دانشگاه صنعتی شاهرود درباره ادامه فعالیت معدن بوکسیت شاهوار هیچ نظری ندارد

شاهرود – ایرنا - رئیس دانشگاه صنعتی شاهرود گفت: این دانشگاه طرح تحقیقاتی در خصوص کیفیت و کمیت منابع آب منطقه فعالیت معدن بوکسیت در کوه شاهوار را برعهده داشته و این به معنای تایید بازگشایی و یا ادامه فعالیت معدن بوکسیت تاش نیست.

محمد مهدی فاتح روز دوشنبه در نشست خبری که به مناسبت آغاز سال تحصیلی دانشگاه ها برگزار شد، افزود: دانشگاه صنعتی شاهرود بر اساس صورتجلسه استانداری سمنان ملزم به اجرای این طرح تحقیقاتی شده و هیچ گونه نظری در خصوص بازگشایی این معدن ندارد.

وی با بیان اینکه کارشناسان این دانشگاه نمونه آب گرفته شده را برای بررسی به آزمایشگاه های تهران و شیراز ارسال کردند، تصریح کرد: در چند وقت اخیر برخی رسانه ها در فضای مجازی دانشگاه صنعتی شاهرود را به عنوان مقام مسوول در خصوص بازگشایی معدن بوکسیت تاش معرفی کرده و نگاه شهروندان را نسبت به این دانشگاه تغییر دادند و این در حالی است که کارشناسان جنبه علمی این تحقیق را انجام می دهند.

فاتح با اشاره به اینکه نمونه آب ارسالی در آزمایشگاه های مورد تایید محیط زیست مورد بررسی قرار می گیرند، اظهار داشت: تصمیم بر تعطیلی یا ادامه کار این معدن با مسوولان مربوطه است و این دانشگاه هیچ دخالتی در این امر ندارد.

وی با بیان اینکه کارشناسان در ارزیابی خود مستقل هستند، ابراز داشت: کارشناسان و استادان سرمایه های ملی هستند و آنان براساس دستور، ارزیابی و گزارش تهیه نمی کنند و می بایست حریمشان حفظ شود.

رییس دانشگاه صنعتی شاهرود با اشاره به اینکه در انتشار گزارش های علمی هیچ تعصبی نیست، افزود: برخی رسانه ها می خواهند از این گزارش ها دستاویزی برای اهداف و منافع خود استفاده کنند.

وی تاکید کرد: دانشگاه سرمایه مردم است و نباید اجازه داد به آن تعرض گردد.

 به گزارش ایرنا ، معدنکاوی در معدن بوکسیت شاهوار از چند سال گذشته به یک موضوع چالشی بین برداشت کنندگان و گروه های حامی محیط زیست  منطقه و حتی کشور تبدیل شده است.

  بنابه گفته گروه های مردم نهاد ، معدنکاوی در این کوه موجب نابودی ذخایر آب شرق استان سمنان و نیز آلوده شدن آب چشمه ها به مواد معدنی خطرناک مانند بوکسیت می شود.

  مسوولان گروه های حامی محیط‌زیست و نیز چند استاد دیگر دانشگاه ، نتایج آزمایش را زیر سوال برده و معتقد هستند ، نمونه های گرفته شده از آب چشمه ها در فصل کم بارش و زمانی که دبی آب چشمه ها به کمترین حد ممکن رسیده ، برداشت شده و به همین دلیل آزمایش مذکور را زیر سوال بردند.

  به گفته منتقدان ، دلیل دیگر نادرستی نتایچ این آزمایش اینست که نمونه ها زمانی برداشت شده که معدن در تعطیلی موقت بوده و آلایندگی خاصی از چند ماه پیشتر صورت نگرفته است ، ضمن این که نقاطی که نمونه ها برداشت شده نیز اعلام نشده است.

همین امر موجب شد ، برخی رسانه های فعال در فضای مجازی با مستمسک قرار دادن نتایج آزمایش مزبور و مرتبط ساختن آن به دانشگاه صنعتی شاهرود ، تبلیغات منفی زیادی بر علیه این مجموعه انجام داده و موجب تشویش اذهان مردم شدند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 15 =