توجیه بحرین در مورد برقراری رابطه با رژیم صهیونیستی

تهران - ایرنا - درحالی که بسیاری از گروه‌های فلسطینی و احزاب بحرین، عادی‌سازی روابط منامه با تل‌آویو را موجب گسترش سلطه رژیم صهیونیستی بر منطقه می‌دانند، "راشد بن عبدالله آل خلیفه" وزیر کشور بحرین در توجیه این توافق مدعی شد: توافق با اسرائیل برای حمایت از منافع کلان ملی و دفاع از ساختار بحرین است.

به گزارش ایرنا از تارنمای روزنامه "الوطن" بحرین، آل خلیفه دوشنبه شب ادعا کرد: اعلام توافق صلح به عنوان چشم پوشی از موضوع فلسطین و حقوق فلسطینیان نخواهد بود.

وی گفت: اقدام بحرین به همراه امارات [برای عادی‌سازی روابط با اسرائیل] یک اقدام عجیب و غریب نیست، چرا که این کار [ایجاد رابطه با اسرائیل] موجب تقویت روابط راهبردی منامه و آمریکا خواهد شد، به ویژه این که ناوگان پنجم ایالت متحده در بحرین قرار دارد.

این مقام بحرینی بدون اشاره به شرایط کشورش گفت: بحرین در شرایط امنیتی و اقتصادی [خاصی] به سر می‌برد که هرگونه تاخیر در آن پیامدهای بسیار بزرگی برای ما به دنبال خواهد داشت.

وی همچنین مدعی شد: ایران به اشکال گوناگون به دنبال تحمیل سلطه خود بر منطقه است.

بدنبال توافق بحرین و رژیم صهیونیستی جمعیت «اقدام اسلامی» (امل) این کشور در بیانیه‌ای این اقدام آل خلیفه را «جنایت» و «بزرگترین تهدید برای امنیت منطقه» برشمرد.

جبهه مردمی فلسطین نیز اعلام کرد: انحطاط حکام عرب وابسته به امریکا که آرمان ملت فلسطین را کنار گذاشته‌اند، تضمینی برای حفظ تاج و تخت آنها نیست.

همچنین ائتلاف جوانان انقلاب ۱۴ فوریه بحرین جمعه شب ضمن محکوم کردن توافق خیانت‌آمیز رژیم حاکم بر این کشور با رژیم صهیونیستی، اعلام کرد که این اقدام پست و تحریک‌کننده، خدمت شاه بحرین به دونالد ترامپ برای اهداف انتخاباتی است.

الوفاق حزب دیگر بحرینی نیز جمعه شب در بیانیه‌ای با محکوم کردن توافق عادی‌سازی رژیم آل خلیفه با رژیم صهیونیستی اعلام کرد که این توافق خیانت بزرگ به اسلام و عربیت است.

در بیانیه این گروه بحرینی آمده بود: موضع رژیم بحرین در عادی‌سازی روابط با اسرائیل مشروعیت ندارد و تنها موضع دولت منامه و واشنگتن است نه ملت بحرین.

دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا شامگاه جمعه از عادی سازی روابط بحرین با رژیم صهیونیستی خبر داد.

براساس بیانیه مشترک رهبران آمریکا، بحرین و رژیم صهیونیستی، آنها در مورد "ایجاد روابط کامل دیپلماتیک میان اسرائیل و پادشاهی بحرین" توافق کرده‌اند.

منابع صهیونیستی چندی پیش فاش کرده بودند روابط میان بحرین و اسرائیل از ۲۵ سال پیش آغاز شده و مخفیانه در جریان بوده است.

مراسم امضای توافقنامه عادی سازی روابط میان تل‌آویو و ابوظبی نیز قرار است روز سه‌شنبه ۱۵ سپتامبر (۲۵ شهریور) در کاخ سفید برگزار شود.

شبکه کان رژیم صهیونیستی ساعاتی پیش فاش کرد که پیش از امضای رسمی این توافق‌نامه، آمریکا، امارات، بحرین و رژیم صهیونیستی یک دیدار چهارجانبه برگزار خواهند کرد.

آمریکا، رژیم صهیونیستی و امارات متحده عربی نیز ۲۳ مرداد با انتشار بیانیه‌ای مشترک اعلام کردند؛ ابوظبی و تل‌آویو رسماً روابط خود را عادی می‌کنند.

بحرین و امارات در سال‌های اخیر برای ارتباط با صهیونیست‌ها تلاش‌های زیادی کرده بودند که با روی کار آمدن «دونالد ترامپ» در آمریکا در سال ۲۰۱۵ میلادی، این روند سرعت بیشتری به خود گرفت.

منامه و ابوظبی به دنبال آن هستند که پیش از پایان یافتن دوره ریاست جمهوری ترامپ، به رابطه با رژیم صهیونیستی دست یابند؛ زیرا در اصل این رابطه، شخص ترامپ قرار دارد و معلوم نیست که وی دوباره به عنوان رییس جمهوری آمریکا انتخاب شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 7 =