۲۵ شهریور ۱۳۹۹،‏ ۱۳:۴۸
کد خبرنگار: 1118
کد خبر: 84038407
۰ نفر

برچسب‌ها

بازتاب رسانه‌ای کمک‌های پزشکی ایران به قرقیزستان

تهران - ایرنا - ارسال کمک های پزشکی توسط ایران به قرقیزستان بازتاب گسترده ای در بسیاری از رسانه های معتبر آسیایی داشته است.

خبرگزاری "شینهوآ" چین در این باره نوشت: کمک های پزشکی ایران به منظور مبارزه با کرونا به قرقیزستان تحویل داده شده است. این کمک ها شامل تجهیزات پزشکی مانند ونتیلاتور، دماسنج و پالس اکسیمتر (اکسیژن سنج)، تست های پی‌سی‌آر (PCR) و کیت هایی برای آزمایش ای‌آی‌اِی (EIA) است.
شینهوآ در ادامه نوشت: این دومین محموله کمک های بشردوستانه و پزشکی ایران به قزقیزستان پس از شیوع کووید-۱۹ است. تمام دستگاه ها و تجهیزات وارد شده به قرقیزستان توسط ایرانیان در شرکت های داخلی تولید شده اند.
خبرگزاری "اکی پرس" قرقیزستان نیز در واکنش به تحویل این کمک ها به نقل از هیئت اعزامی نمایندگان ایران در قرقیزستان اعلام کردند که این تجهیزات و کمک ها به منظور مشارکت در مبارزه با ویروس کرونا به کشور دوست و همسایه ارسال شده است.
خبرگزاری ژاپنی "اورینت" نیز با اشاره به این تجهزات و نوع آنها نوشت: این کمک ها در مراسم رسمی با حضور رئیس کمیسیون مشترک قرقیزستان و ایران، وزیر حمل و نقل و جاده ها، معاون وزیر بهداشت و معاون وزیر امور خارجه جمهوری قرقیزستان ارائه شد.
خبرگزاری های "تاجیکستان‌نیوز" و "د استار" نیز از جمله رسانه هایی بودند که به این موضوع پرداختند.
کمک‌های بشردوستانه توسط دولت جمهوری اسلامی ایران بنا به درخواست طرف قرقیزی ارائه شد. دکتر خررازی، سفیر ایران در این باره اعلام کرد: به رغم همه مشکلات و فشارها مانند تشدید شیوع کرونا در داخل ایران، ما ارسال کمک بشردوستانه برای تأمین نیازهای مردم قرقیزستان را وظیفه خود دانسته‌ایم. 
این مقام ایرانی اظهار داشت: ما بارها گفتیم که ایران علاقه‌مند به همکاری سودمند و متقابل است و مردمان دو کشور از این همکاری ها سود خواهند برد.

این در حالی است که روز یکشنبه سفیر قرقیزستان در مسکو نیز در دیدار سفیر ایران در آن شهر از تمایل کشورش برای همکاری با ایران در پروژه های بزرگ اقتصادی خبر داد.

در دیدار «کاظم جلالی» سفیر جمهوری اسلامی ایران در روسیه با «علی‌کبک ژکشنکولوف»، سفیر قرقیزستان در مسکو طرف قرقیز نسبت به برقراری پروژه‌های بزرگ اقتصادی با «تهران» ابراز آمادگی کردند.

سفیر قرقیزستان در این دیدار از کمک‌های بشر دوستانه ایران در مبارزه با بیماری همه‌گیر کرونا به این کشور قدردانی کرد.

لازم به ذکر است، در این دیدار، موضوع تهیه دارو با شرایط سودمند برای هر دو کشور مطرح شد.
طرف قرقیزستان آمادگی خود را برای پیشبرد پروژه‌های بزرگ اقتصادی و افزایش صادرات گوشت و محصولات کشاورزی از قرقیزستان به ایران اعلام کرد.

علاوه بر این، طرفین در مورد لزوم تقویت همکاری بین پارلمانی بین جمهوری قرقیزستان و ایران تاکید کردند.

دو مقام ارشد قرقیزستان و ایران در پایان همچنین بر همکاری در زمینه ارتقا تعاملات بیشتر در سطوح بالا، تقویت روابط تجاری و اقتصادی، سرمایه‌گذاری، روابط فرهنگی و بشردوستانه تاکید داشتند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 12 =