر باید آثار خود را ارسال کنند.   

به گفته احسانی در بخش گروه نوازی به برگزیده اول دیپلم افتخار، تندیس سوگواره و مبلغ سه میلیون تومان، گروه دوم لوح تقدیر به همراه ۲ میلیون تومان و به گروه سوم لوح تقدیر به همراه یک میلیون تومان اهدا می‌شود. 

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی همدان افزود: در بخش تک نوازی، به نفر اول دیپلم افتخار، تندیس سوگواره و مبلغ یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان، نفر دوم تندیس و مبلغ یک میلیون تومان و به نفر سوم تندیس و مبلغ ۵۰۰ هزار تومان وجه نقد اهدا می‌شود و برگزیده بخش جنبی نیز لوح افتخار همراه با تندیس سوگواره دریافت می‌کند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =