جلوگیری از خروج ۲۰ میلیون دلار با تولید داروی ایرانی پیوند عضو

تهران- ایرنا- یک شرکت دانش‌بنیان موفق شد با تولید داخلی داروی مورد نیاز برای پیوند عضو علاوه بر تامین ۹۵ درصدی نیاز کشور به این دارو ‌از خروج سالیانه حدود ۲۰ میلیون دلار ارز جلوگیری کند.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا از معاونت علمی وفناوری ریاست جمهوری، ‌داروی ویژه بیماران پیوند اعضا، مغز و اعصاب از جمله اقلام بسیار حساس دارویی محسوب می‌شوند، یک شرکت دانش‌بنیان دارویی موفق شد با تولید داخلی این دارو، کشور را از واردات میلیون‌ها دلار دارو بی‌نیاز کند.

حسین سلامی مدیرعامل این شرکت دانش‌بنیان دارویی گفت: داروی دانش‌بنیان ساخته شده در این شرکت، ایمینورال نام دارد که برای بیمارانی که در آنها پیوند عضو شده است، تجویز می‌شود،  این دارو وظیفه سرکوب سیستم ایمنی بدن را بر عهده دارد تا بدن فرد بیمار، عضو پیوند شده را پس نزند.

وی ادامه داد: ارزش تولید و فروش سالیانه این محصول در سه دوز ۲۵، ۵۰ و ۱۰۰ میلی گرم بالغ بر ۶۰ میلیارد تومان در سال است، این دارو ۴۰ درصد از نمونه مشابه خارجی ارزان تر است، با وجود این، در آزمایشات متعدد انجام شده، کیفیت بالای آن به تایید دستگاه‌های نظارتی رسیده است.

مدیرعامل این شرکت دانش‌بنیان دارویی خاطرنشان کرد: داروی وارداتی مشابه با نام تجاری نئورال در کشور عرضه می‌شود، با وجود آن که این شرکت ۹۵ درصد نیاز کشور را تامین می‌کند اما هنوز شاهد واردات این داروی خارجی هستیم، ممانعت از ورود این محصول به کشور بر اساس قانون یا خارج کردن آن از لیست بیمه، می‌تواند باعث افزایش ساخت محصول دانش‌بنیان در کشور شود.

سلامی افزود: تولید و عرضه این محصول سالیانه از خروج حدود ۲۰ میلیون دلار ارز جلوگیری می‌کند، این شرکت علاوه بر تولید ۶۰ درصد از کل داروهای مورد نیاز بیماران پیوند عضو، نزدیک به ۴۰ درصد از داروهای مغز و اعصاب کشور به ویژه داروهای مورد نیاز بیماران مبتلا به ام اس را تولید می‌کند.

وی به تلاش متخصصان جوان این شرکت اشاره کرد و گفت: این شرکت داروسازی با استفاده از سایت و تجهیزات بیوتکنولوژی خود درصدد تولید و عرضه حداقل ۲ محصول با ویژگی محصولات دانش‌بنیان است که پیش‌بینی می‌شود در سال آینده به تولید انبوه برسد.

 مدیرعامل این شرکت دانش‌بنیان  دارویی تصریح کرد: با کمک معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری و صندوق نوآوری و شکوفایی تسهیلات لازم برای توسعه خطوط تولید برای این شرکت تصویب شده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 5 =