دیپلمات فرانسوی: اقدامات ضدایرانی ترامپ، اعتبار اروپا را به چالش می‌کشد

تهران – ایرنا -«دنیس بوشارد» دیپلمات کهنه‌کار فرانسوی و مشاور امور خاورمیانه در موسسه روابط بین الملل فرانسه تصریح کرد تکاپوی آمریکا برای بازگردان تحریم‌ها علیه ایران و از بین بردن برجام، اعتبار اتحادیه اروپا را به عنوان یکی از ذینفعان این توافق به چالش می کشد.

به گزارش ایرنا، «دنیس بوشارد»  Denis Bauchard دیپلمات کهنه کار فرانسه و سفیر پیشین این کشور در اردن و کانادا، در مصاحبه ای اختصاصی با روزنامه «لوفیگارو» که روز دوشنبه منتشر شد، در تشریح دلایل مخالفت پاریس با سیاست های سختگیرانه واشنگتن درمورد پرونده هسته ایران تاکید کرد:  تحریم های آمریکا موضع اصولی تهران را تغییر نخواهد داد.

بوشارد که سال ها در وزارت امور خارجه فرانسه در حوزه های خاورمیانه وشمال آفریقا فعالیت کرده و اکنون به عنوان مشاور امور خاورمیانه در موسسه روابط بین الملل فرانسه فعالیت می کند، در پاسخ به این سوال که با توجه به اینکه واشنگتن در حال آماده سازی برای بازگردندان تحریم های یکجانبه علیه ایران است و آیا این امر بر نقطه ضعف اروپا دلالت می کند، تصریح کرد: این تصمیم آمریکا که در پی خروج از توافق هسته ای ایران (برجام) از سوی دونالد ترامپ اتخاذ شده؛ اعتبار اتحادیه اروپا را به عنوان یکی از ذینفعان این توافق به چالش می کشد.
وی افزود: افزون بر آن، سیاست های به شدت سختگیرانه واشنگتن، فقط تهران را ترغیب می کند گام های فراتری( در مسیر کاهش تعهدات برجامی) بردارد؛ امری که اروپا از آن واهمه دارد چرا که درواقع تهران از نوامبر 2019 از برخی تعهدات برجامی خود خارج شده است. اگر این توافق منسوخ شود، ایران این پتانسیل را دارد که برنامه هسته ای خود را در ابعاد گسترده تر و بدون هیچ نظارتی از سر بگیرد.

تشدید فشار آمریکا باعث تسریع برنامه توافق راهبردی تهران-پکن می شود
بوشارد ادامه داد: تشدید تحریم های آمریکا فقط انعقاد برنامه توافق استراتژیک تهران – پکن را تسهیل خواهد کرد و باعث افزایش قدرت چینی ها در منطقه خواهد شد.
وی گفت: شرکت های اروپایی که به سرمایه گذاری و تجارت با ایران ادامه می دهند، تابع تحریم های آمریکا خواهند بود و ممکن تحت پیگرد قانونی از سوی ایالات متحده قرار گیرند. محکومیت بی‌ان‌پی پاریبا ( گروه بانکداری فرانسوی که شعبه مرکزی آن در پاریس قرار دارد) به حدود 9 میلیارد دلار جریمه در سال 2014 ضربه ای سخت به محافل تجاری اروپایی وارد ساخت. کشورهای اروپایی حاکمیت خود را با اعمال قوانین فراسرزمینی ایالات متحده در معرض تهدید می دانند.
مشاور امور خاورمیانه در موسسه روابط بین الملل فرانسه یادآور شد: همه عوامل مذکور سبب شد تا امانوئل مکرون رئیس جمهوری فرانسه ابتکار عمل خود را در این زمینه افزایش دهد و در نشست سران گروه هفت در شهر بیاریتس فرانسه درآگوست 2019 درصدد متقاعد ساختن دونالد ترامپ برآمد تا مذاکرات با ایران را ازسرگیرد و یا نقطه ضعف های توافق هسته ایران(برجام) را برطرف کند؛ امری که تاکنون محقق نشده است.

ایران در مواضع خود مصمم است
وی در پاسخ به این سوال که آیا این احتمال وجود ندارد که این تحریم ها تهران را وادار به سازش بیشتر کند؛ تصریح کرد ایران موضع خود را تغییر نخواهد داد.... اگرچه تحریم های آمریکا باعث ایجاد مشکلاتی برای مردم ایران شده است اما این باعث چرخش در مواضع اصولی تهران نخواهد شد.

سفیر پیشین فرانسه در اردن و کانادا تاکید کرد: امروزه ، اراده دستیابی به توانمندی های  هسته ای در ایران  بر یک اجماع گسترده در این کشور مبتنی است. ایرانی ها در برابر فشارهای خارجی، ملی گرایی و وحدت خود را به نمایش می گذارند. 

برجام، تصمینی برای صلح آمیز بودن برنامه هسته ای ایران
وی در پاسخ به این سوال که آیا ایران تهدیدی برای اسرائیل محسوب می شود، گفت: به زعم بنیامین نتانیاهو، ایران اگر به سلاح هسته ای دست یابد، ماهیت اسرائیل را تهدید می کند. در حال حاضر، اسرائیل دارای یکی از بزرگترین زرادخانه هسته ای با حدود 200 کلاهک هسته ای است؛ در حالی که ایران به سمت سلاح هسته ای نرفته و توافق هسته ای برجام عملا به این معنا است که ایران به سمت سلاح هسته ای نمی رود و برنامه هسته ای این کشور صلح آمیز باقی خواهد ماند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 11 =