تعداد شهدای مدافع سلامت در چهارمحال و بختیاری به ۳ نفر رسید

شهرکرد- ایرنا-رییس دانشگاه علوم پزشکی، خدمات درمانی و بهداشتی چهارمحال و بختیاری گفت: با جان باختن مامای مرکز خدمات جامع سلامت شهرستان بروجن در روز دوشنبه (۲۴ شهریور) تعداد شهدای مدافع سلامت این استان به سه نفر رسید.

مجید شیرانی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: زنده‌یاد پریسا رفیعی از پرسنل خدوم شبکه بهداشت و درمان شهرستان بروجن ،پس از اینکه طی هفته گذشته به بیماری کرونا مبتلا و بستری شد در حالی که نوزاد هفت ماه خود را آبستن بود بر اثر ابتلا به این ویروس جان خود را از دست داد.

وی ادامه داد: پیش از این ذبیح‌الله کاویانی از پرسنل بهداشت و درمان شهرستان بروجن و علیرضا صانعی از پرسنل تاسیسات بیمارستان هاجر شهرکرد جان خود را بر اثر ابتلا به ویروس کرونا از دست دادند و به شهدای مدافع سلامت کشور پیوستند.

شیرانی با بیان اینکه بیش از ۴۰۰ نفر از کادر بهداشت و درمان استان از ابتدای شیوع ویروس کرونا تاکنون مبتلا به این ویروس شده‌اند، تصریح کرد: در این میان چندتن از روسای بیمارستان‌های استان نیز درگیر این ویروس بوده‌اند و فشار بر کادر بهداشت و درمان استان بسیار زیاد شده است.

رییس دانشگاه علوم پزشکی، خدمات درمانی و بهداشتی چهارمحال و بختیاری، خستگی کادر درمان را از مهمترین چالش‌های استان در خصوص شیوع ویروس کرونا عنوان کرد و گفت: فرسایشی شدن بیماری و شدت بالای درگیری استان در موج دوم کرونا سبب شده تا کادر مرتبط با بخش‌های کرونا خسته و ناتوان شوند و همین موضوع در ابتلای آنها به ویروس کرونا اثرگذار بوده است.

شیرانی، با بیان اینکه استان از نظر تعداد پرسنل کادر پزشکی با کمبود مواجه است، اظهار داشت: به لحاظ کمیت در همه مناطق استان با کمبود کادر پزشکی مواجه هستیم و این موضوع ضرورت رعایت پروتکل‌های بهداشتی از سوی مردم را بیش از پیش مهم و ضروری کرده است.

وی با انتقاد از بی‌توجهی برخی افراد در رعایت پروتکل‌های بهداشتی، خاطر نشان کرد: تاوان این بی‌توجهی متوجه اطرافیان این افراد و کادر بهداشت و درمان است از همین رو چنانچه بتوان برای افرادی که ویروس کرونا را در سطح جامعه گسترش می‌دهند برخورد انضباطی پیش‌بینی کرد شاید بتوان تا حدی در کنترل این بیماری موثر واقع شد که این موضوع منوط به بررسی‌های کارشناسی‌تر و مصوبه ستاد کرونا است.

به گزارش ایرنا، چهارمحال و بختیاری طی هفته‌های اخیر همچنان در وضعیت هشدار شیوع ویروس کرونا قرار دارد.

تاکنون بیش از ۶ هزار و ۵۰۰ بیمار مبتلا به کرونا در این استان شناسایی شده که از این تعداد چهار هزار و ۵۰۰ نفر در مراکز درمانی استان بستری شدند و ۷۸ درصد آنها بهبود یافته و  که بیش از ۹۰ درصد آنها بهبود یافته و ۲۰۹ نفر جان خود را از دست دادند.

ویروس کرونا که منجر به بیماری نوپدید کووید ۱۹ شده است، بسیاری از کشورهای جهان درگیر کرده است و سازمان بهداشت جهانی را برآن داشته تا وضعیت فوق‌العاده اعلام کند.

استفاده همگانی از ماسک، رعایت فاصله ۲ متری از یکدیگر، شست‌وشوی دست‌ها با آب و صابون، رعایت بهداشت فردی، خودداری از دست دادن‌های مکرر و منع سفر و حضور در اجتماعات از جمله نکاتی است که پزشکان متخصص برای پیشگیری از شیوع این ویروس توصیه می‌کنند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 2 =