روند نزولی ابتلا به کرونا در خراسان شمالی متوقف شده است

بجنورد- ایرنا- رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی خراسان شمالی گفت: روند نزولی کاهش ابتلا به بیماری کووید ۱۹، که از ۲ هفته قبل در این استان آغاز شده بود، متوقف شده و اکنون شمار بیماران بستری در مراکز درمانی ثابت مانده است.

دکتر سیداحمد هاشمی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: اگرچه کرونا با تاخیر در خراسان شمالی آغاز شد و در اوایل فرودین ماه افزایش یافت اما پس از آن موج بیماری تا بعد از بازگشایی صنوف در اردیبهشت ماه، فروکش کرده و روندی نزولی به خود گرفت.

وی افزود: پس از آن بود که از اوایل تابستان موج دیگری از بیماری در خراسان شمالی آغاز شد که شدت شیوع و مرگ را افزایش داد به طوری که تعداد بیماران بستری را تا ۲۹۰ نفر هم رساند و به همین نسبت موارد مرگ هم بیشتر شد.

وی با مقایسه تعداد جانباختگان ماه های گذشته در این استان اظهار داشت: تعداد فوت شدگان کرونایی در ۲ ماه قبل روزانه یک تا ۳ نفر بود اما اکنون متوسط این رقم به روزانه هفت نفر هم رسیده است و با وجود این که سالمندان بیشتر درگیر این بیماری می شوند اما افراد با سنین پایین تر نیز در بین فوت شدگان دیده می شوند.

دکتر هاشمی با تاکید بر اینکه مرگ حتی یک شهروند نیز تاسف‌برانگیر و زیاد است، خاطرنشان کرد: بروز موج دوم کرونا با شدت و حدت، ناشی از کم توجهی مردم است و در بررسی ها، مطالعات و نظرسنجی از مردم که توسط دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی انجام شد نیز این مورد تایید شده است.

وی افزود: مردم در اوایل شروع بیماری بیشتر رعایت می کردند و خیابانها خلوت شده و حساسیت ها بیشتر بود اما اکنون حساسیت ها کمتر شده است زیرا مردم گمان کرده اند با رفع محدودیت ها وضعیت نیز عادی شده است و رونق دوباره مهمانی های خانوادگی،  رفت و آمدها، تجمعات و مسافرت ها دست به دست هم داد تا اکنون این استان در شمار ۱۲ استان درگیر با شرایط قرمز کرونایی قرار گیرد و این وضعیت تداوم داشته باشد.

شروع موج دوم کرونا موجب شد تا این استان از اوایل مردادماه از نظر همه‌گیری کرونا در وضعیت قرمز قرار گیرد، که این وضعیت همچنان ادامه دارد.

خراسان شمالی ۸۶۳ هزار نفر جمعیت دارد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 0 =