افزایش آمار مبتلایان به کرونا در افغانستان؛ دانشگاه غور تعطیل شد

کابل - ایرنا - یک مقام وزارت صحت عامه ( بهداشت) افغانستان اعلام کرد: بی توجهی مردم افغانستان به ضوابط دوران قرنطینه کرونا، افزایش ناگهانی آمار مبتلایان به بیماری کووید-۱۹ در کشور را به همراه داشته و این موضوع به ویژه در استان غور سبب تعطیلی دانشگاه منطقه برای دومین بار شده است.

به گزارش ایرنا، معصومه جعفری معاون سخنگوی وزارت صحت عامه روز دوشنبه به خبرنگاران گفت:  بتازگی ۳۰ نفر از دانشجویان دانشگاه استان غور در مرکز این کشور به بیماری کرونا مبتلا شده اند و به همین دلیل این دانشگاه تعطیل اعلام شد.

 براساس گزارش مسئولان بهداشتی استان «غور» ۷۴ دانشجوی دیگر از دانشجویان این دانشگاه نیز علایم کرونا از خود نشان داده‌اند.

این برای دومین بار است که کرونا باعث بسته شدن دانشگاه غور که یک مرکز آموزش عالی دولتی بوده و اکثر دانشجویان آن را دختران تشکیل می دهند، شده است.

جعفری افزود: به دلیل نبود تجهیزات برای تست کرونا در این استان از این افراد نمونه گیری شده و برای آزمایش به استان هرات فرستاده شده است.
وی گفت: با توجه به ابتلای این افراد وزارت بهداشت نگران شیوع دوباره این بیماری بوده و ابراز نگرانی کرده است که بی توجهی مردم به رعایت ضوابط بهداشتی آمار مبتلایان را دوباه به شدت افزایش خواهد داد.
وزارت صحت عامه افغانستان امروز دوشنبه اعلام کرد: طی ۲۴ ساعت گذشته ۵۶ مورد ابتلای جدید به بیماری کرونا ثبت شده است که با این تعداد شمار کل مبتلایان تاکنون به ۳۸ هزارو ۷۷۲ رسیده است. همچنین در ۲۴ ساعت گذشته ۵ نفر از اثر این بیماری جان باخته است که شمار جان باختگان هم به ۱۴۲۵ نفر افزایش یافته است.
رسانه های  افغانستان گزارش دادند: اگرچه این آماری است که وزارت بهداشت افغانستان در ۲۴ ساعت ثبت و آنرا اعلام می کند اما یک تحقیق این وزارت خانه نشان می دهد که بیش از ۵۰ درصد مردم افغانستان به بیماری کرونا مبتلا شده اند که بیش از ۱۰ میلیون نفر نفوس این کشور را تشکیل می دهد. مدارس، دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی و تفریحگاه‌های این کشور از ۱۵ مردادماه به صورت تدریجی بازگشایی شده  و اکنون این نگرانی بوجود آمده است که بار دیگر این بیماری در مسیر گسترش شیوع قرار گرفته است.

طبق این گزارش ها، بعد از ماه ها قرنطینه، مردم افغانستان بی توجه به رعایت نکات بهداشتی در اماکن عمومی ، مساجد ، مراکز تجاری و اداری و تحصیل حضور می یابند و پروتکل های بهداشتی را رعایت نمی کنند که این امر سبب شده تا تعداد بیماران مبتلا در روزهای اخیر افزایش یابد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 14 =