صادرات برخی تولیدکنندگان لرستانی از گمرک استان انجام نمی‌شود

خرم‌آباد - ایرنا - مدیرکل گمرک لرستان گفت: برخی تولیدکنندگان استان محصول خود را از طریق سایر گمرکات صادر می‌کنند در حالیکه شرایط لازم برای فعالیت آنها در لرستان فراهم شده است.

به گزارش ایرنا عبدالکریم بیاتی روز یکشنبه در جلسه ستاد برگزاری مراسم روز صادرات افزود: در بسیاری از موارد، تمام خدمات واحدهای تولیدی را گمرک استان ارایه می کند اما تولید کنندگان، صادرات خود را در مراکزی چون هرمزگان انجام می دهند و کوچکترین فعالیت صادراتی در لرستان نداشته اند.

وی یادآور شد: این چنین اقدامات کم لطفی در حق لرستان است چراکه ما شرایط را برای تولیدکنندگان فراهم کردیم و درست نیست افتخارآفرینی آنها برای استان های دیگر باشد.

بیاتی با بیان اینکه گمرک لرستان همکاری با صادرکنندگان را محدود به ساعت اداری نکرده است ادامه داد: چنانچه سال گذشته صادرکنندگان لرستان با استان همکاری می کردند آمار این بخش تا ۶ برابر بیشتر می شد.

مدیر کل گمرک لرستان گفت: اهرم هایی برای ممانعت از صادرات محصولات تولید لرستان در استان های دیگر داریم اما ممکن است عملی کردن این اقدام به عنوان عدم همکاری با صادرات تلقی شود.

بیاتی بر اعمال سیاست های تشویقی برای انجام صادرات از طریق استان تاکید کرد و گفت: تلاش  گمرک لرستان بر تسهیل صادرات متمرکز شده است اما در این میان صادرکنندگان نسبت به ما کم لطفی می کنند و با توجه به اینکه آمار استان افت داشته است باید تدابیری برای افزایش آن اتخاذ شود.

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت لرستان نیز در این جلسه با تاکید بر لزوم ابزار تشویقی صادرات گفت: باید برای بخش خصوصی در رابطه با افتتاح حساب بانکی و صادرات از طریق استان جذابیت ایجاد کرد که تاکنون دستگاه های مرتبط تلاش کرده اند بهترین تعامل را با صادرکنندگان لرستانی داشته باشند.

محمدرضا صفی خانه اضافه کرد: بخش خصوصی خواستار تسهیل در کار صادرات و اجرای مشوق صادراتی از طرف دستگاه های اجرایی است.

وی با تاکید بر لزوم آسیب شناسی مشکلات صادراتی لرستان ادامه داد: تکریم فعالان اقتصادی بسیار مهم است و تجلیل از آنان تاثیر گذاری مثبتی دارد چراکه یکی از مشکلات اساسی استان عدم ریسک پذیری بوده و باید افرادی که شهامت ورود به روند سخت صادرات را داشته اند به جامعه معرفی شوند.

صفی خانی افزود: برخی مواقع افراد ریسک پذیر و نوآور سرکوب می شوند که باید برای تغییر این وضع تلاش کرد تا از توان بخش خصوصی در مسیر توسعه همه جانبه استفاده شود.

سال گذشته ۳۷۰ هزار تن انواع کالای استان شامل ۴۶ قلم، ارزش ۲۵۴ میلیون دلار به بیش از ۴۵ کشور جهان صادر شد که ۹۶.۳ درصد سهم ارزشی و ۸۰.۱۰ درصد سهم وزنی این میزان صادرات مربوط به بخش صنعت، ۳.۴درصد ارزشی و ۱۹.۳۳ درصد وزنی نیز مربوط به مواد معدنی بوده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 9 =