چاقی احتمال وقفه تنفسی را افزایش می‌دهد

کرمانشاه- ایرنا- یک طرح تحقیقاتی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه نشان داد وزن سنگین احتمال ابتلا به آپنه انسدادی خواب را بیشتر می‌کند و احتمال وقفه تنفسی را افزایش می‌دهد

به گزارش ایرنا؛ طرح تحقیقاتی «نقش سطح سرمی C-reactive protein در بیماران با آپنه خواب انسدادی» توسط دکتر محمدمسلم ایمانی در معاونت تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی کرمانشاه انجام شد.

بر پایه نتایج این تحقیق، مشخص شد کسانی که وزن سنگین تری نسبت به بقیه دارند احتمال ابتلا به آپنه انسدادی خواب در آنها بیشتر است.

آپنه انسدادی خواب یک بیماری شایع است که با قسمت های مکرر انسداد مجاری هوایی فوقانی در هنگام خواب، با یک جزء التهابی مشخص می شود. پروتئین واکنشی( C CRP)و پروتئین واکنش پذیر C با حساسیت بالا (hs-CRP) نشانگر التهاب سیستمیک هستند و ممکن است به عنوان نشانگرهای زیستی OSA عمل کنند.

وجود اختلاف سطح سرمی C-reactive protein در بیماران با آپنه خواب انسدادی در مقایسه با افراد سالم می‌تواند در بروز زودهنگام این بیماری کمک کند و از این مارکر(نشانه رو) به عنوان یک مارکر تشخیصی در بیماری در آینده استفاده کرد.

به گزارش ایرنا؛ دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی کرمانشاه در سال ۱۳۴۷ با مدرسه عالی پرستاری کار خود را آغاز کرد و سپس در سال ۱۳۵۴ با تبدیل شدن به دانشکده پزشکی به خدمت رسانی به مردم خطه غرب کشور همت گماشت.

دانشکده پزشکی پس از انقلاب شکوهمند اسلامی در سال ۱۳۶۴ با تبدیل شدن به دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی کرمانشاه قوام بیشتری گرفت و علاوه بر امر درمان و آموزش به پژوهش، نوآوری و تلاش برای پیشرفت علوم پزشکی و پیراپزشکی پرداخت.

این دانشگاه هم اکنون دارای هشت معاونت، هشت دانشکده، هفت مرکز آموزشی درمانی در شهرستان کرمانشاه، ۱۷ بیمارستان و ۱۴ شبکه بهداشت و درمان در شهرستان‌ها است.

دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه هشت دانشکده دانشکده‌های پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی، پرستاری و مامایی، بهداشت، تغذیه، پیراپزشکی و دانشکده پرستاری سنقر و کلیایی دارد.

۸۵ رشته تحصیلی در دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه در مقاطع مختلف دایر است که از این تعداد ۱۴ رشته در مقطع PHD (دکترای تخصصی) است و ۲۰ رشته در دستیاری تخصصی، سه رشته دکترای عمومی (پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی)، ۲۵ رشته کارشناسی ارشد، ۲۲ رشته کارشناسی و ۲ رشته کاردانی است.

این دانشگاه همچنین ۴۵۳ عضو هیأت علمی دارد.

۱۱۶ دانشجوی خارجی نیز در رشته‌های دکترای عمومی پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی در این دانشگاه مشغول تحصیل هستند.

براساس آمارها سالانه بیش از ۸۰۰ مقاله در دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه تولید و منتشر می‌شود.