۲۴ شهریور ۱۳۹۹،‏ ۱۱:۳۸
کد خبرنگار: 2173
کد خبر: 84038183
۰ نفر

برچسب‌ها

ماهواره چینی ۲۵۰۰ تصویر از قطب شمال و جنوب تهیه کرد  

تهران- ایرنا- دانشگاه «نرمال پکن» (BNU)  اعلام کرد: نخستین ماهواره چینی رصد کننده قطب جنوب به نام « BNU-۱»، پس از یک سال چرخش به دور زمین، دو هزار و ۵۰۱ تصویر از مناطق قطب شمال و قطب جنوب تهیه کرده است.

به گزارش خبرگزاری شینهوا، محققان دانشگاه نرمال پکن در یک کنفرانس مطبوعاتی که در پکن برگزار شد، مجموعه ای از داده های سنجش از دور را از قطب های شمال و جنوب زمین منتشر کردند. از میان تمام تصاویر بدست آمده توسط این ماهواره، ۸۵۰ تصویر از صفحه یخی قطب جنوب و هزار و ۲۵ تصویر مربوط به مناطق قطب شمال است.

همچنین، در مجموع بیش از ۲۴۰ صحنه سنجش از دور با کیفیت بالا که قطب های شمال و جنوب را در هوای نیمه ابری و با وضوح ۸۰ متری به تصویر می کشند، توسط این ماهواره تهیه شده است.

به گفته محققان دانشگاه نرمال پکن، کاربران به همه داده ها و تصاویر فوق دسترسی دارند و دانلود این تصاویر از طریق سایت  (http://earth.bnu.edu.cn) رایگان است.

این ماهواره که «مسیریخ یاب» (Ice Pathfinder) نیز نامیده می شود، در روز ۱۲ سپتامبر ۲۰۱۹ به فضا پرتاب شد. این ماهواره نخستین عضو از مجموعه ماهواره های رصد قطبی چین است که در مجموع به ۲۴ ماهواره خواهد رسید.

«چن ژئوکی» رییس گروه عملیات این ماهواره و همچنین دانشیار دانشگاه «سان یات -سن» در گوانگژو گفت: این ماهواره در جریان عملیات مداری خود، جدا شدن یک کوه بزرگ یخی را از جبهه یخچالی Amery Ice Shelf که در سپتامبر ۲۰۱۹ رخ داد، بطور مدام نظاره و تصاویر و داده های ماهواره ای مهمی از این واقعه تهیه کرده است. 

این ماهواره همچنین نقشه برداری از راه دور گرینلند را با وضوح ۷۰ متر در سال ۲۰۲۰ انجام داد. این ماهواره با پشتیبانی وزارت علوم و فناوری چین توسط محققان دانشگاه نرمال پکن، طراحی شده است.

محققان دانشگاه نرمال پکن می گویند، ماهواره یادشده مجهز به یک دوربین عریض با دامنه دینامیکی بالا است که به ویژه برای رصد قطبی طراحی شده است و برای نظارت بر محیط قطبی و عرض میانی مناسب است.

به گفته محققان، انتشار این داده ها دعوتی است از محققان سراسر جهان که بر تحقیقات قطبی تمرکز دارند تا بطور مشترک ارزش کاربردی این داده ها را کشف کنند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 8 =