نماینده عراقی: کاهش نظامیان آمریکایی برخلاف قانون پارلمان است

بغداد – ایرنا – عضو کمیسیون امنیت و دفاع پارلمان عراق در واکنش به تصمیم اخیر دولت آمریکا به کاهش نظامیانش در عراق تاکید کرد که این تصمیم بر خلاف قانون پارلمان عراق مبنی بر خروج کامل نیروهای خارجی از کشور است.

«کاطع الرکابی» از رهبران ائتلاف «دولت قانون» (نوری المالکی) روز دوشنبه در اظهاراتی که به ایرنا ارسال شده، افزود که قانون پارلمان عراق بر اخراج کامل نظامیان آمریکا از خاک کشور صراحت دارد و صحبت از کاهش یا جابه جایی نیروهای آمریکایی بین پایگاه های نظامی نشده است.

وی ادامه داد که این تصمیم دولت آمریکا مبنی بر کاهش نیروهای رزمی این کشور در خاک عراق به سه هزار نفر در تناقض با قانون پارلمان عراق مبنی بر خروج کامل آنها از کشور است.

الرکابی از دولت عراق خواسته است که تفسیری از این تصمیم اخیر واشنگتن به پارلمان ارائه کند.

عضو کمیسیون امنیت و دفاع پارلمان عراق تاکید کرده است که عراق نیازی به هیچ نیروی خارجی اعم از آمریکایی و غیره بر  خاک خود ندارد و نیروهای عراقی قادر به حفظ امنیت و دفاع از کشور هستند. 

«دونالد ترامپ» رییس جمهوری آمریکا پنجشنبه گذشته اعلام کرده بود که در صدد کاهش نیروهای آمریکایی درعراق از پنج هزار و ۲۰۰ نظامی به ۲ هزار نیرو است.

رییس جمهوری آمریکایی در جریان سفر نخست وزیر عراق به واشنگتن در ماه گذشته (مرداد) گفت که ظرف سه سال نیروهای خود را از خاک عراق بیرون می کشد.

بسیاری معتقدند که این اظهارات ترامپ تنها برای مانور سیاسی و بهره برداری در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا عنوان شده و شواهد و دلایلی مبنی بر جدیت واشنگتن به ترک خاک عراق وجود ندارد.

این درحالی است که پارلمان عراق ۱۵ دی ماه ۹۸ با تصویب قانونی خواستار اخراج همه نیروهای خارجی در راس آنها نظامیان آمریکایی از خاک این کشور شده بود.

کارشناسان و مقامات رسمی از جمله «عادل عبدالمهدی» نخست وزیر پیشین عراق می گویند که پس از حادثه ترور سرداران شهید سپهبد قاسم سلیمانی و حاج ابومهدی المهندس در ۱۳ دی ماه ۹۸ به دست ارتش آمریکا، حضور نظامیان آمریکایی در خاک عراق، امنیت کشور را به مخاطره انداخته است و باید سریع خاک کشور را ترک کنند.

بر همین اساس پارلمان عراق، قانون اخراج نظامیان خارجی از خاک کشور را با اکثریت آرا تصویب کرد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 15 =