دلیل افزایش قیمت کود شیمیایی در مجلس پیگیری می‌شود

جیرفت – ایرنا - عضو کمیسیون کشاورزی و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی از پیگیری دلیل افزایش قیمت کودهای شیمیایی پتاسه و فسفره در مجلس شورای اسلامی خبر داد.

ذبیح الله اعظمی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا هدف از ارائه این طرح را کاهش قیمت کودهای شیمیایی وارداتی پتاسه و فسفره اعلام کرد.

نماینده مردم جیرفت و عنبرآباد در مجلس شورای اسلامی به گلایه کشاورزان در زمینه افزایش قیمت کودهای شیمیایی وارداتی اشاره کرد و از رایزنی با وزیر جهاد کشاورزی برای برطرف شدن این مشکل خبر داد.

وی اظهار داشت: از روزهای ابتدایی افزایش قیمت کودهای شیمیای پیگیر این موضوع بودیم و این پیگیری ها تا رسیدن به نتیجه ادامه دارد.

وی علت افزایش قیمت کودهای شیمیایی پتاسه و فسفره را افزایش قیمت ارز و عدم تخصیص ارز ترجیحی برای واردات این کودها عنوان کرد.

وی از برگزاری نشست کمیسیون کشاورزی با حضور وزیر جهاد کشاورزی در زمینه افزایش قیمت کودهای شیمیایی وارداتی خبر داد و گفت: در این نشست مشکلات کشاورزان در زمینه تهیه کودهای شیمیایی به وزیر منتقل شد.

وی ادامه داد: در این نشست مقرر شد وزیر جهاد کشاورزی در هیات دولت این مشکل را مطرح و راه حلی برای این موضوع ارائه کند تا شاهد کاهش قیمت کودهای شیمیایی باشیم.

اعظمی فصل آغاز کشاورزی را در منطقه جنوب کرمان اواخر شهریورماه دانست و از ادامه این فعالیت در زمستان با توجه به شرایط اقلیمی منطقه خبر داد و کاهش قیمت کودهای شیمیایی را از خواسته های بحق کشاورزان دانست.

وی به آغاز کاشت گندم پاییزه اشاره کرد و گفت: کاهش قیمت کودهای شیمیایی وارداتی خواسته تمام نمایندگان مناطق کشاورز خیز بوده که در حال پیگیری است.

عضو کمیسیون کشاورزی و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی هر گونه افزایش قیمت در کودهای شیمیایی ازته را غیرقانونی دانست و گفت: با توجه به اینکه این کودهای شیمیایی در داخل کشور تولید می شوند هیچ افزایش قیمتی را در زمینه کودهای اوره، سولفات آمونیوم و نیترات آمونیوم نداریم.

سالانه چهار و نیم میلیون تن انواع محصولات کشاورزی در جنوب استان کرمان تولید می شود

جنوب استان کرمان از هفت شهرستان جیرفت، عنبرآباد، کهنوج، قلعه‌گنج، منوجان، فاریاب و رودبار جنوب با جمعیت یک میلیون نفر، یک سوم پهناورترین استان کشور را تشکیل می دهد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 10 =