ائتلاف العبادی: دولت باید به بیانیه مرجعیت پایبند باشد

بغداد - ایرنا - ائتلاف پارلمانی النصر به رهبری «حیدر العبادی»، نخست وزیر پیشین عراق تأکید کرد که دولت باید به بیانیه آیت الله سیستانی مرجعیت عالی دینی به عنوان مسیر دستیابی به اصلاحات یایبند باشد.

به گزارش ایرنا، ائتلاف النصر در این بیانیه با استقبال از بیانیه مرجعیت عالی دینی که پس از دیدار روز گذشته (یکشنبه) «جنین هنیس پلاسخارت»، نماینده سازمان ملل در عراق با آیت الله سیستانی منتشر شد، آن را نقشه راه و اصل اساسی برای تحقق اصلاحات در کشور اعلام کرد.
در ادامه بیانیه ائتلاف مزبور آمده است که نقشه راهی که مرجعیت عالی دینی عراق ترسیم کرده اند بر چهار محور مهم شامل برگزاری انتخابات سالم و عادلانه در زمان مقرر، انحصار سلاح در کنترل دولت، حفاظت از حاکمیت ملی و مجازات عاملان کشتار تظاهر کنندگان و نیروهای امنیتی و تحویل آنها به دست عدالت تاکید دارد. 
بیانیه افزود که محتوای بیانیه مرجعیت عالی دینی عراق رویکردی واقع بینانه و مطابق با چشم اندازهای ائتلاف النصر است و دولت باید به همه موضوع های مطرح شده در بیانیه مرجعیت پایبند باشد. فراکسیون های پارلمان نیز مسئولیت بزرگ و مهمی بر عهده دارند و اگر به دنبال خیر و صلاح میهن  و مردم هستند، باید برای اجرای محتوای بیانیه تلاش و اقدام کنند.
«مصطفی الکاظمی»، نخست‌وزیر نیز عصر یکشنبه در بیانیه‌ای به سخنان آیت الله سید علی سیستانی مرجع عالی عراق در دیدار روز یکشنبه با «جنین هنیس پلاسخارت»، نماینده سازمان ملل  واکنش نشان داد.
الکاظمی در این بیانیه نوشت که‌ با قدردانی و احترام فراوان رهنمودهای آیت‌الله سید علی سیستانی، مرجع عالی مقام در دیدار با پلاسخارت، نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل را در عراق دریافت کرده است. 
وی ادامه داد: مسیر حکیمانه مرجعیت و رهمنودهای ایشان که پایه و اساس و اولویت‌های مردم عزیز عراق به شمار می رود، همانا راهنمای دائمی ما در مسیر تحقق آرمان‌ها و مطالبات مردم در انتخابات زودهنگام، سالم و عادلانه است و دولت به گام‌هایی که برای حفظ حاکمیت، اعمال اقتدار و مبارزه با فساد با وجود چالش‌ها و موانعی که با آن مواجه بوده و است، ادامه می دهد.
آیت الله سیستانی پیش از ظهر یکشنبه در دیدار جنین هنیس پلاسخارت، نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل در عراق با وی در باره ضرورت اصلاحات، انتخابات زودهنگام، مبارزه با فساد، جمع آوری سلاح غیرمجاز، حفاظت از حاکمیت ملی و مجازات عاملان حمله به تظاهرکنندگان مسالمت آمیز گفت و گو کرد. 
نماینده سازمان ملل در عراق نخستین مقام خارجی از زمان همه گیری ویروس کرونا در عراق است که با آیت الله سیستانی دیدار کرد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha