الحلبوسی: بیانیه مرجعیت بیانگر خواست مردم عراق است

بغداد - ایرنا - «محمد الحلبوسی»، رئیس پارلمان روز یکشنبه در توییتی با اشاره به بیانیه آیت الله سیستانی، سخنان امروز مرجعیت عالی دینی عراق را بیانگر خواست مردم این کشور دانست.

به گزارش ایرنا، الحلبوسی در این توییت نوشت که انتخابات پیش از موعد سالم، مقابله با فساد در عمل و نه شعار، اجرای قانون و اقتدار دولت، انحصار سلاح های کنترل نشده، حاکمیت ملی و مخالفت با دخالت های خارجی اصول ثابتی است که مرجعیت حکیمانه بر آن تاکید کرده و نشانگر مطالبات مردم و اقتدار عراق است.

وی ادامه داد: این اصول هدف هایی است که ما به منظور ایجاد دولتی قانون مدار و شهروند محور برای تحقق آن تلاش خواهیم کرد.

«مصطفی الکاظمی»، نخست‌وزیر نیز عصر یکشنبه در بیانیه‌ای به سخنان آیت الله سید علی سیستانی مرجع عالی عراق در دیدار روز یکشنبه با «جنین هنیس پلاسخارت»، نماینده سازمان ملل  واکنش نشان داد.

الکاظمی در این بیانیه نوشت که‌ با قدردانی و احترام فراوان رهنمودهای آیت‌الله سید علی سیستانی، مرجع عالی مقام در دیدار با پلاسخارت، نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل را در عراق دریافت کرده است. 

وی ادامه داد: مسیر حکیمانه مرجعیت و رهمنودهای ایشان که پایه و اساس و اولویت‌های مردم عزیز عراق به شمار می رود، همانا راهنمای دائمی ما در مسیر تحقق آرمان‌ها و مطالبات مردم در انتخابات زودهنگام، سالم و عادلانه است و دولت به گام‌هایی که برای حفظ حاکمیت، اعمال اقتدار و مبارزه با فساد با وجود چالش‌ها و موانعی که با آن مواجه بوده و است، ادامه می دهد.

آیت الله سیستانی پیش از ظهر یکشنبه در دیدار جنین هنیس پلاسخارت، نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل در عراق با وی در باره ضرورت اصلاحات، انتخابات زودهنگام، مبارزه با فساد، جمع آوری سلاح غیرمجاز، حفاظت از حاکمیت ملی و مجازات عاملان حمله به تظاهرکنندگان مسالمت آمیز گفت و گو کرد. 

نماینده سازمان ملل در عراق نخستین مقام خارجی از زمان همه گیری ویروس کرونا در عراق است که با آیت الله سیستانی دیدار کرده است.
 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 5 =