زنگ خطر همه گیری دوباره کرونا در استان فارس به صدا درآمد

شیراز - ایرنا- کرونا این میهمان ناخوانده در شیراز و دیگر شهرهای استان فارس همچنان چالش و موضوع اصلی زندگی مردم است ، اغلب این مناطق در ماه‌های گذشته بارها وضعیت قرمز و زرد پیدا کرده اند ، برخی بی توجهی‌ها به آمد و شدهای شهری و بین استانی بیم بازگشت دوباره استان فارس به شرایط همه گیری کرونا را افزایش داده است.

رییس دانشگاه علوم پزشکی شیراز روز دوشنبد در نشست روزانه ستاد مدیریت بیماری کرونا  در دانشگاه هشدار داد زنگ خطر شیوع کرونا  در استان بار دیگر به صدا در آمده و همه باید هوشیار باشیم.

 مهرزاد لطفی  با اشاره به افزایش تعداد مبتلایان به کروناویروس در استان، گفت: بی توجهی برخی از هم استانی ها به بیماری کووید ۱۹، باعث شیوع دوباره این ویروس شده است.

او با تاکید بر ارتقای سطح آگاهی جامعه نسبت به جدی گرفتن کرونا ، افزود: طولانی شدن استقرار این بیماری در سطح جامعه و خسته شدن مردم از رعایت شیوه نامه های بهداشتی و سهل انگاری و بی توجهی برخی افراد، موجب شیوع دوباره این ویروس شده است.

رییس دانشگاه علوم شیراز با توجه به روند رو به افزایش موارد ابتلا به کروناویروس در استان، بر نظارت بیشتر مسوولان اجرایی بر رعایت کامل پروتکل های بهداشتی در بین متصدیان مشاغل و اصناف تاکید کرد.   

دکتر لطفی در بخش دیگری از این نشست با بیان اهمیت ویژه تلاش های کارکنان بهداشت و درمان در مبارزه با کروناویروس و درمان بیماران، گفت: باید برای رفع دغدغه ها و حفظ سلامت کارکنان تلاش کرد.

او با توجه به درصد بالای موارد مثبت ابتلا به کروناویروس در شهرستان های استان، تاکید کرد: باید یک تیم بهداشتی درمانی از دانشگاه برای بررسی وضعیت و مشاوره به شهرستان های دارای موارد بالای ابتلا اعزام شوند.

از سهل انگاری، بی توجهی و خوددرمانی پرهیز شود

رییس دانشگاه توصیه کرد: مردم با مشاهده علائم بیماری کووید۱۹، به پزشکان خانواده و یا مراکز ۱۶ ساعته درمان سرپایی کرونا مراجعه کنند و از سهل انگاری، بی توجهی و خوددرمانی بپرهیزند.

  لطفی همچنین در این نشست وضعیت آمار مبتلایان به کروناویروس و جانباختگان این بیماری در شیراز و استان، روند انجام تست های pcr در مراکز ۱۶ ساعته، فعالیت آزمایشگاه های تشخیصی کووید۱۹، همچنین اقدامات کارگروه های مختلف ستاد دانشگاهی مدیریت بیماری کووید۱۹ را ارزیابی کرد.

معاونان و مدیران ارشد دانشگاه نیز توضیحاتی در خصوص حوزه های مختلف مانند تجهیزات و امکانات، وضعیت بیماران بستری کووید۱۹، اقدامات کارگروه های مختلف و پیگیری مصوبات ستاد، درصد اشغال تخت های عادی و ویژه، خدمات بیمارستان پشتیبان، وضعیت ابتلا در شهرستان های استان و انجام تست های کروناویروس، ارائه کردند.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شیراز با بیان اینکه متاسفانه هشت هم استانی در ۲۴ ساعت گذشته به دلیل ابتلا به کروناویروس جان خود را از دست دادندگفت:  با این موارد جدید، در حال حاضر آمار جانباختگان کرونا ویروس در فارس به ۸۹۶ نفر رسیده است.

 عبدالرسول همتی میانگین سنی جانباختگان ناشی از کروناویروس در استان را ۶۷ سال اعلام کرد که ۵۹درصد را مردان و ۴۱درصد را بانوان به خود اختصاص داده اند.

این مقام مسوول در دانشگاه اظهار کرد: در استان فارس از ابتدای شیوع کروناویروس تا کنون، ۲۶۹ هزار نمونه آزمایشگاهی از افراد بیمار و علامت دار تهیه شده است که از این تعداد، ۴۷ هزار و ۵۷۴ مورد مثبت قطعی شناسایی شده است.

دکتر همتی میانگین سنی مبتلایان به کروناویروس در فارس را نیز۴۱ سال عنوان کرد و گفت: موارد ابتلا به کووید۱۹ در استان فارس را ۵۷درصد مردان و ۴۳درصد بانوان تشکیل می دهند.

او همچنین آمار بهبودیافتگان بیمارستانی و ایزوله خانگی استان را از ابتدای شیوع تاکنون، ۴۴ هزار و ۲۰۰ نفر اعلام کرد.

دکتر همتی با اشاره به بستری ۶۹۲ بیمار مشکوک و یا دارای علامت ابتلا به کروناویروس در بیمارستان های استان، اضافه کرد: از این تعداد، ۸۸ بیمار کووید۱۹ به دلیل وخامت وضعیت جسمی در بخش مراقبت های ویژه بیمارستان های استان بستری هستند.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز با بیان نزدیکی فصل پاییز و احتمال شیوع موج اول آنفلوآنزا، تاکید کرد: لازم است مردم با رعایت دستورات بهداشتی شامل استفاده از ماسک،رعایت فاصله فیزیکی، پرهیز از سفرهای غیرضروری، پرهیز از حضور در مهمانی و تجمعات و شست و شوی منظم دست ها، ضمن حفظ سلامت خود، تیم های بهداشتی و درمانی را یاری رسانند.

از دیروز تا امروز ۲۴ شهریور ۱۳۹۹ و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، دو هزار و ۶۱۹ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شده و مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به ۴۰۴ هزار و ۶۴۸ نفر رسید. متاسفانه در طول ۲۴ ساعت گذشته، ۱۵۶ بیمار کووید۱۹ جان خود را از دست دادند و مجموع جانباختگان این بیماری به ۲۳ هزار و ۳۱۳ نفر رسیده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها