شکافی تازه در ناتو؛ آمریکا در اندیشه انتقال پایگاه نظامی از ترکیه به یونان

تهران – ایرنا – همزمان با تشدید تنش های میان ترکیه و یونان بر سر ذخایر انرژی در شرق دریای  مدیترانه، برخی منابع اعلام کرده اند که آمریکا در فکر انتقال پایگاه هوایی اینجرلیک در خاک ترکیه به جزایر یونان است؛ موضوعی که می تواند نشانه دیگری از تشدید اختلاف ها میان اعضای سازمان پیمان آتلانتیک شمالی "ناتو" باشد.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا، تارنمای خبری «واشنگتن اگزمینر» دراین باره نوشت: آمریکا بر سر رفتارهای ناراحت کننده رجب طیب اردوغان، اکنون چشم بر جزایر یونان بعنوان جایگزینی برای پایگاه اینجیرلیک ترکیه است.
واشنگتن اگزمینر می نویسد: به عقیده برخی از تحلیلگران و همچنین برخی از سناتورهای آمریکا، سیاست های خارجی مشکل ساز اردوغان رئیس جمهوری ترکیه، مقامات آمریکایی را برای هرچه بیشتر آماده شدن خروج از پایگاه هوایی اینجیرلیک در خاک ترکیه، وا داشته است.
واشنگتن اگزمینر درادامه می نویسد: اردوغان پس از کودتای نافرجام در سال 2016 میلادی بارها آمریکا را تهدید کرده بود که دسترسی به پایگاه هوایی اینجیرلیک را محدود می سازد، پایگاهی که گفته می شود آمریکا چندین بمب هسته ای را در آن مستقر ساخته است.
این تارنمای خبری آمریکایی دراین گزارش می افزاید: درحالی که اردوغان وابستگی خود به ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه افزوده و درهمین حال با دیگر متحدان ناتو رفتار تند در پیش گرفته است، خروج آمریکا از خاک ترکیه می تواند نشانه ای یک چرخش توازن قدرت در این منطقه از جهان باشد.
بنابراین گزارش «ران جانسون» (Ron Johnson) سناتور ایالت ویسکانسین  و عضو رئیسه کمیته فرعی روابط خارجی سنا، دراین باره به واشنگتن اگزمینر گفت: نمی دانیم که قرار است چه بر سر پایگاه اینجیرلیک بیاید، ما امیدوار به بهترین وضعیت هستیم، اما باید برای بدترین وضعیت نیز نقشه داشته باشیم.
سناتور ایالت ویسکانسین  افزود: ما خواهان حضور و همکاری کامل در ترکیه هستیم، تصور نمی کنم که خواهان چنین تغییر و چرخش استراتژیک باشیم، اما درهمین حال از منظر دفاعی، فکر می کنم که باید به واقعیت های موجود نظری بیافکنیم که  مسیری که اردوغان در آن قرار گرفته است، مسیر درستی نیست.
«ایکان اردمیر» (Aykan Erdemir) از نمایندگان سابق مجلس ترکیه و تحلیلگر «بنیاد دفاع دموکراسی» نیز در این مورد مناقشه بوجود آمده بین آتنو آنکار  به واشنگتن اگزمینر گفت: نگرانی اصلی من  بیشتر بر سر یک درگیری ناخواسته است، حتی وقوع یک درگیری نظامی در ابعاد کوچک می تواند برای ناتو بسیار زیان بار باشد، چراکه از منظر روسیه هیچ چیزی بهتر از آن نیست  که دو عضو ناتو آنهم در جنوب شرق اروپا با یکدیگر بجنگند.

جزیره کِرِت جایگزین اینجیرلیک
سناتور ایالت ویسکانسین اما درباره چرخش استراتژیک در منطقه مدیترانه به این تارنمای خبری آمریکایی گفت: درباره چشم انداز موجود بر سر پایگاه اینجیرلیک، ما در حال حاضر به یونان بعنوان یک جایگزین می نگریم.
واشنگتن اگزمینر نوشت: نیروی دریایی آمریکا درحال ساخت پایگاهی در جزیره «کِرِت» واقع در خلیج «سودا» درجنوب یونان است.
پایگاه  هوایی اینجیرلیک در شهر آدنا در جنوب ترکیه واقع است که حدود پنج هزار پرسنل نظامی در آن مستقر می باشند، بنابرگزارش ها آمریکا حدود 50 بمب اتمی از نوع «بی61» را دراین پایگاه قرار داده است.
تنش ها میان یونان و ترکیه در  ماه اوت و  چند روز پس امضاء توافق دریانوردی یونان با مصر که آنکارا را خشمگین و یک شناور اکتشافی ترکیه به همراه ناوهای جنگی به آب های مورد اختلاف اعزام کرد، بالا گرفته است.
آنکارا از آن هنگام فعالیت ها در این منطقه را گسترده تر کرده اما آتن آن را غیرقانونی می داند.
تنش‌ها میان ترکیه و یونان بر سر منابع نفت و گاز شرق مدیترانه در هفته‌های اخیر ابعاد تازه‌تری به خود گرفته است.
این اختلاف با آغاز اکتشافات گاز توسط ترکیه در نزدیکی سواحل یونان در شرق مدیترانه شدت یافته است. در این مأموریت، کشتی تحقیقاتی «عروج رئیس» (Oruc Reis) ترکیه به همراه کشتی‌های جنگی در حال جست و جو برای یافتن میادین احتمالی گاز در جنوب سواحل ترکیه است.
در نتیجه این تنش ها، حضور نظامی فرانسه در این منطقه تقویت شده و  آمریکا نیز یک فروند کشتی جنگی خود را در آب های نزدیک جزیره کِرِت یونان مستقر کرده است.
در همین حال، «جوسپ بورل» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا هشدار داد که این اتحادیه در حال آماده کردن فهرستی از تحریم‌ها علیه ترکیه است.
«رجب طیب اردوغان» رئیس‌ جمهوری ترکیه نیز در تماس تلفنی با «چارلز میشل» رئیس شورای اروپا، درباره تحولات و تنش‌های اخیر در حوزه شرق دریای مدیترانه، گفت که مواضع و اظهارات تحریک‌آمیز اروپا درباره مدیترانه کمکی به حل مشکل نمی‌کند.
 

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha