۲۵۵ دیده‌بان از جنگل‌ها و مراتع کرمانشاه حفاظت می‌کنند

کرمانشاه- ایرنا- سرپرست یگان حفاظت اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری کرمانشاه گفت: امسال ۲۵۵ دیده‌بان در مناطق بحرانی عهده‌دار حفاظت از مراتع و جنگل‌های استان در برابر حریق شدند.

«فرشید سنجری» روز دوشنبه در گفت و گو با ایرنا با بیان اینکه منابع طبیعی کرمانشاه با وسعت بیش از یک میلیون ۷۰۰ هزار هکتار همه ساله در فصل گرما طعمه حریق و بخش‌هایی از آن نابود می شود، افزود: امسال با اقدامات خوبی که برای مستقر کردن ۲۵۵ دیده‌بان در مناطق بحرانی و نیمه بحرانی منابع طبیعی استان صورت گرفت شاهد کاهش میزان حریق در عرصه های جنگلی و مرتعی بودیم.

وی با بیان اینکه این دیده بانان از بومیان محلی و عشایر هستند، گفت: این ۲۵۵ نفر در ۲۵۵ نقطه ای که سال گذشته به عنوان مناطق بحرانی حریق شناسایی شده‌ بود، مستقر هستند.

سنجری اضافه کرد: این دیده بانان با توجه به مستقر بودن در منطقه اولین افرادی هستند که در جریان حریق قرار می‌گیرند، لذا به سرعت نسبت به اطفای حریق اقدام کرده و آتش را در نطفه خفه می‌کنند.

سرپرست یگان حفاظت اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان کرمانشاه ادامه داد: این دیده‌بان‌ها علاوه بر اینکه با ورود به‌هنگام اجازه نمی‌دهند دامنه آتش در عرصه‌های جنگلی و مرتعی گسترده شود، باآگاهی بخشی به مردم بومی آنها را به حفاظت و حراست از عرصه‌های منابع طبیعی حساس کرده و از این طریق مانع از بروز آتش‌سوزی‌ها در منابع طبیعی به میزان قابل توجهی شده‌اند.

وی با بیان اینکه همه ساله بیشترین حریق‌ها را در عرصه‌های منابع طبیعی استان در ماه‌های تیر و مرداد داریم، گفت: امسال خوشبختانه در این ۲ ماه تقریبا هیچ حریقی را در سطح منابع طبیعی استان نداشتیم.

وی با اشاره به کاهش چشمگیر وقوع حریق در منابع طبیعی استان در مقایسه با سال گذشته، گفت: از ابتدای امسال تاکنون ۱۸ فقره حریق در عرصه‌های منابع طبیعی استان به وقوع پیوسته، در حالیکه این تعداد در مدت مشابه سال گذشته ۵۵ فقره بود و این یعنی کاهش ۵۸ درصدی حریق از نظر تعداد را در منابع طبیعی شاهد هستیم.

سنجری با بیان اینکه امسال در مقایسه با سال گذشته کاهش سه درصدی سطوح دچار حریق در منابع طبیعی استان را هم شاهد هستیم، گفت: در جریان حریق های رخ داده در منابع طبیعی استان از ابتدای سال جاری تاکنون ۱۱۲ هکتار از منابع طبیعی استان طعمه حریق شد، در حالیکه سال گذشته تا همین وقت‌ها در مجموع  ۱۶۵ هکتار از منابع طبیعی استان طعمه حریق شده بود.

سرپرست یگان حفاظت اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری کرمانشاه ادامه داد: امسال بیشترین حریق را در مناطق مرتعی و مرتع مشجر شهرستان های غربی استان شامل اورامانات، گیلانغرب، سرپل ذهاب و کرمانشاه داشتیم.

سنجری گفت: آتش سوزی‌ها در منابع طبیعی استان کرمانشاه در پی گرم شدن هوا از اواسط خرداد شروع و معمولا تا اوایل آبان و همزمان با وقوع اولین بارش موثر ادامه پیدا می‌کند.

استان کرمانشاه ۲ میلیون و ۴۹۹ هزار هکتار مساحت دارد که ۷۰ درصد آن را عرصه‌های منابع طبیعی با بیش از ۵۲۷ هزار هکتار جنگل و یک میلیون و ۱۹۲ هزار هکتار مرتع تشکیل داده است.

این استان دارای سه منطقه حفاظت شده شامل منطقه حفاظت شده بیستون که ۵۴ هزار هکتار است، بوزین و مرخیل در پاوه ۲۳ هزار هکتار و قلاجه هم حدود ۴۳ هزار هکتار است.

یک پناهگاه حیات وحش بیستون نیز در منطقه ورمنجه در جاده سنندج وجود دارد و در مجموع استان کرمانشاه دارای چهار منطقه شکار و تیراندازی ممنوع به مساحت ۱۶۱ هزار هکتار است.

استان کرمانشاه ۲ میلیون نفر جمعیت در ۱۴ شهرستان، ۳۵ شهر، ۸۶ دهستان و ۲ هزار و ۵۹۵ آبادی دارد و ۲.۴ درصد جمعیت کشور در این استان سکونت می کنند که از این تعداد ۷۵ درصد در نقاط شهری و ۲۵ درصد در نقاط روستایی زندگی می کنند.

این استان با بیش از ۹۵۰ هزار هکتار زمین کشاورزی و تولید سالانه بیش از چهار میلیون و ۴۰۰ هزار تن انواع محصولات کشاورزی، دامی و باغی یکی از قطب های کشاورزی کشور است.

در استان کرمانشاه حدود ۱۲۵ هزار بهره‌بردار در بخش کشاورزی مشغول به فعالیت هستند.

سرخط اخبار استان‌ها