معاون غذا و داروی ایلام: انسولین در داروخانه‌های خاص توزیع می‌شود

ایلام - ایرنا - معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی ایلام از تحویل انسولین به بیماران دارای پرونده به میزان مشخص خبر داد و گفت: انسولین تنها در داروخانه‌های خاص توزیع می‌شود.

دکتر مهتاب شاهماری روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: در سال جاری به تناوب شاهد کمبود مقطعی برخی انواع انسولین های قلمی در سطح کشور و همچنین استان بوده ایم که علاوه بر تحریم ها، مشکل نقل و انتقال پول، مشکل در انتقال کالا و لغو پروازها به علت شرایط ناشی از پاندمی کووید ۱۹، تامین این اقلام در کل کشور را با مشکل مواجه کرده است.

وی افزود: تامین نیاز دارویی کشور برای این اقلام به اندازه مصرف یک ماه صورت پذیرفته است و ترخیص کالا نیز طی چند مرحله انجام می گیرد.

وی اضافه کرد: از طرفی تقاضای بالای بیماران و نگرانی از نبود دارو منجر به درخواست مقادیر بیشتر شده و به دلایل ذکر شده بطور متناوب با اعلام کمبود این اقلام در استان مواجه هستیم که ادامه دار نبوده و به سرعت نیاز بیماران مرتفع شده است.

دکتر شاهماری گفت: به منظور کنترل و مدیریت این شرایط عرضه دارو در داروخانه های منتخب ، تحویل دارو متناسب با موجودی و ممانعت از فروش آزاد به افراد فاقد پرونده به عنوان راهکارهای اجرایی جهت توزیع مناسب قلم های انسولین در بین بیماران دریافت کننده اتخاذ شده است.‌

وی اظهار داشت: در حال حاضر این دارو بصورت پرونده ای به بیماران داده می شود و دارو به میزان مشخصی در ماه از داروخانه های منتخب قابل تهیه است.

وی اضافه کرد: اگر بیمار دارای پرونده موفق به تهیه انسولین نشد حتما در ساعات اداری با تلفن ۱۹۰ تماس گرفته تا از راهنمایی و پیگیری کارشناسان معاونت غذا و دارو بهره مند و از محل های عرضه قلم انسولین مطلع شود.‌

وی افزود: در خصوص تعداد داروی تحویلی به بیمار توسط داروخانه این نکته حائز اهمیت است که توزیع انسولین برای بیماران دارای پرونده و متناسب با داروی تحویل شده به داروخانه انجام می شود و می بایست به گونه ای مدیریت شود که داروخانه منتخب تا توزیع بعدی بتواند دارو را در دسترس بیماران نیازمند قرار دهد.

دکتر شاهماری گفت: انسولین های ویالی رگولار و ان.پی.اچ تولید داخل به وفور در دسترس بوده و همچنین دو خط تولید داخل قلم های انسولین در داخل کشور راه اندازی شده است و انسولین های قلمی تولید داخل توزیع شده و بیماران دیابتی در صورت تبدیل داروی وارداتی به نوع ایرانی هیچ مشکلی در زمینه تامین داروی مورد نیاز خود نخواهند داشت.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 1 =