عضو جریان حکمت ملی عراق : تنها راه نجات کشور از هرج و مرج، عمل به رهنمودهای مرجعیت است

تهران-ایرنا- عضو حزب جریان حکمت ملی و نماینده پیشین پارلمان عراق دوشنبه شنبه گفت که مرجعیت ما برای قوای سه گانه و احزاب سیاسی، نقشه راه و پیام بسیار پر محتوا و مفصلی را ارائه کرد که عمل نکردن به آن کشور را به هرج و مرج و تجزیه خواهد کشاند.

به گزارش ایرنا، "محمد اللکاش" در گفت وگوی اختصاصی به پایگاه خبری "المعلومه" عراق گفت:پس از بیانیه‌ای که بعد از دیدارجنین هنیس پلاسخارت» نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد در عراق پلاسخارت با آیت الله سیستانی از سوی دفتر این مرجع عالیقدر دینی صادر شد، نقشه راه و پیام بسیار پر محتوا و مفصلی برای قوای سه گانه و احزاب سیاسی و شهروندان است.
 
عضو حزب جریان حکمت ملی به رهبری عمار حکیم ادامه داد: کشور باید به این پیام و نقشه راه باید طی هشت ماه آینده تا زمان برگزاری انتخابات زودهنگام در اوایل ژوئن ۲۰۲۱ عمل کند.

آیت الله سیستانی پیش از ظهر یکشنبه در دیدار جنین هنیس پلاسخارت، نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل در عراق با وی در باره ضرورت اصلاحات، انتخابات زودهنگام، مبارزه با فساد، جمع آوری سلاح غیرمجاز، حفاظت از حاکمیت ملی و مجازات عاملان حمله به تظاهرکنندگان مسالمت آمیز گفت و گو کرد.

نماینده سازمان ملل در عراق نخستین مقام خارجی از زمان همه گیری ویروس کرونا در عراق است که با آیت الله سیستانی دیدار کرد.

از سوی دیگر «مختار الموسوی» عضو کنونی ائتلاف الفتح به رهبری "هادی العامری" در مجلس عراق به «المعلومه» گفت که این ائتلاف از دعوت مرجعیت دینی برای برگزاری انتخابات زودهنگام حمایت می‌کند.

الموسوی در حین حال افزود:چیزی که مانع برگزاری انتخابات زودهنگام در عراق است، شدت اختلاف بر سر قانون انتخابات است که در هر جلسه‌ گفت‌وگویی که برای همگرایی و تقریب دیدگاه‌ها درباره حوزه‌های انتخابیه برگزار می‌شود، این اختلاف شدت می‌گیرد.

این نماینده عراقی افزود: مردم عراق برای انتخابات زودهنگام آماده نیستند، چرا که از وضعیت بد خدمات رسانی رضایت ندارند و تا پیش از برگزاری انتخابات به دنبال آن هستند که این خدمات‌رسانی بهبود یابد.

مصطفی الکاظمی نخست وزیر عراق نیز عصر یکشنبه در بیانیه‌ای به سخنان آیت الله سید علی سیستانی مرجع عالی عراق در دیدار روز یکشنبه با «جنین هنیس پلاسخارت»، نماینده سازمان ملل  واکنش نشان داد.

انتخابات عراق قرار است ششم ژوئن ۲۰۲۱ (نیمه خرداد ۱۴۰۰) برگزار شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 5 =