کاوشگر چینی فعالیت خود را برای بیست و دومین روز قمری آغاز کرد

تهران- ایرنا- کاوشگر چینی «چانگ‌ای- ۴» (Chang'e-۴) فعالیت خود را برای بیست و دومین روز قمری در نیمه تاریک ماه آغاز کرد.

به گزارش خبرگزاری شینهوا، منابع «مرکز برنامه فضایی اکتشاف قمری و اداره فضایی ملی» چین اعلام کردند: این کاوشگر ساعت پنج و ۱۵ دقیقه بامداد شنبه به وقت پکن و ماه نورد Yutu-۲ یا Jade Rabbit-۲ ساعت ۱۱ و ۵۴ دقیقه بامداد روز جمعه به وقت پکن کار خود را از سرگرفتند.

کاوشگر چانگ ‌ای-۴ ​​در تاریخ ۸ دسامبر ۲۰۱۸ به فضا پرتاب شد و در تاریخ ۳ ژانویه ۲۰۱۹ اولین فرود نرم را در دهانه «فون کارمن» در حوزه قطب جنوب نیمه تاریک ماه تجربه کرد.

یک روز قمری برابر با ۱۴ روز زمینی است و یک شب قمری نیز همین مقدار است. کاوشگر چانگ ای-۴ ​​که در شب قمری به دلیل کمبود انرژی خورشیدی به حالت خاموش می رود، حدود ۶۱۸ روز زمینی در ماه دوام آورده است.

طبق اعلام این مرکز، Yutu-۲ در جهت شمال غربی ماه به سمت منطقه «بازالت» یا دهانه‌های ضربه ای با بازتاب بالا، حرکت خواهد کرد. این ماه نورد شناسایی های علمی را در سطح قمر زمین با ابزارهای علمی خود مانند دوربین پانوراما، طیف سنج تصویربرداری مادون قرمز، ردیاب اتمی خنثی و همچنین رادار ماه انجام می دهد.

این ماه نورد که با انرژی خورشیدی کار می کند، بسیار بیشتر از طول عمر سه ماهه طراحی شده خود، کار کرده است؛ به طوری که رکورد طولانی ترین حضور را در تنها قمر زمین به خود اختصاص داده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 8 =