ماموریت عربی برای نجات دار و دسته صهیونیستی

تهران- ایرنا- رسانه‌های عربی با توصیف شرایط سیاسی رئیس‌جمهوری آمریکا و نخست وزیر رژیم صهیونیستی، از ماموریت نجات این دو نزد برخی دولت‌های عربی حاشیه خلیج فارس می‌نویسند.

«دونالد ترامپ» رییس جمهوری آمریکا شامگاه جمعه (بیست و یکم شهریور) گفت بحرین با عادی‌سازی روابط با اسرائیل موافقت کرده است. ترامپ خبر موافقت منامه برای عادی‌سازی روابط با تل‌آویو را پس از تماس تلفنی با «حمد بن عیسی آل خلیفه» پادشاه بحرین با «بنیامین نتانیاهو» در یک پیام توییتری اعلام کرد.

بحرین دومین کشور عربی پس از امارات است که طی روزهای اخیر روابط خود را با رژیم صهیونیستی عادی می‌کند. رژیم صهیونیستی و امارات پنجشنبه ۲۳ مرداد با انتشار بیانیه‌ای مشترک، به طور رسمی از عادی‌سازی روابط میان خود خبر دادند. 

عادی‌سازی خیانت به آرمان مردم فلسطین

عادی‌سازی روابط امارات و بحرین با رژیم صهیونیستی در حالی انجام می‌شود که نه تنها در سال‌های اخیر اتفاق مثبتی به نفع مردم فلسطین رخ نداده است، بلکه رویدادهایی همچون انتقال سفارت آمریکا به بیت‌المقدس و توسعه‌طلبی بیشتر رژیم صهیونیستی در سرزمین‌های عربی به وقوع پیوست. در چنین شرایطی عادی‌سازی روابط کشورهای عربی با رژیم صهیونیستی به معنای نادیده گرفتن آرمان مردم فلسطین و شرایط ناگوار کشورهای عربی و سرسپردگی آنها در برابر رژیم صهیونیستی و آمریکا است.

تارنمای «مصر العربیه» در گزارشی به قلم «اسلام محمد» با عنوان «قطار عادی‌سازی رویای فلسطینی‌ها در برپایی کشور مستقل فلسطین را زیر خود له خواهد کرد» نوشت صلح کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس با رژیم اسرائیل می‌تواند سبب نابودی قضیه فلسطین شود و به طرح ابتکار عمل صلح عربی پایان دهد.

روزنامه الکترونیکی «رای الیوم» در گزارشی به قلم «ابراهیم عبدالله صرصور» آورد: همه توافقنامه‌هایی که میان کشورهای عربی و رژیم اسرائیل منعقد شده بخشی از روند عادی‌سازی روابط با رژیم اشغالگر است. این اقدام نشان دهنده ناگواری اوضاع کشورهای عربی است، زیرا هیچ یک از این کشورها در روند عادی‌سازی روابط خود حل عادلانه مساله فلسطین و بازگردان سرزمین‌های اشغال شده را به عنوان یک شرط مطرح نکرده‌اند. توافق کشورهای عربی و همچنین توافق سازمان آزادیبخش فلسطین با اسرائیل در «اسلو» پوششی بود که در نتیجه آن رژیم اسرائیل برای اشغال بیشتر سرزمین‌های عربی اقدام کرده است.

به نوشته «رای الیوم» عادی‌سازی روابط کشورهای عربی با اسرائیل در شرایطی که این رژیم سرزمین‌های فلسطین و قدس و مسجد الاقصی را اشغال کرده و حدود هشت میلیون نفر از مردم فلسطین را در سراسر جهان آواره کرده بیانگر ناگواری اوضاع کشورهای عربی و سرسپردن آنها در برابر طرح‌های رژیم صهیونیستی بدون هیچ گونه توجیهی است. اقدام کشورهای عربی در عادی‌سازی روابط با رژیم اسرائیل نشان می‌دهد که مقامات این کشورها در مسوولیت‌های دینی و ملی خود خیانت کرده‌اند و خود را به عنوان نوکر صهیونیسم جهانی و امپریالیسم غربی معرفی کرده‌اند و به مساله فلسطین به عنوان نخستین مساله امت عربی و اسلامی ضربه زده‌اند. نظام کشورهایی مثل امارات و بحرین که مشروعیتی در بین مردم خود ندارند، به دامن صهیونیست‌ها پناه برده‌اند تا شاید بتوانند برای مدتی حکومت نامشروع خود را بیمه کنند و از دست زدن به اصلاحات داخلی سرباز زنند.

روزنامه «العربی الجدید» چاپ لندن در این زمینه نوشت کشورهای عربی به ویژه کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس به دلیل مسائل داخلی و خارجی در حال عادی‌سازی روابط با رژیم اسرائیل هستند. در حالی که هنوز هم افکار عمومی در کشورهای عربی با به رسمیت شناختن رژیم اسرائیل مخالف است سران این کشورها معتقدند عادی‌سازی روابط به آنان در حمایت از امنیت و نزدیک شدن به آمریکا کمک می‌کند. نظام کشورهای عربی در عادی‌سازی روابط خود با رژیم اسرائیل محاسبات خود را در نظر گرفته‌اند و به محاسبات و خواسته‌های مردم خود توجهی نکرده‌اند. افکار عمومی مردم جهان عربی صلح با اسرائیل را تامین کننده رفاه مردم قلمداد نمی‌کنند و صلح با این رژیم را مانعی در زمینه اصلاح نظام سیاسی در کشورهای عربی به شمار می‌آورند.

