۲۴ شهریور ۱۳۹۹،‏ ۲۲:۳۳
کد خبرنگار: 2448
کد خبر: 84039091
۰ نفر

برچسب‌ها

دخالت های فرانسه در تشکیل کابینه دولت جدید لبنان

تهران- ایرنا- وزارت خارجه فرانسه روز دوشنبه با دخالت در امور سیاسی لبنان اعلام کرد که همه احزاب سیاسی لبنان باید به قول خود عمل کنند تا به سرعت یک دولت را تشکیل دهند.

به گزارش ایرنا از رویترز، "اگنس ون در مول" سخنگوی وزارت امور خارجه فرانسه در پاسخ به آن که آیا پاریس تاخیر در تشکیل دولت (لبنان) را می پذیرد؟ گفت: به احزاب سیاسی لبنان مکررا یادآوری می شود که باید به سرعت یک دولت جدید تشکیل دهند تا بتواند اصلاحات اساسی را انجام دهد.

درمول افزود: همه احزاب سیاسی لبنان این هدف را تأیید کرده اند. وظیفه آنهاست که بدون تأخیر این تعهد را عملی کنند. این مسئولیت آنها است.

دفتر ریاست جمهوری فرانسه نیز روز گذشته (یکشنبه) گفت که «امانوئل مکرون» رییس جمهوری این کشور به تماس‌های خود با بازیگران سیاسی مختلف در لبنان برای تشکیل کابینه در موعد مقرر ادامه می‌دهد.

رییس جمهوری فرانسه برای دومین بار پس از حادثه انفجار بندر بیروت در ۱۴ مردادماه ۱۳۹۹، اوایل شهریورماهبرای دیدار با مقام‌های لبنانی به این کشور سفر کرد.

وی پیش‌تر در سخنانی، لبنان را از هرگونه جنگ و درگیری برحذر داشت و تأکید کرد که آماده تعامل با نخست وزیر مأمور به تشکیل کابینه و تمام احزاب سیاسی لبنان است.

مکرون پیش از آن نیز در ۱۶ مرداد و دو روز پس حادثه انفجار در بندر بیروت، ضمن بازدید از مناطق آسیب دیده با مردم این کشور اعلام همبستگی و تأکید کرد: برای حمایت از ملت لبنان در اینجا هستم و کمک‌ها مستقیما در اختیار مردم قرار خواهد گرفت.

این اظهارات وی به نوعی دخالت در امور داخلی لبنان تلقی شد و شماری از تحلیلگران لبنانی از آن انتقاد کردند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 10 =