تحکیم روابط چین و اروپا، تلاشی برای مقابله با تهدیدهای آمریکا

پکن-ایرنا-برگزاری نشست مجازی رهبران چین و اروپا که دومین نشست مشابه در دو ماه گذشته محسوب می شود نشان می دهد که چین و اروپا برای مقابله با آنچه تهدیدهای آمریکا خوانده اند، مناسبات نزدیکتر با همکاری های وسیع تری را برنامه ریزی کرده اند.

به گزارش ایرنا نشست ویدیویی دو طرف روز دوشنبه برگزار شد در این نشست «شی جین پینگ» رییس جمهوری خلق چین به صورت ویدیو کنفرانس با رهبران اروپایی شرکت کرد طرفین رایزنی های مهمی درباره مسایل منطقه ای، بین المللی و مناسبات دوجانبه و چند جانبه داشتند.

همزمان قرار است «لی که چیانگ» نخست وزیر چین نیز در نشست مجمع جهانی اقتصاد شرکت کند که یکی دیگر از گام های دو طرف برای تقویت همکاری های آنها در مقابله با تهدیدهای آمریکا محسوب می شود.

بسیاری از ناظران بر این باورند که آمریکا به دلیل فشارهای بی امان، تهدیدها و تحریم ها علیه کشورها و پیش گرفتن مسیر یکجانبه ، به یک مانع برای همکاری های بین المللی و خطری برای ثبات جهانی تبدیل شده است و چین احساس می کند در این شرایط ضرورت دارد همکاری های بین المللی و مناسبات با اروپا تحکیم شود. 

در جریان کنفرانس ویدیویی روز دوشنبه، رئیس شورای اروپا چارلز میشل ، رئیس کمیسیون اروپا اورسولا فوندرلاین و آنگلا مرکل صدراعظم آلمان نیز شرکت داشتند و طرفین درباره مسایلی چون روابط چین و اروپا، چند جانبه گرایی و بهبود ساختارهای بین المللی برای همکاری ها گفت و گو کردند.

«جانگ مینگ» کارشناس مسایل چین و جهان امیدوار است که این نشست باعث افزایش اعتماد سیاسی ، تقویت همکاری های عملی و کاربردی شده و علایمی مثبت برای طرفین به منظور پیشبرد چند جانبه گرایی ارسال کند و حمایتی از تجارت جهانی آزاد و بهبود شرایط اقتصادی باشد. 

روزنامه گلوبال تایمز چین همدر مطلبی نوشت: با وجود بیماری کرونا، ارتباطات بین چین و اتحادیه اروپا متوقف نشده است برعکس در این شرایط تعاملات و ارتباطات تلفنی و مکاتبه ای بیشتر هم شده است. 

مسوولان چینی هم بر این باورند که این گفت و گوها یکی از بهترین فرصت ها برای تعمیق همکاری ها در فرایند چند جانبه گرایی و در حین همه گیری کرونا است و آن را مقابله مثبتی با تهدیدها برای روابط بین الملل می دانند.

« هون جیانگ » مدیر بخش مطالعات اروپا در موسسه مطالعات بین المللی چین گفت: این نشست درشرایط فشارهای بیش از حد آمریکا علیه چین و پیش از انتخابات ریاست جمهوری آمریکا برگزار شد، برای همین بسیار با اهمیت است.

او تصریح کرد: این نشست نشان می دهد که چین و اروپا به دنبال رهایی از فشارهای آمریکا هستند چین و اروپا برای دفاع از چند جانبه گرایی و مقابله با هر تلاشی برای راه اندازی جنگ سرد ، با یکدیگر همکاری می کنند این یک رابطه پایدار برای پیشبرد اقتصادی جهانی است که درسایه کرونا و در مسیر رکود است.

تحلیلگران پیش بینی می کنند که این کنفرانس ویدئویی زمینه را برای اجلاس سران اتحادیه اروپا فراهم کند جایی که رهبران چین در آن شرکت داشتند و برخی توافقات بزرگ بین دو اقتصاد امضا شد.

امسال چهل و پنجمین سالگرد برقراری روابط دیپلماتیک چین و اتحادیه اروپا است و از نظر بسیاری به عنوان یک سال عطف در روابط چین و اتحادیه اروپا توصیف می شود.

« لی هایدونگ»  کارشناس مسایل بین المللی در چین گفت: با نظرداشت یکجانبه گرایی آمریکا لازم است تحرکات کشورها و چین برای مقابله با تهدیدها برای ثبات جهانی افزایش یابد.

چین درحال مشارکت گسترده تر در برنامه ها و اجلاس های بین المللی است و سرعت همکاری هایش را در این مناسبات کاهش نداده است و یکجانبه گرایی آمریکا نمی تواند مانعی برای تحقق اهداف چین و جهان باشد. 

« وانگ یی »وزیر امور خارجه چین از پیشرفت در گفت و گوی معاهده سرمایه گذاری چین و اروپا نیز استقبال کرده و گفته است که لازم است طرفین تصمیماتی بزرگ بگیرند تا مشکلات زودتر حل و فصل شود.

در این میان انتظار می رود با برگزاری چنین نشست هایی همکاری های تجاری و اقتصادی طرفین افزایش یابد و پس از کرونا نیز مناسبات رو به تقویت و بهبود باشد و همزمان در زمینه اقتصاد سبز و دیجیتالی و راه ابریشم هم طرفین برنامه های مشترکی را دنبال می کنند و شمار قطارهای باربری میان چین و شهرهای اروپایی نیز افزایش یافته است.

لی هایدونگ می گوید: آمریکا به تهدید بزرگی برای ثبات و امنیت جهان تبدیل شده است و می کوشد چین را از دنیا جدا کند ، اما موفق نخواهد شد. به نفع دنیا است که از نظم بین المللی که آمریکا در راستای منافع خود دنبال می کند ، جدا شود. 

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =