ساخت مسکن در سیستان و بلوچستان کاری فرهنگی است

زاهدان- ایرنا- نماینده ولی فقیه در سیستان‌وبلوچستان و امام جمعه زاهدان گفت: ساخت مسکن از جمله کارهای خیری است که در این استان با توجه به محرومیت موجود اثر مضاعف دارد و یک نوع کار فرهنگی محسوب می‌شود.

به گزارش ایرنا حجت الاسلام و المسلمین مصطفی محامی شامگاه یکشنبه در دیدار مدیر عامل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی ضمن قدردانی از پشتیبانی و حمایت‌های صورت گرفته از این منطقه اظهارداشت: ساخت مسکن از جمله کارهای خیری است که در این استان با توجه به محرومیت موجود اثر مضاعف دارد و یک نوع کار فرهنگی محسوب می‌شود زیرا خدمات نظام و انقلاب را برجسته و گرد و غبار محرومیت را از چهره نظام در استان می‌زداید.
امام جمعه زاهدان افزود: در سیستان‌وبلوچستان خدمات بی شماری از سوی نظام ارائه شده اما به جهت محرومیت تاریخی موجود در استان، هنوز فاصله زیادی با دیگر نقاط کشور وجود دارد.
نماینده رهبر معظم انقلاب اسلامی در امور اهل سنت سیستان و بلوچستان با اشاره به تنوع قومی و قبیله‌ای در استان افزود: دشمنان و مخالفان با تبلیغات گسترده و بزرگنمایی محرومیت‌ها در صدد تشویش اذهان عمومی هستند تا القا کنند علت عدم رسیدگی به استان، مسائل قومی و مذهبی است که این موضوع از پایه و اساس باطل و این نگاه نظام نیست.
حجت الاسلام و المسلمین محامی با اشاره به معضل حاشیه‌نشینی در برخی شهرهای سیستان و بلوچستان و تذکر نسبت به این که پروژه‌های مسکن نباید تبدیل به زمینه‌ای برای حاشیه‌نشینی شود، گفت: کمبود امکانات و عدم رسیدگی از مهمترین عوامل مهاجرت مردم از روستاها به حاشیه شهرهاست.
نماینده ولی فقیه در سیستان‌وبلوچستان اظهارداشت: اگر افراد پس از مدتی حاشیه‌نشینی، خود را مالک زمین بدانند این باعث ترغیب دیگران به حاشیه‌نشینی می‌شود.
وی با اشاره به اینکه ضعف مدیریتی و کم‌کاری در دوره‌های مختلف باعث گسترش حاشیه‌نشینی شده، افزود: اگر طبق مقررات با متخلفان برخورد و نیازمندی‌ها تامین میشد این معضل شکل نمی‌گرفت و مسوولان باید با برنامه‌ریزی به گونه‌ای عمل کنند تا دیگر شاهد چنین مواردی نباشیم.
امام جمعه زاهدان مساعده‌گیری را یکی از عوامل آسیب زا در سیستان و بلوچستان دانست و عنوان کرد: مساعده‌گیری منجر به تضعیف فرهنگ کار در استان شده و افراد به سمت مشاغل کاذبی از جمله قاچاق رفته‌ و حاضر نیستند از دسترنج تلاش خود استفاده کنند.
حجت الاسلام و المسلمین محامی مشارکت نیروهای بومی منطقه در انجام پروژه‌ها را ضروری دانست و گفت: باید در انجام پروژه‌های مختلف از نیروهای بومی استفاده کرد تا به رشد اشتغال کمک کند و این امر نیازمند تبلیغ و اطلاع‌رسانی بیشتر است.
نماینده ولی فقیه در سیستان و بلوچستان ضعف مدیریتی در قسمت‌های مختلف استان را از دیگر مشکلات اساسی دانست افزود: مسوولان مرکز با پیگیری دقیق و برخورد سخت‌گیرانه به دنبال تسریع امور در این منطقه باشند. 
امام جمعه زاهدان با اشاره به خدمات بی شمار نظام در سیستان‌وبلوچستان خاطرنشان کرد: با وجود خدمات بی شمار ارائه شده از سوی نظام نه تنها رضایتمندی صورت نگرفته بلکه نارضایتی‌هایی هم وجود دارد که بخشی از آن مربوط به نحوه کار و عدم اطلاع‌رسانی صحیح به مردم است و باید با تبلیغ، توجیه و تبیین، شبهات مردم برطرف شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 9 =