بهره‌مندی جامعه روستایی از مزایای طرح «برق امید»

تهران - ایرنا- نماینده مردم نجف آباد،تیران و کرون در مجلس شورای اسلامی گفت: طرح «برق امید» که از سوی وزیر نیرو مطرح شده طرح خوبی است که امید است، تداوم داشته باشد.

«ابوالفضل ابوترابی» در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا افزود: اکنون میزان مصرف انرژی در کشورمان بسیار بسیار زیاد است به گونه‌ای که می‌توان گفت اسراف و نه مصرف است.

وی ادامه داد: میزان مصرف بالای در بخش انرژی خانگی سبب شده به جای آنکه گاز تولیدی کشور در پتروشیمی‌ها به محصولات متنوع تبدیل و با صادرات آنها برای کشور ثروت به همراه داشته باشد به تولید برق برای بخش غیرمولد خانگی برسد.

ابوترابی گفت: میزان مصرف انرژی خانگی کشورمان با هشتاد میلیون جمعیت سه برابر کل کشورهای اروپایی است که این روند درستی نیست.

این نماینده مجلس ادامه داد: اکنون احداث یک نیروگاه هزار مگاواتی برای تامین برق بخش خانگی حدود ۲۰ هزار میلیارد تومان هزینه نیاز دارد که با اعمال روش‌های بهینه مصرف می‌توان این هزینه‌ها را در جای درست استفاده کرد.

وی افزود: اکنون در همه جهان تلاش برای استفاده بهینه از انرژی یک اولویت است و در کشورمان هم باید بیشتر به این سمت رفت.

عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس شورای اسلامی گفت: اکنون بخش قابل توجهی از جامعه روستایی کشور مصرف‌شان زیر الگوی مصرف است که با این روش تشویقی می‌تواند این مقدار، افزایش پیدا کند و بدین ترتیب از مزایای طرح برق امید بهره‌مند شوند.

نماینده مردم نجف آباد، تیرون و کرون افزود: از طرف دیگر کسانی قرار دارند که مصارف زیادی دارند و از برق با سوبسید استفاده می‌کنند که لازم است مصارف آنها بهینه شود.

ابوترابی خاطرنشان کرد: باید الگوی مصرف برای این نوع مشترکان مبنا قرار گیرد تا مصرف آنها متعادل شود.

وی ادامه داد: طرح برق امید می‌تواند این امر را محقق کند ضمن آنکه این طرح باید در بخش آب و گاز هم اجرایی شود.

این نماینده مجلس گفت: حدود ۸ میلیون مشترک مشمول این طرح هستند که می‌تواند ۲ تا ۳ میلیون دیگر نیز به آن اضافه شود و با رعایت میزان مصرف صحیح، به جای استفاده گاز برای تولید برق و آلودگی هوا می توان از آن ثروت آفرینی کرد.

ابوترابی گفت: اگر روند فعلی مصرف تداوم یابد در آینده نه چندان دور تبدیل به وارد کننده گاز خواهیم شد که نباید چنین اجازه‌ای داد.

وی ادامه داد: طرح برق امید گرچه کمی دیر شده ، ولی طرح خوبی است که باید ادامه یابد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha