اقدامات فرهنگی تنها راهکار مقابله با مواد مخدر است

تبریز- ایرنا- دبیر شورای مبارزه با مواد مخدر آذربایجان‌شرقی گفت: تنها راهکار مقابله با مواد مخدر اقدامات فرهنگی است و باید راهکاری فرهنگی و پیشگیرانه برای مبارزه با مواد مخدر داشته باشیم.

رضا استاد رحیمی روز دوشنبه در جلسه شورای مبارزه با مواد مخدر شهرستان مرند ضمن اشاره به آمار مصرف کنندگان مواد مخدر خاطرنشان کرد: در استان آذربایجان شرقی تعداد ۸۰ هزار معتاد شناسنامه دار داریم و در سطح کشور نیز تعداد ۲۸۰۰ هزار نفر به صورت تفریحی مواد مخدر مصرف می کنند.
وی افزود: نرخ شیوع مصرف مواد مخدر در دنیا ۵/۶ است که در کشور ما این نرخ ۵/۴ می باشد.
دبیر شورای مبارزه با مواد مخدر آذربایجان شرقی در مورد نرخ شیوع در بین دانش آموزان نیز گفت: در زمینه فرهنگ کنترل و پیشگیری از شیوع مواد مخدر در بین دانش آموزان بسیار موفق عمل کرده ایم که در کشور در ردیف سی ام و جزو استانهای پاک در این زمینه هستیم.
وی همچنین افزود: در زمینه نرخ شیوع در واحدهای تولیدی و صنعتی آمار مناسبی نداریم و باید با نظارت بیشتر، در زمینه آگاهی بخشی و اقدامات پیشگیرانه برنامه ریزی کنیم.
استاد رحیمی ادامه داد: هشت هزار و ۶۷۸ مرکز درمانی در سطح کشور داریم که به تعداد ۵۴ هزار و ۵۰۸ نفر معتاد، خدمات ارائه شده که هزینه درمانی این تعداد بر عهده دولت بوده است.
وی با بیان اینکه در فرهنگ پیشگیری، نیاز به برنامه ریزی داریم، افزود: باید جامعه پذیر و فرهنگ پذیر بوده و با شناخت کافی از عوارض مصرف مواد مخدر، در سطح جامعه آگاهی بخشی ایجاد کنیم.
دبیر شورای مبارزه با مواد مخدر آذربایجان شرقی در ادامه با اشاره به تشکیل کانون های یاری گران در آموزش و پرورش اظهار داشت: در ۲۷۰۰ مدرسه کشور، کانون های یاری گران راه اندازی شده است که هدف از آن، آگاهی بخشی به خانواده ها و دانش آموزان است که کمک بزرگی در جهت پیشگیری و آگاهی بخشی انجام داده و باید حوزه فعالیت این کانون ها به محلات سوق داده شوند.
وی تاکید کرد: محلات پرخطر شناسایی و از ظرفیت سمن ها در جهت پیشگیری، مقابله و آگاهی بخشی اقدام شود.
استاد رحیمی خاطرنشان کرد: بالاترین میزان کشفیات در سطح استان از نوع تریاک، هروئین، شیشه و گل است و از عمده دلایل شیوع مواد مخدر عامل فردی، خانوادگی، فرهنگی و شغلی که هر کدام به زیرشاخه هایی تقسیم می شوند و باید برای انجام اقدامات پیشگیرانه، مطالعه و بررسی شوند.
در این جلسه، با اهدای لوح سپاس از زحمات بخشداران مرکزی و یامچی در زمینه مبارزه و پیشگیری از مواد مخدر تجلیل شد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 16 =