واکنش الکاظمی به بیانیه آیت الله سیستانی

بغداد - ایرنا - «مصطفی الکاظمی»، نخست‌وزیر در بیانیه‌ای به سخنان آیت الله سید علی سیستانی مرجع عالی عراق در دیدار روز یکشنبه با «جنین هنیس پلاسخارت»، نماینده سازمان ملل واکنش نشان داد.

به گزارش ایرنا، الکاظمی در این بیانیه نوشت که‌ با قدردانی و احترام فراوان رهنمودهای آیت‌الله سید علی سیستانی، مرجع عالی مقام را در دیدار با پلاسخارت، نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل در عراق دریافت کرده است. 

وی ادامه داد: مسیر حکیمانه مرجعیت و رهمنودهای ایشان که پایه و اساس و اولویت‌های مردم عزیز عراق به شمار می رود، همانا راهنمای دائمی ما در مسیر تحقق آرمان‌ها و مطالبات مردم در انتخابات زودهنگام، سالم و عادلانه است و دولت به گام‌هایی که برای حفظ حاکمیت، اعمال اقتدار و مبارزه با فساد با وجود چالش‌ها و موانعی که با آن مواجه بوده و است، ادامه می دهد.

نخست وزیر عراق افزود: دولت مصمم به بازخواست عاملان خونریزی مردم عراق است و در این زمینه، مرحله نخست تحقیقات و بررسی‌ها با شمارش شهدا و مصدومان رخدادهای مربوط به تظاهرات اکتبر و پس از آن به پایان رسیده است و به زودی مرحله دوم در انجام تحقیقات قضایی با مشخص‌ شدن عوامل دخیل در کشته و زخمی کردن مردم عراق و تحویل آنها به دست عدالت آغاز خواهد کرد.

الکاظمی تاکید کرد که مرجعیت در گذشته و امروز همواره نشان‌ دهنده نقاط ضعف و کاستی در راستای منافع عمومی بوده است و همیشه در راستای آینده میهن عزیزمان، یکپارچگی و امنیت سرزمین و کرامت مردم نسبت به فرجام مخاطره‌آمیز امور در نتیجه سیاست‌های اشتباه (خدای نکرده) هشدار داده است.

نخست وزیر عراق افزود: با مرجعیت حکیم و ملت‌ عهد می بندیم که به پیمان‌ خود وفادار بوده و در مسیر اصلاحات پیشگام باشیم و منافع میهن را مقدم شمرده و حقوق مردم را عادلانه پاس داریم و در راه احقاق حق از سرزنش هراس به خود را ندهیم.

آیت الله سیستانی پیش از ظهر امروز (یکشنبه) در دیدار جنین هنیس پلاسخارت، نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل در عراق با وی در باره ضرورت اصلاحات، انتخابات زودهنگام، مبارزه با فساد، جمع آوری سلاح غیرمجاز، حفاظت از حاکمیت ملی و مجازات عاملان حمله به تظاهرکنندگان مسالمت آمیز گفت و گو کرد. 

نماینده سازمان ملل در عراق نخستین مقام خارجی از زمان همه گیری ویروس کرونا در عراق است که با آیت الله سیستانی دیدار کرده است.
 

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha