نمونه ساده دستگاه ونتیلاتور در دانشگاه علوم پزشکی مشهد ساخته شد

مشهد- ایرنا- مدیر گروه بیهوشی دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: با شیوع ویروس کرونا و نیاز به دستگاه اکسیژن ساز، نمونه ساده دستگاه ونتیلاتور با همکاری یک شرکت دانش بنیان در این دانشگاه طراحی و ساخته شد.

به گزارش روز دوشنبه دانشگاه علوم پزشکی مشهد، دکتر محمد غروی فرد افزود: برای ساخت این دستگاه ۱۵ روز، صرف مباحث تئوری و تحقیقاتی شد و ۱۵ روز دیگر نیز کارهای اجرایی آن صورت گرفت.
وی ادامه داد: دستگاه‌های مورد نیاز بیماران بدحال شامل ونتیلاتور، وسایل مونیتورینگ اساسی و سنسورهای حرارتی از ابتدای شیوع ویروس کرونا تاکنون در دانشگاه علوم پزشکی مشهد تولید شده است.

مدیرگروه بیهوشی دانشگاه علوم پزشکی مشهد با بیان اینکه دستگاه‌های ساخته شده در امر درمان بیماران حاد کرونایی اثرگذار بوده است گفت: این دانشگاه یکی از برترین عملکردها را در تولید تجهیزات پزشکی موردنیاز از جمله ونتیلاتور داشته که کمک حال بیماران و کادر درمان بوده است.
مدیر عامل یک شرکت دانش بنیان نیز گفت: این دستگاه ونتیلاتور برای اولین بار در کشور ساخته شده و مشابه آن در داخل کشور وجود ندارد و مشهد می‌تواند به عنوان الگویی موفق برای دیگر نقاط کشور در ساخت این دستگاه باشد.
علی شورورزی افزود: در آخرین اقدام صورت گرفته نیز یک ونتیلاتور مد پایه با پیشنهاد و راهنمایی مدیر گروه بیهوشی دانشگاه علوم پزشکی مشهد تولید شد تا ذخیره و پشتیبان ICU ها تأمین و تکمیل شود.
وی ادامه داد: نمونه‌گیری‌های این دستگاه بر روی ریه افراد سالم و بیماران مبتلا به کووید ۱۹ انجام شده که در هر دو مورد با پاسخ مثبت در اثربخشی و اثرپذیری همراه بود و تأیید پزشکان فوق تخصص بیهوشی و ICU را به‌ همراه داشت و هم‌اکنون در حال گرفتن تأیید وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی هستیم تا تولید این نوع دستگاه را با تعداد انبوه داشته باشیم.

شورورزی با بیان اینکه این ونتیلاتور دارای قابلیت‌های ویژه در حوزه درمان بوده و از سه اصل قابل اطمینان بودن، ارزان بودن و قابلیت تولید انبوه در زمان کوتاه برخوردار است، گفت: میزان تولید این محصول بیش از ۲۰۰ عدد در هر ۱۵ روز است و اگر حمایت لازم از سوی مسوولان صورت پذیرد می‌توانیم تا بیش از پنج برابر میزان کنونی و تا بیش از هزار عدد در این مدت تولید کنیم.

وی افزود: طراحی‌ها و اقدامات صورت گرفته در ساخت این ونتیلاتورهای مدپایه توسط متخصصان داخلی انجام شده و اکثر محصولات موردنیاز با کیفیت مطلوب در داخل کشور موجود است و تنها در برخی از موارد واردات از کشورهای پیشرفته را داشتیم و تحریم‌ها مانع خرید این محصولات نشد.
مدیرعامل این شرکت دانش بنیان با تأکید بر اینکه دغدغه‌ای در تأمین نیاز بیمارستان‌های مشهد نداریم، ادامه داد: در شرایط مناسبی قرار داریم و ضمن تولید انبوه و باکیفیت، نه تنها کسری در تأمین محصول مورد نیاز کادر درمان بیمارستان‌های مشهد در امر درمان بیماران کرونایی وجود ندارد بلکه نیاز مراکز درمانی شهرها و استان‌های همجوار را هم تأمین کرده‌ایم.
وی گفت: برنامه بعدی ‌ما ساخت یک ونتیلاتور کامل است و از اهداف دیگر ما در ثبت علائم حیاتی تولید پالس اکسی متری های خانگی و انگشتی علاوه بر انواع بیمارستانی آن است.
ونتیلاتور ventilator یا دستگاه تهویه مکانیکی وسیله‌ای پیچیده با تکنولوژی بالا است که در بیمارانی که به هر دلیل دچار نارسایی تنفس شده‌اند کاربرد دارد و وجود آن در صورت خطر نارسایی تنفسی بسیار ضروری است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 8 =