 در خدمتِ نتانیاهو و ترامپ

رژیم‌های عربی حاشیه خلیج فارس این روزها در مسیری گام برمی‌دارند که خواسته نتانیاهو و ترامپ را با کمترین هزینه محقق سازند. در شرایطی که ترامپ در آستانه انتخابات امریکا، گرفتار پیامدهای ناشی از شیوع کرونا و اقتصاد ویران امریکا و موج بیکاری و همچنین شکست در سیاست خارجی است، عادی‌سازی روابط اعراب با رژیم صهیونیستی را وسیله‌ای برای جلب آرای لابی صهیونیستی به نفع خود می‌داند. نتانیاهو هم اوضاع بهتری از ترامپ ندارد. او در داخل با موج نارضایتی‌ها بر سر پرونده‌های فساد خود رو به رو است. شیوع کرونا در سرزمین‌های اشغال شده و شکست وی در مدیریت این موضوع هم سبب شده است تا او تلاش کند با ایجاد روابط با کشورهای عربی بخشی از فشارهای داخلی علیه خود را کاهش دهد.

خبرگزاری «وطن» فلسطین در گزارشی به قلم «هانی العقاد» نوشت: هدف دولت آمریکا و سران رژیم صهیونیستی از عادی‌سازی روابط کشورهای عربی با رژیم اسرائیل آن است که ترامپ پس از شکست‌های بسیار در عرصه داخلی به ویژه در مبارزه با کرونا بتواند در سیاست خارجی موفقیتی را به دست آورد. ترامپ خواسته است با گردهم آوردن چند تن از رهبران و نمایندگان کشورهای عربی در نشست عادی‌سازی روابط کشورهای عربی این موضوع را به عنوان موفقیتی برای خود معرفی کند. ترامپ با این اقدام می‌خواهد برای در راستای اهداف انتخاباتی خود استفاده کند.

خبرگزاری «زاد» اردن در گزارشی به قلم «زید سعد ابوجسار» نوشت تلاش برای عادی‌سازی روابط کشورهای عربی با رژیم صهیونیستی از جمله رشوه‌هایی است که ترامپ با هدف جلب آرای یهودیان و پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا به این رژیم اعطا کرده است. هزینه این اقدام را کشورهایی خواهند داد که در صدد عادی‌سازی روابط با این رژیم هستند.

روزنامه «القدس العربی» چاپ لندن در گزارشی به قلم «جمال زحالقه» با عنوان «آیا کشورهای عربی نتانیاهو را نجات خواهد داد» آورد: نتانیاهو در همه زمینه‌ها با بحران‌های سختی روبرو است. اتهام‌های مربوط به فساد مالی او را با محکومیت قضایی و از دست دادن قدرت و حتی ورود به زندان روبرو خواهد کرد. شاید پرونده‌های قضایی مهمترین دغدغه نتانیاهو است و او این پرونده‌ها را خطری برای حیات سیاسی خود به شمار می‌آورد. همچنین یکی دیگر از بحران‌هایی که نتانیاهو با آن روبرو است شیوع گسترده کرونا در سرزمین اشغال شده است. به طوری که بیشتر شهروندان رژیم صهیونیستی نتانیاهو را مسوول این شرایط ناگوار می‌دانند.

در ادامه می‌خوانیم: شیوع کرونا و چگونگی مدیریت آن به بحران اقتصادی و رکود فراگیر و بی‌سابقه‌ای در سرزمین‌های اشغال شده منجر شد. سطح تولید ملی ۱۰ درصد کاهش یافته و حدود یک میلیون تن بیکار شده‌اند. بخش گردشگری و شرکت‌های هواپیمایی و ده‌ها شرکت دیگر آسیب دیده‌اند و میلیون‌ها خانوار از نظر اقتصادی زیان دیده‌اند و به زیر خط فقر سقوط کرده‌اند و نیاز به کمک دارند. در شرایطی که چنین بحران‌های بزرگی سبب تضعیف جایگاه سیاسی نتانیاهو شده کشورهای عربی به یاری وی شتافتند. این کشورها که در برابر جنایت‌های جنگی نتانیاهو و به رسمیت شناختن قدس به عنوان پایتخت این رژیم از سوی ترامپ و انتقال سفارت آمریکا به قدس و شهرک‌سازی‌ها اقدامی نکرده بودند در هفته‌های اخیر به یاری نتانیاهو شتافته و مانع از غرق شدن وی شده‌اند. امارات با عادی‌سازی روابط با رژیم اسرائیل ریسمان نجات را به سوی نتانیاهو پرتاب کرد و پس از آن از هر سو کشورهای عربی درصدد نجات نتانیاهو بر آمده‌اند. در شرایطی که بحران‌ها نتانیاهو را خفه می‌کرد توافق امارات با رژیم صهیونیستی و پرواز هوایی به ابوظبی از طریق عربستان بار دیگر حیات را به نتانیاهو برگرداند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 7 =