حفظ حقوق عمومی و خصوصی در بافت پیرامون حرم مطهر رضوی تصویب شد

مشهد- ایرنا- با موافقت اعضای شورای اسلامی شهر مشهد، طرح دو فوریتی حفظ حقوق عمومی و خصوصی در اصلاح طرح تفصیلی بافت پیرامون حرم مطهر حضرت امام رضا (ع) به تصویب رسید.

رییس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای اسلامی شهر مشهد روز دوشنبه در جلسه علنی این شورا گفت: طرح تفصیلی بافت پیرامون حرم مطهر رضوی از مهم‌ترین موضوعات کلانشهر مشهد و کشور است و در ۲۵ سال گذشته نیز ارگان‌های مختلف برای اصلاح بافت و ساختار منطقه ثامن طرح‌هایی تهیه و اجرا کرده‌اند که در زمان خود مناسب بوده ولی در زمان کنونی دارای ایرادات فراوان است.
محمد هادی مهدی نیا افزود: نماینده معاونت پژوهشی دانشگاه تهران به‌ عنوان مشاور طرح تفصیلی ثامن در جلسه هفته گذشته کارگروه شهرسازی اعلام کرد طرح تفصیلی این منطقه آماده شده و قرار است طی هفته آینده به وزارت راه و شهرسازی ارائه شود.
وی ادامه داد: طرح تفصیلی بافت اطراف حرم مطهر رضوی باید مشابه همه طرح‌های تفصیلی شهر مسیر قانونی خود را طی کرده و جهت بررسی، اصلاح و تایید به شورای شهر مشهد، کمیسیون ماده پنج و درصورت نیاز به شورای عالی شهرسازی و معماری ارسال شود.
رییس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای اسلامی شهر مشهد گفت: نظام شهرسازی کشور از نگاه کارشناسان و چهره‌های دانشگاهی دارای ضعف‌ها و چالش‌های فراوان است که در جایگاه نقد قلم‌فرسایی بسیار نیز از جانب دانشگاهیان انجام‌ شده اما وقتی همین چهره‌ها در مقام اجرا بر مسندهای وزارتخانه‌ای و مشاوره در پایتخت جلوس می‌کنند، برخلاف رویه‌ها و انتقادات خود در مقالات و نشریات علمی رفتار می‌کنند.
وی افزود: در هفت سال گذشته وزارت راه و شهرسازی برای تفویض اختیارات خود به استان‌ها اقدامی انجام نداده و در طرح‌های توسعه شهری اجماع سازی صورت نگرفته است.
مهدی نیا ادامه داد: دانشگاه تهران نیز که در جایگاه مشاور طرح در ۶ ماه گذشته مشغول مطالعه طرح تفصیلی ثامن بود، هیچ‌گونه رویکرد مشارکت‌جویانه از خود نشان نداده این درحالی است که تمام دستگاه‌های مرتبط با این حوزه از شهرداری مشهد تا استانداری خراسان رضوی، اداره کل راه و شهرسازی استان و وزارت راه و شهرسازی در تهیه طرح‌های توسعه شهری با مشارکت دادن کارشناسان و مدیران بومی، به ایجاد فضای گفت و گو و شهرسازی مشارکتی اهتمام ورزیده‌اند.
وی گفت: تنها به‌ صرف وجود پشتوانه حاکمیت مرکزی، تعیین تکلیف پشت درهای بسته برای موضوعی با مسائل و مشکلات گسترده بافت پیرامون حرم مطهر حضرت امام رضا (ع)، گرفتاری‌ها و دغدغه‌های این کلانشهر سه‌ میلیون ‌نفری را راهگشایی نمی‌کند، از این رو اصرار داریم در تهیه ، تایید و تصویب این طرح نظرات و نقدهای مدیریت شهری مشهد، سازمان‌های مردم ‌نهاد و کارشناسان بومی لحاظ و گنجانده شود.
رییس کمیسیون حقوقی شورای اسلامی شهر مشهد نیز در این خصوص گفت: تصویب این طرح تفصیلی بدون مشورت و مشارکت با دست اندرکاران آن در مشهد، توهین به این شهر است.
سید محسن حسینی پویا افزود: طبق مصوبه امروز و  نظر به اینکه بر اساس طرح نوسازی و بهسازی بافت پیرامون حرم مطهر رضوی مصوب سال ۱۳۸۷ شهرداری مشهد تاکنون برای اجرای زیرساخت های طرح بالغ بر هزاران میلیارد تومان هزینه نموده و بیش از ۸۰ درصد عرصه مورد نیاز جهت اجرای شارستان، خیابان های اصلی، تونل انرژی و فضاهای سبز و ره باغ های پیش‌بینی شده در این طرح خریداری شده است و نیمه تمام ماندن پروژه های خدماتی و عمومی در این ارتباط علاوه بر اتلاف هزینه های صورت گرفته موجبات نارضایتی مجاوران و زائران بارگاه ملکوتی حضرت امام رضا (ع) و اختلال در امر ترافیک و خدمت رسانی را به دنبال خواهد داشت، لذا شهرداری مشهد مکلف است از تمام ظرفیت خود برای تثبیت زیرساختهای یاد شده به صورت کامل، در طرح اصلاحی در دست تهیه استفاده کند.
وی ادامه داد: شهرداری باید به خاطر جلوگیری از طولانی شدن عملیات اجرایی، تمام تلاش خود را برای اجرا و اتمام پروژه‌های عمومی و خدماتی نیمه تمام براساس طرح مصوب جاری انجام دهد و از حداکثر توان مالی و فنی خود جهت تسریع در تکمیل این پروژه‌ها استفاده نماید.
در ادامه این جلسه طرح یاد شده با موافقت اعضای شورای اسلامی شهر مشهد تصویب شد.
تصویب لایحه تسهیلات بانکی مازاد بر بودجه مصوب شهرداری مشهد به مبلغ ۲۰ هزار میلیارد ریال از دیگر مصوبات امروز جلسه علنی شورای اسلامی شهر مشهد بود.
رییس کمیسیون برنامه و بودجه شورای اسلامی شهر مشهد در این خصوص گفت: طبق این مصوبه به شهرداری مشهد اجازه داده می‌شود، علاوه بر بودجه مصوب، به‌ منظور تامین منابع مالی مورد نیاز پروژه‌های عمرانی و شهری مصوب، نسبت به پرداخت به‌ موقع طلب پیمانکاران مجری این‌گونه پروژه‌ها، استمهال تسهیلات گذشته، خرید ناوگان حمل و نقل ریلی و اتوبوسرانی تا سقف ۲۰ هزار میلیارد ریال تسهیلات بانکی اقدام کند.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha