نخستین نشست شورای همفکری «تهران ۱۴۰۰» برگزار شد

تهران-ایرنا-نخستین نشست شورای همفکری «تهران ۱۴۰۰» با حضور صاحبنظران حوزه اجتماعی و جامعه شناسی به میزبانی معاونت امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران در سالن جلسات این معاونت برگزار شد.

به گزارش ایرنا از  اعلام روز دوشنبه شهرداری تهران، معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهردار  و رئیس ستاد رویداد «تهران ۱۴۰۰» در این نشست، «تهران ۱۴۰۰» را طرحی حائز اهمیت برای شورای اسلامی شهر تهران و مدیریت شهری، به جهت پایان قرن و سال پایانی این دوره از شورای اسلامی شهر تهران و ورود به قرن جدید دانست.

«محمدرضا جوادی یگانه»، ۱۴مهرماه امسال، همزمان با هفته تهران را آغاز بخشی از اقدامات و برنامه‌های رویداد تهران ۱۴۰۰ عنوان کرد و گفت: در این رویداد سه موضوع متفاوت از جمله طراحی برندینگ و هویت بصری تهران، تعریف پروژه‌های متعدد و طراحی رویدادهای ویژه‌ تهران در حال طراحی و پیگیری است.

در ادامه دبیر ستاد رویداد «تهران ۱۴۰۰» نقش‌آفرینی و استفاده از ظرفیت همه‌ شهروندان تهرانی از اقشار مختلف را مهمترین هدف این رویداد بیان کرد و مشارکت شهروندان در همه‌ سنین براساس پروژه‌های تعریف شده را خواستار شد.

«سیدمحی‌الدین فاضلیان»، با توجه به درگیری ویروس کرونا از اسفندماه سال گذشته و ادامه‌ آن تاکنون و تاثیر این ویروس بر طرح‌ها و برنامه‌های این رویداد، از طراحی ۲۵ گروه پروژه در این رویداد خبر داد و افزود: این پروژه‌ها با موضوعات متعددی همچون عمرانی و ساخت و ساز، چیدمان‌های محیطی، زنان و شهر، حکم‌روایی شهری، شهر روان، پروژه‌های نشاط و شادی و.... در حال طراحی و برنامه‌ریزی است.

وی اظهارداشت: این ۲۵ پروژه، مجموعه‌ متنوعی از اقدامات مدیریت شهری را دربردارد که از جمله‌ این گروه پروژه‌ها می‌توان به طرح احیا و بازسازی ساختمان‌های قدیمی تهران مانند ساختمان بلدیه و... ، برگزاری فراخوان و مسابقات طراحی فضاهای شهری و عمرانی و پروژه‌های مکان‌رویداد همچون پروژه‌ شهدای ترور، لوکیشن‌های انقلاب‌اسلامی، لوکیشن‌های سینمایی و... اشاره کرد.

در ادامه این نشست اساتید حوزه اجتماعی و جامعه‌شناسی که اعضای شورای سیاست‌گذاری معاونت امور اجتماعی و فرهنگی را نیز تشکیل می‌دهند، نظرات، انتقادات و پیشنهادات خود را در این زمینه بیان کردند.

در این نشست «سیدضیاء هاشمی» عضو هیات علمی گروه جامعه‌شناسی دانشگاه تهران، «حمیدرضا جلایی‌پور» عضو هیات علمی گروه جامعه‌شناسی دانشگاه تهران، «محمدحسین خوشنویس» عضو دفتر پژوهش‌های فرهنگی، «وحید شالچی» عضو هیات علمی گروه جامعه‌شناسی دانشگاه علامه طباطبایی، «سیدمهدی اعتمادی‌فر» عضو هیات علمی گروه جامعه‌شناسی دانشگاه تهران، «تقی آزادارمکی» عضو هیات علمی گروه جامعه‌شناسی دانشگاه تهران، «غلامرصا ظریفیان» عضو هیات علمی گروه تاریخ دانشگاه تهران، «سمیه توحیدلو» عضو هیات علمی گروه جامعه‌شناسی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی و «حسین ایمانی‌جاجرمی» عضو هیات علمی گروه جامعه‌شناسی دانشگاه تهران حضور داشتند.

براساس این گزارش، این نشست‌ها با حضور گروه‌های مختلف نخبگان، متخصصان و صاحبنظران پیرامون رویداد «تهران ۱۴۰۰» با هدف درگیرکردن تمامی گروه‌های مرجع و پس از آن آشنایی و کنش‌گری همه‌ شهروندان تهرانی با این رویداد ادامه خواهد داشت. 

به گزارش ایرنا، هفته دوم فروردین سال ۱۴۰۰ شمسی همراه متقارن با سه رویداد مهم تاریخی، اسلامی و ملی یعنی عید نوروز، نیمه شعبان و روز جمهوری اسلامی ایران است. همچنین تغییر قرن و سده هجری شمسی در سال ۱۴۰۰ رخ می‌دهد که فرصت مناسبی برای تدارک مجموعه‌ای از رویدادهای به هم پیوسته اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی است که ظرفیت‌ها و نقاط قوت تهران را به عنوان کلانشهری مطرح در منطقه و جهان نمایان کرده و برندی متناسب با ارزش‌های ویژه اقتصادی، سیاسی و فرهنگی تهران را به واسطه مشارکت همه ذینفعان ارائه کند.

در این رابطه شهرداری تهران نیز همگام با سایر دستگاه‌های مرتبط و با توجه به مصوبه شورای اسلامی شهر تهران در خصوص «الزام شهرداری تهران به تهیه و ارائه لایحه رویداد تهران ۱۴۰۰» و برنامه پنج‌ساله دوم شهرداری تهران و در راستای احکام مندرج در سند چشم‌انداز جمهوری اسلامی ایران در افق ۱۴۰۴، اقدام به تهیه این لایحه کرده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 9 =